Nasze projekty
Reklama

Święty na wakacje. Wybierz swojego!

Wakacje najlepiej spędzać w dobrym towarzystwie. Dlaczego by nie w towarzystwie z aureolą? Wybierz swojego świętego, zaprzyjaźnij się z nim i zabierz ze sobą na wakacyjne podróże!


2 lipca – Matka Boża Licheńska

Zaledwie dwa kilometry od bazyliki, przy drodze z Konina do Lichenia znajduje się urokliwy Las Grąbliński. Cisza, zapach drzew i tajemniczy klimat sprzyjają poznawaniu niezwykłej historii obrazu Matki Bożej Licheńskiej i jego kultu. To tu, na jednym z drzew pierwotnie został zawieszony obraz z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny z białym orłem na piersi, a sześć lat później objawiła się Matka Boża. 


3 lipca – św. Tomasz Apostoł

Choć kojarzymy go przede wszystkim z ewangeliczną sceną niedowierzania w realność Zmartwychwstania Pana Jezusa, św. Tomasz Apostoł był ważnym ewangelizatorem odległych krain, zwłaszcza dzisiejszego Iranu oraz Indii. 


4 lipca – Bł. Pier Giorgio Frassati

Kochał prostych ludzi i biedaków, pośród nich czyniąc dobro. Szukał ich w najdalszych dzielnicach miasta, chodził wąskimi i ciemnymi schodami, docierał do smutnych i nieszczęsnych mansard. Przynosił chleb, który wzmacnia ciało, i słowo, które daje pociechę duszy. Dla nich było wszystko, co nosił w kieszeniach i w sercu. Urodził się, żeby dawać – nie żył dla siebie.

Reklama

6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska

„Bóg nie zna białego czy czarnego, tylko zna bliźniego” – twierdziła bł. Maria Teresa Ledóchowska, która oddała całe serce Afryce, choć nigdy nie odwiedziła tego kontynentu.


10 lipca – św. Jan Gwalbert

Gdy na znak sprzeciwu spowodowanego niewłaściwym zachowaniem opata opuścił benedyktyński klasztor, udał się do zalesionej doliny Vallombrosa, gdzie rozpoczął życie pustelnicze. To właśnie tam, wśród lasów, w otoczeniu zachwycającej przyrody powstała wspólnota mnichów. Św. Jan Gwalbert patronuje włoskim lasom, leśniczym, pracownikom parków i lasów.


11 lipca – św. Benedykt

Od dzieciństwa miał serce dojrzałe i wyrastając daleko ponad swój wiek cnotami nie zaprzedał swej duszy żadnej rozkoszy – tymi słowami zaczynał swą opowieść o nim św. Grzegorz. 

Reklama

18 lipca – św. Szymon z Lipnicy

Kraków ciągle nawiedzały zarazy, dziesiątkujące mieszkańców. Szymon nazywał ten czas “jubileuszem”. Dzięki takiemu nastawieniu nie bał się kontaktu z chorymi. Chodził po domach, szukając chorych i umierających. Niósł im pomoc, opiekując się nimi, zmieniając opatrunki, udzielając sakramentów. Nawet w tak trudnym momencie nadal głosił swoje kazania.


22 lipca – św. Maria Magdalena. Apostołka Apostołów

Św. Maria Magdalena, jako pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego i opowiedziała o tym niezwykłym zdarzeniu apostołom.


23 lipca – św. Brygida Szwedzka. Święta Reformatorka

Reklama

Święta Brygida była jedną z najwybitniejszych postaci Kościoła, świętych i mistyczek swoich czasów. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy, wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein). Św. Brygida jest także patronką Szwecji, pielgrzymów oraz dobrej śmierci.


24 lipca – św. Kinga. Matka biednych i strapionych

Św. Kinga urodziła się w 1234 r., była córką króla Węgier Beli IV, została poślubiona przez sandomierskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Święta karmiła biedaków, opiekowała się kobietami, które spodziewały się potomstwa, fundowała kościoły, osobiście angażowała się w sprawy sądowe, aby bronić sierot, wdów i ubogich. Wspierała także męża w podejmowaniu trudnych decyzji.


25 lipca – św. Krzysztof. Niosący Chrystusa

Krzysztof znaczy „niosący Chrystusa”. Skąd wzięło się to imię i dlaczego ten święty przestawiany jest w sztuce z kijem wędrowca w dłoni, niosący na plecach Dzieciątko?


25 lipca – św. Jakub Starszy. Wielki pielgrzym

Był blisko Jezusa – także w Ogrójcu. Być może wtedy doświadczył najbardziej własnej słabości, gdy zamiast czuwać z Mistrzem, zasnął. Zabrakło mu wtedy wytrwałości. Dziś pielgrzymujący długą drogą św. Jakuba do sanktuarium jego imienia pokonują własne słabości, idąc w ciszy i milczeniu dziesiątki kilometrów.


26 lipca – św. Anna. Babcia Pana Boga

Ewangelie milczą na temat rodziców Maryi. Nie oznacza to jednak, że nie zasługują na naszą pamięć i uwagę, bo kto inny, jak nie św. Anna, miałaby pokazać Maryi jak być dobrą? Poznajcie kobietę, która nigdy nie przestała wierzyć, że będzie matką – św. Anna, matka Maryi, babcia Jezusa.


29 lipca – św. Marta. Patronka zapracowanych

Postać św. Marty znana jest nam z ewangelicznej opowieści o licznych odwiedzinach Jezusa w Betanii. Jeśli spojrzeć na wszystkie te spotkania, można stwierdzić, że Marta miała w sobie sporo buntu i pretensji. Była jednak osobą bardzo gościnną i szczerze zatroskaną o wiele spraw.


31 lipca – św. Ignacy Loyola. Rozrabiaka, który służył Jezusowi

Miał kłopoty z prawem, bo uwielbiał pojedynki, awantury oraz hazard. Nie stronił też od towarzystwa pięknych kobiet. Przed młodym Iñigo otwierały się drzwi wspaniałej kariery.


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę