Nasze projekty
Reklama
fot. Marius Masalar/unsplash.com

Nie tylko Cecylia czyli muzyczni patroni, o których nie wiedziałeś!

Bezdyskusyjnie najpopularniejszą patronką muzyków kościelnych jest św. Cecylia. Śpiewający mogą jednak korzystać z orędownictwa kilku innych świętych. Poznajcie ich!

św. German z Paryża – patron muzyków i… więźniów, urodził się w 496 r. koło Autun we Francji. Po studiach podjął życie pustelnika. Po święceniach kapłańskich na życzenie biskupa przeprowadził reformę tamtejszego klasztoru św. Symforiana. Jako biskup Paryża  podjął działalność charytatywną i reformatorską. Założył opactwo Świętego Krzyża i św. Wincentego z Saragossy. Zmarł 28 maja 576 r. w Paryżu. Pochowano go w ufundowanym przez niego opactwie, które zostało nazwane Saint-Germain-des-Prés. Taką nazwę przyjęła też dzielnica Paryża, która z czasem wyrosła wokół klasztoru. Wspominamy go 28 maja.

św. Grzegorz I – syn świętych rodziców, św. Gordiana i św. Sylwii, urodził się w 540 r. w Rzymie w rodzinie patrycjuszy. Piastował różne urzędy cywilne, został nawet namiestnikiem Rzymu, ale porzucił to stanowisko by wstąpić do zakonu benedyktynów. Zamienił nawet swój własny dom na klasztor dla kilkunastu braci. Wkrótce założył jeszcze kilka opactw. Po śmierci papieża bardzo szybko wybrano Grzegorza na stolicę apostolską. Choć wymawiał się od tego powołania, został wielkim papieżem. To dzięki niemu mamy w Kościele msze gregoriańskie, jemu także przypisuje się powstanie chorału gregoriańskiego – choć w pełni ukształtował się on dopiero w VIII w., to właśnie papież Grzegorz uporządkował i usystematyzował śpiewy w Kościele. Wspominamy go 3 września, jest patronem m.in. uczniów, studentów, nauczycieli, chórów szkolnych, piosenkarzy i muzyków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lista zadań przed adwentem. Sprawdź, co warto załatwić jeszcze w listopadzie!

Reklama

św. Leon I Wielki – urodził się około 400 r. w Toskanii. Już jako zwykły akolita wysyłany był przez papieża do ważnych misji. Jego pontyfikat przypadł na czasy licznych sporów teologicznych i zamieszania pośród hierarchii kościelnej. Jako pierwszy papież zyskał przydomek “Wielki”. Papież Leon wprowadził zasadę liturgicznej, kanonicznej i pastoralnej jedności Kościoła. Za jego czasów powstały pierwsze redakcje zbiorów oficjalnych modlitw liturgicznych w języku łacińskim. Wspominamy go 10 listopada, jest patronem muzyków i śpiewaków.

św. Odo z Cluny – urodził się ok. roku 878 w Akwitanii (Francja) i wychowywał się na dworze książęcym. Każdą służbę – i świecką i duchowną – Odo pojmował jako powołanie Boże, podczas gdy powszechnie traktowano je jako okazję do zdobywania godności, urzędów i dochodów z nimi związanych. Dlatego Odo wstąpił do benedyktynów w Baume. Miał wówczas 30 lat. Wybrał sobie to opactwo celowo, gdyż kwitła w nim karność i obserwancja zakonna. Udało mu się przeprowadzić kilka reform w zgromadzeniu. Odo zostawił po sobie sporą spuściznę literacką oraz kilka hymnów i antyfon.

św. Leon IX – to organistów i muzyków kościelnych. Wspominamy go 19 kwietnia. Urodził się 21 czerwca 1002 w Egisheim w Alzacji. Jako papież często przebywał poza Watykanem. Uważał bowiem, że papież powinien głosić światu Dobrą Nowinę osobiście, dlatego też bardzo często brał udział w uroczystościach wyświęcania nowych kościołów, a także od czasu do czasu, kierowany nostalgią, udawał się z powrotem w swoje rodzinne, niemieckie strony.

Reklama

ZOBACZ: „Wiesz, czego jeszcze ci potrzeba…?” 7 bardzo osobistych i poruszających rozważań ks. Piotra Pawlukiewicza

św. Pius X – to papież, którego wszyscy muzycy kościelni powinni znać bardzo dobrze. Giuseppe (Józef) Sarto urodził się 2 czerwca 1835 r. w Riese koło Wenecji. Jako papież wprowadził ważne zmiany, m.in. dopuścił dzieci do przyjmowania komunii, zreformował modlitwę brewiarzową. Za pomocą zaś listu motu proprio z 1903 r. Pius X wprowadził reformę muzyki kościelnej. W historii kościelnego prawodawstwa muzycznego jest to dokument bardzo znaczący i śmiało można go nazwać Wielką Kartą Muzyki Kościelnej. Warto też zauważyć, że był to pierwszy dokument, jaki wydał Pius X w czasie swojego pontyfikatu. Wspominamy go 21 sierpnia.

św. Cecylia – o tej świętej słyszeli chyba wszyscy wierni. Mimo iż nie ma historycznych dowodów jakoby Cecylia grała na organach, wysoce prawdopodobne jest, że grała na jakimś instrumencie. Zasadniczym dokumentem, którym dysponujemy, jest pochodzący z V w. opis jej męczeńskiej śmierci. Według niego Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Była ponoć olśniewająco piękna. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali już jej rękę również dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. Cecylii udało się go nawrócić i Walerian przyjął chrzest. W czasie prześladowań Waleriana skazano na śmierć, żołnierze zaś błagali Cecylię, by mając wzgląd na swoją młodość wyrzekła się wiary. Jedno z podań mówi, że odpowiedziała im „Nie lękajcie się spełnić nakazu, bowiem moją młodość doczesną zamienicie na wieczną młodość u mego oblubieńca, Chrystusa”. Wspominamy ją 22 listopada.

Reklama

Co ciekawe wśród patronów muzyków i pieśniarzy wymienia się również… Jana Chrzciciela. Ze względu na jego popularność wiele osób obierało go sobie za patrona. O jego wstawiennictwo mogą prosić niego kowale i misjonarze, tkacze, krawcy, kuśnierze, garbarze, farbiarze, siodlarze, właściciele winnic, oberżyści, bednarze, kominiarze, stolarze, architekci, murarze, kamieniarze, właściciele kin, pasterze, rolnicy, tancerze, abstynenci; jest też opiekunem winnic, zwierząt domowych, owiec i baranów. Jan Chrzciciel wzywany jest w przypadku padaczki, bólu głowy, chrypy, zawrotów głowy, chorób dzieci, w trwodze, w przypadku gradobicia.

Przypominamy tekst opublikowany 22 listopada 2018 roku.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja