Nasze projekty
Fot. Wikipedia/Freepik

Leśny pustelnik, św. Jan Gwalbert. Patron lasów i leśników

Gdy na znak sprzeciwu spowodowanego niewłaściwym zachowaniem opata opuścił benedyktyński klasztor, udał się do zalesionej doliny Vallombrosa, gdzie rozpoczął życie pustelnicze. To właśnie tam, wśród lasów, w otoczeniu zachwycającej przyrody powstała wspólnota mnichów. Św. Jan Gwalbert patronuje włoskim lasom, leśniczym, pracownikom parków i lasów.

Reklama

Leśna pustelnia

Urodził się około 1000 roku pod Florencją. Już jako młody chłopak wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru San Miniato. Jednak szybko opuścił klasztor na znak protestu przeciw symonii (handlowi godnościami i urzędami kościelnymi, sakramentami oraz dobrami duchowymi) ze strony opata.

Postanowił udać się do Camaldoli, skąd przybył do zalesionej doliny Vallombrosa, gdzie rozpoczął życie pustelnicze. Z czasem do Jana dołączyli inni i tak w roku 1039 powstała wspólnota mnichów. Wiedli surowe życie, kierując się regułą benedyktyńską.

Pokorny, a jednocześnie waleczny

Jan założył później lub zreformował kilka innych klasztorów, którymi kierował jako przełożony powstałej w ten sposób nowej monastycznej społeczności, zwanej walombrozjanami. Zasłużył się też prowadząc dalej walkę z symonią, w czym popierali go papież i lud. Najsłynniejszą stała się jego akcja przeciw arcybiskupowi Florencji, Piotrowi Mezzabarbie.

Reklama

Nigdy nie przyjął święceń kapłańskich, czując się niegodny tego zaszczytu. Zmarł 12 lipca 1073 r. w klasztorze św. Michała w Passignano pod Florencją. Został kanonizowany w roku 1193 przez Celestyna III. Pius XII ogłosił go patronem strażników leśnych (1951) oraz Sao Paulo w Brazylii (1958).

Fot. lasy.gov.pl

Służba naturze

Św. Jan Gwalbert patronuje także leśnikom i pracownikom parków. Św. Jan Paweł II podczas Mszy św. w dniu uroczystości św. Jana Gwalberta 12 lipca 1987 roku, którą celebrował we włoskich Dolomitach w trakcie homilii przypominał jak ważna jest troska o naturę.

Reklama

Patrząc na łąki, lasy, źródła i wznoszące się ku niebu szczyty, wszyscy odczuwamy pragnienie, by dziękować Bogu za Jego wspaniałe dzieła i wsłuchując się w głos przyrody, słowami modlitwy wyrazić nasz zachwyt… Owe cuda natury są dziełem samego Twórcy piękna. Skoro wprawia nas w podziw ich istnienie i działanie, o ile bardziej potężny jest Ten, który je stworzył. Bowiem poprzez wielkość i piękno stworzeń   poznajemy Stwórcę. (…) Wiadomo jak pilną sprawą jest dziś upowszechnianie postawy szacunku wobec zasobów naszej planety. Ochrona i rozwój lasów, w każdym rejonie świata, mają podstawowe znaczenie dla utrzymywania i przywracania w przyrodzie niezbędnej, życiowej równowagi.

Fot. Christian Buehner/Unsplash

„Las to świątynia przyrody”

Leśnicy oprócz codziennego wypełniania licznych obowiązków dużą wagę przywiązują też do duchowości, stąd warto o tym pamiętać w dniu ich patrona Jana Gwalberta. To wciąż mało znany patron, choć leśnicy starają się troszczyć o pamięć o nim i jego nauce – pisze leśniczy Jerzy na portalu lasy.gov.pl.

Reklama

Wiele czasu i energii trosce o etos leśnika poświęca Ks. Kanonik Wiktor Ojrzyński, zakochany w lesie i od lat wspierający duchowo leśników. W jednej ze swoich prac zebrał myśli różnych ludzi lasu o ich powołaniu i misji. „Siła leśnika tkwi w wiedzy i dyspozycyjności, a jego służebność wobec lasu – w umiejętności bycia tam, gdzie natura potrzebuje człowieka. Leśnictwo zatem potrzebuje ludzi światłych, oddanych, twardych i odważnych” – tak brzmi przesłanie leśnych pokoleń Tyrawskich, których losy zebrał i opisał Emilian Szczerbicki.

Wśród świętych patronującym ludziom, którzy swoją pracę wykonują na rzecz troski o przyrodę wymienia się także św. Huberta, św. Wincentego z Saragossy i św. Franciszka z Asyżu.

brewiarz.pl, lasy.gov.pl, wikipedia, zś/Stacja7


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę