Nasze projekty

Św. Cecylia – piękna, zdolna, święta

Tradycja chrześcijańska przypisuje jej umiejętność gry na organach, dlatego patronuje muzyce kościelnej. Dziś w liturgii wspominamy św. Cecylię - męczennicę z Rzymu.

Reklama

Jak w przypadku większości męczenników z pierwszych wieków nasza wiedza o Cecylii w dużej mierze opiera się na Tradycji i legendach. A legendy mówią o niej tyle, że żyła w III w. w dobrej rodzinie rzymskich patrycjuszy. Podobno była olśniewająco piękna. Rodzice zmusili ją do małżeństwa z Walerianem – poganinem, pomimo, że Cecylia złożyła ślub czystości swojemu jedynemu Panu – Chrystusowi. Oznajmiła to mężowi w dniu ślubu prosząc, aby zaniechał zmuszania jej do nocy poślubnej. Miała mu wówczas powiedzieć, że jej czystości strzeże specjalny Anioł posłany przez Boga. Walerian dopytywał, że chciałby go zobaczyć, ale Cecylia powiedziała: Ty nie znasz prawego Boga; dopóki nie przyjmiesz chrztu, nie będziesz go mógł ujrzeć”. 

To tak zafascynowało jej męża, że zgłosił się do katechumenatu i wkrótce wraz ze swoim bratem przyjął Chrzest. W ten sposób pozyskała go dla wiary. 

Niedługo później wybuchły krwawe prześladowania chrześcijan w Rzymie. Byli zmuszeni do oddania czci bożkom czczonym przez władze Rzymu. Ci którzy odmówili, byli skazywani na śmierć. Ten los spotkał także Cecylię oraz jej męża i szwagra. Najpierw została zamknięta w caldarium łaźni, a w piecu podgrzewającym wodę rozpalono jak największy ogień, by ją udusić. Ponieważ Cecylia przeżyła, postanowiono ją ściąć. Pomimo otrzymania trzech ciosów w szyję nie udało odciąć się jej głowy, Cecylia zmarła dopiero po trzech dniach. Według Tradycji jej ciało znaleziono w nienaruszonym stanie dopiero w 822 r. w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do bazyliki św. Cecylii na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej.

Reklama
Reklama

19 października 1599 roku Paolo Emilio Sfondrati (kardynał tytularny bazyliki św. Cecylii), podczas prac renowacyjnych zainicjowanych przez niego, w obecności świadków (m.in. kardynała Baroniusza) dokonał identyfikacji relikwii męczennicy. W sarkofagu odnaleziono cyprysową skrzynię, a w niej nietknięte przez czas ciało leżące na prawym boku przykryte jedwabnym welonem przesiąkniętym krwią, pod nim widoczna była suknia przetykana złotą nicią. Wezwano rzeźbiarza Stefano Maderno, by sporządził rysunek ciała św. Cecylii. Następnie wykorzystał on ten rysunek do wyrzeźbienia marmurowego posągu przedstawiającego św. Cecylię w pozycji, w jakiej odnaleziono jej ciało w 1599 r.

Św. Cecylia patronuje muzyce kościelnej. Dlaczego? Ponieważ jedną z antyfon pochodzących z najwcześniejszego opisu jej męczeństwa błędnie zinterpretowano tak, jakoby Cecylia umiała grać na organach. Jest to o tyle nie wykluczone, że w tamtym czasie rzeczywiście znane już były w Rzymie organy wodne, które mieli posiadać najbogatsi. Być może rzeczywiście i Cecylia zaliczała się do tego grona. 

 

Reklama
Reklama

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite