Nasze projekty

Święty Jan z Kęt. Mózgowiec o głębokim sercu

Święci i szkoła. Każdy to przechodził. Niektórzy w bardzo dużym stężeniu, tak jak nasz bohater.

Reklama

Święty Jan z Kęt. Mózgowiec o głębokim sercu

 


Krótko: Mózgowiec o głębokim sercu. Rzetelny, pomocny i uczciwy do bólu.

 

Reklama

Skąd: zaczynał od Malca – tak nazywała się jego rodzinna miejscowość w pobliżu Kęt, od których przydomek. Pochodził z mieszczaństwa.

 

Szkolny bohater: Przez edukację szedł jak burza – najpierw został magistrem sztuk, potem duchownym, następnie, jeszcze przez podwójną profesurą, nauczycielem w Zakonie Rycerskim Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli u bożogrobców. Tam złączył się na zawsze z piórem, by przepisywać rękopisy (według tradycji miał mieć wtedy widzenia Jezusa i Maryi). Wieczny student – teologię skończył dopiero po 14-tu latach. Jednak nie był to bumelant, wręcz przeciwnie, plan jego dnia był bardzo napięty a nowe obowiązki wciskał w grafik na grubość żyletki.

Reklama

 

Przez wieki najlepiej wykształcony polski święty – dziś patronuje innym pragnącym zdobyć wiedzę. Patron Archidiecezji Krakowskiej, opiekun studentów i profesorów.

 

Reklama

Akcje: Spieszył się na Eucharystię, gdy do jego uszu dotarł szloch. To młoda służka rozbiła dzban z mlekiem. Nie ma dzbana i nie ma mleka – są za to kiepskie perspektywy. Podbiegł, pomodlił się i zaczął nieporadnie składać skorupy, ale nic z tego. Zawstydzony poszedł na mszę.

 

Jak się okazało, po oddaleniu się księdza dzbanek był cały i do tego napełniony mlekiem.

 

Innym razem napadli go zbóje. Wykaraskał się, bo obiecał, że odda im wszystko, co ma. Gdy zadowoleni wracali ze zbójowania dogonił ich i wręczył parę monet. Po prostu zapomniał, że ma je zaszyte w płaszczu. U niego słowo nie dym…

 

Czemu święty: Jan Kanty jest przede wszystkim bohaterem dnia codziennego i przykładem człowieka, który z krótkiego ziemskiego życia nie chce uronić nawet minuty. Poza szeroką wiedzą uzyskał to, co dużo cenniejsze – mądrość.


Święty Jan z Kęt. Mózgowiec o głębokim sercuŚwięty Rafał Kalinowski. Wojak, sybirak i przeorBenedykt z Nursji. Święty z regułyŚwięty Jan Bosko. Bajarz i akrobataŚwięta Katarzyna ze Sieny. Piękna w prostocieŚwięty Jan de Salle. Miłośnik światłej oświatyMikołaj z Miry. Święty z gestemŚwięty Stanisław Kostka. Najmłodszy patron PolskiJózef z Kupertynu. Święty wysokich lotówMaria Magdalena. Wytrwała uczennica Chrystusa


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę