Nasze projekty
Reklama

Natalia Kawalec, finalistka The Voice Kids: Młodzi muszą wzorować się na kard. Wyszyńskim

O kulisach powstania utworu oraz o tym, dlaczego kard. Wyszyński powinien być wzorem dla młodych, rozmawiamy z Natalią Kawalec, finalistką trzeciej edycji telewizyjnego show The Voice Kids. Natalia wystąpi na żywo podczas wspólnego oczekiwania na beatyfikację kard. Wyszyńskiego 12 września na Jasnej Górze.

Natalia Kawalec ma 16 lat, niezwykły muzyczny talent i pierwsze sukcesy. Odważnie mówi o Bogu i wierze. Jest finalistką trzeciej edycji telewizyjnego show The Voice Kids. Gra na pianinie, gitarze, flecie poprzecznym i na ukulele. Pisze i komponuje własne utwory. W 2018 roku nagrała swoją pierwszą płytę, obecnie zbiera materiał na debiutancki album. Urodziła się i mieszka w Chicago, reprezentuje Polonię na wielu polskich i amerykańskich spotkaniach i festiwalach. Jest autorką słów i wykonawczynią utworu o kard. Wyszyńskim „Zacznij od nowa”, napisanego z myślą o projekcie „Czas to miłość – polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego”.

Karolina Hołownia: Jako bardzo młoda osoba napisałaś piosenkę o kard. Wyszyńskim. To chyba nie było proste zadanie?

Natalia Kawalec: Proste i nie. W momencie kiedy pan Darek Malejonek napisał do mnie z prośbą o włączenie się w projekt “Czas to miłość”, to przyznam szczerze, że w ogóle nie znałam postaci kard. Wyszyńskiego. To znaczy wiedziałam kim był, co zrobił, ale nie wgłębiałam się jakoś specjalnie w jego życie i pamiętam, że jak już dostałam propozycję napisania tej piosenki, to przeczytałam biografię, obejrzałam filmy i naprawdę zachwyciłam się postacią kard. Wyszyńskiego. I ta piosenka powstała bardzo spontanicznie, bo napisałam ją w jeden wieczór. 

Reklama

Myślę, że w czasach, kiedy jest dużo podziałów na świecie trzeba się zwracać do takich ludzi, którzy mimo wielu problemów potrafili połączyć całą Polskę. Trzeba się na takich ludziach teraz wzorować.

Wydaje się, że ten utwór to takie całościowe spojrzenie na życie kard. Wyszyńskiego. 

O to też chodziło, żeby pokazać całe jego życie. Oczywiście nie jestem w stanie w jednej piosence opisać wszystkiego, bo można powiedzieć, że to był człowiek, który żył w pełni. Chciałam pokazać przede wszystkim ludziom w moim wieku kim był kard. Wyszyński i mam nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu ta piosenka pozwoli zapoznać się z jego postacią. 

Reklama

Co jest jej głównym przesłaniem?

Głównym fragmentem są słowa kard. Wyszyńskiego, które znalazły się w refrenie: choćbyś przegrał całkowicie, zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa. Kiedy odkryłam ten cytat, to wokół niego napisałam całą piosenkę. I chyba o to w tym wszystkim chodzi, że pomimo wszystkich trudności można zacząć od nowa i wierzyć. 

Szukamy różnych form, aby mówić młodym o kard. Wyszyńskim. Myślisz, że za pomocą muzyki da się im przybliżyć jego postać?

Reklama

Ta muzyka i teksty mogą dotrzeć do szerokiego grona. Kiedy te słowa usłyszą ludzie niewierzący, to może poruszą one ich serca, zmienią coś w ich życiu. Dlatego takie projekty są bardzo ważne, bo przedstawiają postacie, które nie są za bardzo znane w gronie młodzieży i mam nadzieję, że ten projekt pozwoli przybliżyć postać kard. Wyszyńskiego. 

Takie osoby jak kardynał Wyszyński potrafiły odważnie sprzeciwić się tym działaniom. To dla mnie jest naprawdę motywujące w tym świecie, w którym teraz jesteśmy

A co Ciebie najbardziej zachwyciło w tej postaci?

To, że był inspiracją dla Polaków w takich trudnych czasach. Komuniści utrudniali ludziom życie religijne, ale takie osoby, jak kardynał Wyszyński potrafiły odważnie sprzeciwić się tym działaniom. To dla mnie jest naprawdę motywujące w tym świecie, w którym teraz jesteśmy. 

Co z postaci kardynała Wyszyńskiego mogą czerpać młodzi?

Podobnie tak jak Jan Paweł II, kard. Wyszyński może być autorytetem dla młodych, ponieważ w swoim życiu robił dużo dla młodzieży i był dla niej inspiracją. Myślę, że w czasach, kiedy jest dużo podziałów na świecie trzeba się zwracać do takich ludzi, którzy mimo wielu problemów potrafili połączyć całą Polskę. Trzeba się na takich ludziach teraz wzorować. 

Wspomniałaś, że potrzebujemy inicjatyw przybliżających osoby, które odegrały znaczącą rolę w historii Polski. Powiedz co Tobie dało uczestnictwo w projekcie o Prymasie Tysiąclecia ?

Przede wszystkim przeżyłam lekcję historii oraz pogłębiłam swoją wiarę. Urodziłam się w Chicago, wychowałam i nadal tam mieszkam. Postać kardynała Wyszyńskiego nie była dla mnie znana. W polskich szkołach mówi się o św. Janie Pawle II, św. Faustynie, ale nie o kardynale. Oczywiście słyszałam to nazwisko, ale – jak mówiłam wcześniej – nie zagłębiałam się w tę postać. Dlatego mam nadzieję, że ten projekt przybliży kardynała Wyszyńskiego również młodzieży polonijnej, która może nawet nie słyszała o takiej osobie. Może dzięki temu projektowi zainteresują się nie tylko historią kardynała Wyszyńskiego, ale również pogłębią swoją wiarę. 


Posłuchaj wszystkich utworów z cyklu „Czas to miłość”


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę