Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Co, gdzie, kiedy? [PROGRAM WYDARZEŃ]
Już 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Jak wziąć udział w tym wydarzeniu? Gdzie będą organizowane wydarzenia towarzyszące? Przedstawiamy najważniejsze informacje. [TREŚĆ AKTUALIZOWANA]
W tym artykule znajdziesz:
- Relacja na żywo z beatyfikacji;
- Msza beatyfikacyjna: data, czas, miejsce, informacje o wejściówkach;
- Cała Polska świętuje beatyfikację: gdzie odbędą się wydarzenia centralne i towarzyszące?
- Przygotowania do beatyfikacji: wydarzenia oraz materiały o kard. Wyszyńskim i Matce Czackiej
- Jak będzie przebiegać liturgia?
ZOBACZ relację na żywo z uroczystości beatyfikacyjnej w Warszawie oraz z wydarzeń towarzyszących w całej Polsce:
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Najważniejsze informacje:
- Data, godzina i miejsce: 12 września, godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie
- Jak wziąć udział w beatyfikacji: W związku z pandemią w głównych uroczystościach będzie mogło wziąć udział 7-8 tysięcy osób – wstęp będą miały wyłącznie osoby posiadające kartę wstępu. Z każdej diecezji ma się pojawić kilkuosobowa reprezentacja świeckich i duchownych – proces rejestracji uczestników został już zakończony.
Udział w beatyfikacji odbędzie się przede wszystkim drogą medialną (transmisję przeprowadzi Telewizja Publiczna). - Udział parafii w beatyfikacji: diecezje otrzymały możliwość instalacji telebimów z celu połączenia się „telemostem” z centralnymi uroczystościami. Poniżej podajemy informacje z poszczególnych miast o wydarzeniach głównych i towarzyszących.
- Informacje organizacyjne dla uczestników beatyfikacji. W dniu beatyfikacji dla uczestników uroczystości Świątynia zostanie otwarta o godz. 9.00. Duchowe przygotowanie rozpocznie się o 10.30, zaś o godz. 12.00 Msza Święta pod przewodnictwem Kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Legata Papieskiego, z udziałem Episkopatu Polski i kapłanów reprezentujących poszczególne diecezje.
- Przebieg liturgii: Obrzęd beatyfikacji będzie miał miejsce zaraz na początku Mszy świętej, bezpośrednio po akcie pokuty. Najważniejszy moment obrzędu beatyfikacji nastąpi chwilę potem, gdy papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczyta wiernym bp Michał Janocha. Uczestnicy uroczystości odpowiedzą śpiewem modlitwy “Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”. W tym czasie zostaną odsłonięte wizerunki nowych błogosławionych.
Spis według miast, kolejność alfabetyczna
Wydarzenia główne i towarzyszące w całej Polsce:
- BYDGOSZCZ
12 września o godz. 12 przy Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy będzie można wspólnie obejrzeć transmisję Mszy świętej beatyfikacyjnej, która będzie wyświetlana na telebimie.
Kolejne dni od 13 do 19 września będą dziękczynieniem, a zarazem przygotowaniem do odpustu ku czci św. Wincentego a Paulo. Program oraz szczegóły dostępne są TUTAJ.
- CZĘSTOCHOWA, JASNA GÓRA
Ojcowie Paulini zapraszają na wspólne przeżywanie beatyfikacji – zaproszenie kierowane jest do wszystkich, którzy nie będą mogli być w tym dniu w Warszawie:
12 września
godz. 9:00 zostanie zainaugurowane wspólne oczekiwanie, podczas którego zabrzmią utwory z projektu muzycznego „Czas to miłość – polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego”.
godz. 11:00 na Szczycie zostanie odprawiona niedzielna msza św., po której za pomocą specjalnego telemostu zgromadzeni połączą się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie zaplanowano główne uroczystości beatyfikacyjne.
Po zakończeniu uroczystości, w kaplicy Matki Bożej, zostanie odprawiona jedna z pierwszych mszy dziękczynnych za nowego błogosławionego.
11 września
młodzież ze szkół katolickich archidiecezji częstochowskiej poprowadzi nocne czuwanie, poprzedzone Apelem Jasnogórskim;
SZCZEGÓŁY>>> - KRAKÓW
W niedzielę, 12 września o godz. 12.00, w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbędzie się transmisja beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, po której nastąpi Msza św.
SZCZEGÓŁY>>> - POZNAŃ
Wspólnotowe uczestnictwo w transmisji telewizyjnej ze Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się w parafii pw. Nawiedzenia NMP w dolnym kościele (Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej 88) – transmisja uroczystości rozpocznie się o godzinie 12.00. - PRUDNIK
W Prudniku-Lesie, miejscu internowania Prymasa Tysiąclecia, odbędą się następujące uroczystości:
12 września:
godz. 12.00 – transmisja Mszy św. beatyfikacyjnej na telebimie,
godz. 18.00 – koncert muzyczny w grocie, gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka (wstęp wolny);
19 września – dzień diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację:
godz. 11.30 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai,
godz. 20.00 – spektakl o bł. Stefanie Wyszyńskim w wykonaniu Teatru A z Gliwic.
6 października – 67. rocznica przybycia Kardynała Wyszyńskiego do Prudnika-Lasu:
godz. 11.00 – konferencja naukowa o bł. Stefanie Wyszyńskim (wśród prelegentów m.in. prof. Ewa Czaczkowska),
godz. 20.00 – koncert kwartetu smyczkowego przeplatany myślami bł. Stefana Wyszyńskiego (koncert poprowadzi Jerzy Zelnik)
SZCZEGÓŁY>>> - ŚWIDNICA
Transmisja uroczystości z Warszawy będzie wyświetlana w niedzielę 12 września o godz. 12. 00 na telebimie ustawionym przed Katedrą pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.
SZCZEGÓŁY>>> - WARSZAWA
12 września, godz. 12:00 Świątynia Opatrzności Bożej – wydarzenia centralne
11 września o godz. 10:00 przy Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpocznie się gra miejska o kard. Stefanie Wyszyńskim. Do udziału w niej jest zaproszona młodzież, ale również dorośli od 8. roku życia, po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie internetowej: sladamiprymasa.pl W grze będzie można wziąć udział aż do niedzieli 19 września. Cała gra trwa około 2 godziny.
Przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego:
- Beatyfikacja33
33-dniowe rekolekcje rozpoczęły się w wybranych parafiach Archidiecezji Warszawskiej w święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia i potrwają do 8 września, kiedy przypada święto Narodzenia NMP. A także indywidualnie – materiały są dostępne na stronie organizatorów oraz na Stacji7. - Nowenna przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego
Archidiecezja Krakowska przygotowała dziewięciotygodniową nowennę przypominającą postać Prymasa, ale i pozwalającą głębiej przeżyć ten czas. Najważniejszym dniem każdego tygodnia nowenny jest sobota – dzień poświęcony Maryi. Szczegóły TUTAJ.
Materiały o kardynale Wyszyńskim:
- Szeroki zbiór materiałów tekstowych, reportaży i ciekawostek znajdziesz TUTAJ;
- Książka dla młodzieży „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza;
- Projekt muzyczny „Czas to miłość” – artyści dla Prymasa Wyszyńskiego – utwory muzyczne w oparciu o nauczanie Prymasa;
- Materiały do pobrania: konspekty katechez, prezentacje multimedialne, utwory muzyczne w mp3, gry, rozważania różańcowe, plakaty, scenariusze adoracji, cytaty Prymasa Wyszyńskiego, rachunek sumienia
Materiały o Matce Czackiej:
- Jak Hrabianka Róża Czacka stała się Matką Elżbietą
- Co łączy postacie kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej?
- Kobieta przesycona blaskiem – Matka Elżbieta Róża Czacka
Przeczytaj również
Masz pytania? Napisz na: [email protected]