Święty Rafał Kalinowski. Wojak, sybirak i przeor

Święci i szkoła. Każdy to przechodził. A św. Rafał przechodził ze szkoły do szkoły.

Reklama

Święty Rafał Kalinowski. Wojak, sybirak i przeor

 


Krótko: święty wojak, sybirak i przeor

Szkolny bohater: Zaczął edukację od szkoły rolniczej, by skończyć jako inżynier i porucznik. Potem znów jego losy bardzo się odmieniały, bo z kapitana sztabu w wojsku rosyjskim został ministrem wojny w rejonie Wilna podczas powstania styczniowego. Usłyszał za to wyrok śmierci. Na szczęście dzięki staraniom bliskich zamieniono go na katorgę. Przez dziesięć lat Józef, miast psioczyć na los, wspierał i umacniał w wierze towarzyszy niedoli. Trzy lata po powrocie z wygnania wstępuje do zakonu Karmelitów Bosych w Austrii, a po kolejnych pięciu przyjmuje święcenia kapłańskie. Od tej pory nazywa się Rafał Kalinowski.

Reklama
Reklama

Akcje: Mimo, że piastował tak wysokie funkcje wojskowe, zwykł mawiać, że „nie krwi, ale potu potrzebuje Polska”. Właśnie w okresie powstania pogłębiła się jego relacja z Bogiem, przez co tak godnie i owocnie przebył okres zesłania.

 

Przeczytaj również

Był założycielem i przeorem niższego seminarium duchownego w Wadowicach – poza dowództwem wojskowym umiał sprawnie zarządzać klasztorem, dzięki czemu zanotowano odrodzenie odpowiedzi na powołania do Zakonu Karmelitów Bosych.

Reklama
Reklama

 

Czemu Święty: Jego życie nacechowane było dużą odpowiedzialnością. Bóg prowadził go przeróżnymi drogami, od roli do szabli, od szabli do zsyłki, od zsyłki do klasztornych murów. Dziś patron oficerów i żołnierzy, ale przez całe życie zarządzał ludźmi i wychowywał ich – czy byli to żołnierze w walce, czy w trudnych latach zesłania, czy w końcu kondydaci na księży. Mało kto przeszedł tyle szkół co on, jednak dziś nie wymienia się jego tytułów wojskowych czy naukowych. Dziś mówi się o nim: święty.

I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.

Reklama

Święty Jan z Kęt. Mózgowiec o głębokim sercuŚwięty Rafał Kalinowski. Wojak, sybirak i przeorBenedykt z Nursji. Święty z regułyŚwięty Jan Bosko. Bajarz i akrobataŚwięta Katarzyna ze Sieny. Piękna w prostocieŚwięty Jan de Salle. Miłośnik światłej oświatyMikołaj z Miry. Święty z gestemŚwięty Stanisław Kostka. Najmłodszy patron PolskiJózef z Kupertynu. Święty wysokich lotówMaria Magdalena. Wytrwała uczennica Chrystusa


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę