Nasze projekty

Studiował w Polsce, teraz został biskupem na Słowacji

Papież Franciszek mianował ks. Františka Trstenskiego nowym biskupem diecezji spiskiej na Słowacji. Dotychczas był on proboszczem i dziekanem w Kieżmarku. W roku 2006 r. uzyskał on stopień doktora teologii biblijnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

fot. Horizont Producciones/Cathopic

Ks. František Trstenský urodził się 13 marca 1973 r. w Trstenie, na terenie diecezji spiskiej. Studia filozoficzne i teologiczne ukończył w Instytucie Teologicznym przy Seminarium Duchownym w Spiskiej Kapitule.

Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1997 r. w Tvrdošínie. Był wikariuszem w Spiskich Włochach i Dolnym Kubinie. W latach 2000-2004 studiował w Jerozolimie, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z nauk biblijnych i archeologii. W 2006 r. uzyskał stopień doktora teologii biblijnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w 2008 r. habilitował się jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku, a w 2015 r. przez Prezydenta Republiki Słowackiej został mianowany profesorem. Od 2004 r. wykłada przedmioty biblijne w Instytucie Teologicznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Katolickiego oraz w Seminarium Biskupa Jana Vojtaššáka w Spiskiej Kapitule. W latach 2014-2020 pełnił funkcję prorektora ds. stosunków zagranicznych Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku.

Od 2020 r. jest proboszczem i dziekanem w Kieżmarku, a także wykłada Nowy Testament i grekę biblijną w Seminarium Duchownym na Spiszu. Jest cenzorem kościelnym i członkiem kilku komisji diecezjalnych.

Reklama

Aktywnie publikuje i współpracuje z Radiem LUMEN i TV LUX w zakresie zagadnień biblijnych. Oprócz języków biblijnych – hebrajskiego i greckiego – biegle posługuje się językiem angielskim, włoskim i francuskim, a także niemieckim i polskim.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę