Nasze projekty
Reklama
fot. Archiwum Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

Kobieta przesycona blaskiem. Bł. Matka Elżbieta Róża Czacka

Matka Czacka – Niewidoma Matka Niewidomych – stała się nagle dla mnie patronką nas wszystkich. Pogubionych, poranionych, ociemniałych z egoizmu i pychy ludzi XXI wieku. Ona, która miała wszelkie prawo do narzekania i użalania się nad sobą, ona, która mogła rzucić się w ramiona rozpaczy i zniechęcenia, pozostawiła nam świadectwo swoich heroicznych dni pełnych pracy, modlitwy i troski o innych.

To miejsce – Laski przyszło do mnie samo. Nie szukałam go tak, jak reporter, który szuka gorącego tematu. Nie zabiegałam o nie tak, jak historyk, który chce poznać ślady przeszłości. Chciałam odkryć Matkę Czacką, a tymczasem to Laski odkryły się przede mną same.

Wszystko zaczęło się 11 lipca. Byliśmy akurat w Puszczy Kampinoskiej i poprosiłam męża, żebyśmy pojechali na niedzielną mszę do Lasek. – Wiesz, czytając o życiu Prymasa Wyszyńskiego, spędziłam w Laskach naprawdę sporo czasu – powiedziałam kiedy wsiadaliśmy do samochodu. – Chciałabym pochodzić po tych ścieżkach, na których biegały dziewczyny z Ósemek, chciałabym pójść aleją, na której Prymas znalazł wiadomość z płonącej Warszawy, jakoś tak czuję, że chciałabym tam pojechać…

Urodziny dla nieba

Wyjechaliśmy wcześniej po to, aby pójść na laskowy cmentarz. Gdy na niego dotarliśmy, oprócz nas, była tam tylko jedna starsza pani. Drobniutka, siwiuteńka, o przenikliwym, dobrym spojrzeniu. Podeszła do naszej 6-letniej Basi i zapytała ją, kogo szukamy. Basia odpowiedziała, że trzeba o to spytać mamę, i tak poznaliśmy panią Dorotę Święcicką – długoletnią lekarkę laskowych dzieci. Pani doktor przyszła na cmentarz na grób swojej zmarłej – dokładnie przed rokiem – córki Marysi, która urodziła się z zespołem Downa. Stanęliśmy razem nad grobem Zmarłej a nasze dzieci zarządziły zaśpiewanie jakiejś radosnej piosenki, skoro świętujemy jej prawdziwe urodziny dla nieba.

Reklama

– To był człowiek przytulony do serca Pana Boga. Wiedziała o Nim więcej niż profesorowie teologii – powiedziała nam pani Dorotka, a potem spojrzała na mnie i dodała: – Marysia żyła ze mną w takiej symbiozie, jakbym ją miała przy piersi przez te 43 lata. Nie wiem, co wzruszyło mnie bardziej – żywa tęsknota mamy za dzieckiem czy pokój, jaki emanował z tej drobnej postaci. A potem pani Dorotka wzięła naszą Basię za rękę i poprowadziła nas ku Laskom, którym służyła przez ponad 50 lat.

Dorota Święcicka z autorką i jej dziećmi, fot.: archiwum prywatne A. Hazuki

Te dzieci też można kochać

Szliśmy przez opromieniony słońcem las i słuchaliśmy o dzieciach, które chcąc pokazać nowe buciki chwytają rękę rozmówcy i ściągają ją ku ziemi, a kiedy naprowadzą obcą dłoń na swoje nowe sznurowadła, mówią „Widzisz?”. Nasze młodsze dzieci zamykały oczka i pozwalały prowadzić się dłoniom pani Dorotki. A ona mówiła do nich spokojnym głosem, że tu w Laskach właśnie tak poznaje się świat, tu dłoń prowadzi dłoń. Poszliśmy razem do Kaplicy Matki Bożej Anielskiej na mszę św. Musiałam zostać na zewnątrz, bo zachowanie naszego 3-letniego Jasia wciąż nie licuje z powagą liturgii. Dzięki temu mogłam przyglądać się niewidomemu organiście, który śpiewał psalm przesuwając dłonią po zdawałoby się pustej kartce. Widział to, czego ja nie dostrzegałam.

Przyglądałam się też tej malutkiej leśnej kaplicy i zastanawiałam się, co takiego było w tym miejscu, że przez ostatni wiek sprowadzało do Lasek tylu pięknych ludzi: ks. prof. Stefana Wyszyńskiego, ks. Władysława Korniłowicza, ks. Tadeusza Fedorowicza, o. Piotra Rostworowskiego, ks. Jana Zieję, Marysię Okońską… Odpowiedź przyszła sama, kiedy po mszy św. pani Dorotka opowiadała nam o swoich wyjazdach z chorymi dziećmi na turnusy wakacyjne. – Wszędzie tam, gdzie pojawia się chore dziecko, momentalnie przykuwa ono spojrzenia innych ludzi. Miałam taki zwyczaj, że zawsze w obcych miejscach mocno tuliłam nasze laskowe dzieci. Chciałam, żeby ludzie widzieli, że te dzieci można też kochać. Że je należy przede wszystkim kochać.

Reklama

Wyjeżdżałam z Lasek z Dyrektorium Matki Czackiej w ręku i z przeświadczeniem, że zostaliśmy obdarowani spotkaniem z pięknym człowiekiem. Nie wiedziałam jednak, że to dopiero początek…

„W cierpieniu doskonałym lekarstwem jest praca”

Od kilku lat jeździmy na letnie rekolekcje z jaworznickim ośrodkiem Spotkań Małżeńskich do Rabki Zdroju na Podhalu. Na ulicy Słonecznej w Rabce znajduje się Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski.

Jest to część dzieła Lasek. W ciągu roku szkolnego w budynku działa przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła przysposabiająca do pracy. W domu jest bardzo dużo śladów Matki Elżbiety Czackiej. Już w poprzednich latach, biegając po korytarzach za dzieciakami, czytałam tam jej przejmującą biografię, poznawałam charyzmat założonego przez nią zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i historię domu w Rabce. Ale w tym roku każdą wolną chwilę spędzałam na portierni, gdzie siedziała niewidoma Beatka Kowalczuk, wychowanka Lasek.

Reklama

Już pierwszego dnia moją uwagę przykuł jej uśmiech i to, że przez cały dzień pracowała. Przy pomocy warsztaciku – specjalnego urządzenia, które niewidomym zastępuje szydełko lub druty, robiła czapki i szaliki dla bezdomnych. – Tak robiła też Matka Czacka – powiedziała mi po kilku dniach. – Siostry opowiadały nam, że wiecznie miała zajęte ręce. Bo niewidomy może dużo dać światu. Kiedy rozmawiałyśmy, Beatka nawet na moment nie przestawała pracować. Patrzyłam jak wychodzą spod jej palców kolejne centymetry zielonego komina i przypomniały mi się słowa z Dyrektorium Matki: „W cierpieniu doskonałym lekarstwem jest praca”. Wyjechałam z Rabki z czapką, szalikiem i pięknym zielonym kominem. Dla mnie zrobienie czegokolwiek na szydełku wydaje się wyczynem prawie ponad siły, a co dopiero dokonanie tego w kompletnej ciemności.

Abyśmy nigdy nie zwątpili w niebo…

– Od zawsze jesteś niewidomą? – zapytałam na początku naszej rozmowy i usłyszałam przejmującą odpowiedź, która zamieniła się w piękny wywiad. – Urodziłam się niewidoma, ale przez pierwsze lata życia powtarzałam w kółko mamie, że przecież ze mną jest wszystko w porządku. Bardzo denerwowałam się na nią, gdy mi mówiła, że nie widzę. Bo niewidome dziecko nie zna innego świata. Dla niego to, co jest – czyli ślepota jest stanem naturalnym – Beatka sprawdziła długość komina, który opadał jej już z warsztaciku na kolana i opowiadała dalej. – Był taki moment, kiedy zdałam sobie sprawę z tego, że coś jest ze mną nie tak. To było wtedy, kiedy uczyłam się czytać brajlem. Dotknęłam wtedy książki mojej widzącej siostry i nie wyczułam żadnych wypukłości. Siostra czytała jakoś inaczej. Nie potrzebowała do tego alfabetu Braille’a. Wtedy zrozumiałam, że nie widzę.

Spotykałam się z Beatką wielokrotnie podczas naszego pobytu w Rabce. Jednego wieczoru zdradziła mi, że marzy o zaśpiewaniu psalmu na naszej rekolekcyjnej mszy św. Umówiłyśmy się, że przyjdę wieczorem do jej pokoju i podyktuję jej psalm, żeby mogła go sobie przepisać brajlem. Uśpiłam dzieci i poszłam do Beatki. Odruchowo, widząc zgaszone światło za drzwiami jej pokoju, czekałam na nią na korytarzu. Byłam przekonana, że jeszcze nie przyszła z portierni. Dopiero po chwili zdałam sobie sprawę, że Beatka jest już w środku, że przecież ona nie potrzebuje światła…

Kiedy otworzyła drzwi i wyłoniła się z mroku, moje oczy zalały się łzami. W odruchu chciałam ją poprosić, żeby nie zapalała światła, ale to i tak nie zbliżyłoby mnie do jej cierpienia nawet o krok. Beatka jakby wyczuwając moje zakłopotanie uśmiechnęła się szeroko i zapytała, czy jestem gotowa, bo ona zamierza jutro pięknie zaśpiewać. Kiedy po chwili patrzyłam jak szybko przepisuje słowa psalmu (ręcznie przy pomocy specjalnej metalowej tabliczki) znowu wrócił do mnie fragment z Dyrektorium o łasce przeobfitej, która przewyższa o całe niebo ludzkie cierpienie. Kiedy dzieci zapytały mnie w dniu wyjazdu z Rabki, dlaczego Beatka musi tak cierpieć, odpowiedziałam im, że po to, abyśmy nigdy nie zwątpili w niebo, w którym ona wreszcie wszystko zobaczy.

Beata Kowalczuk, próba psalmu fot.: Kamil Książek

„Triuno”

Czas w Rabce dzieliłam między męża, dzieci, naszą grupkę małżeńską, rozmowy z Beatką a czytanie książek poświęconych Matce Czackiej. Zauważyłam, że na określenie Dzieła Lasek pojawia się w nich słowo „Triuno”. Ten termin stworzył ks. Władysław Korniłowicz, nazywany przez wszystkich w Laskach Ojcem. Triuno dosłownie oznacza „troistą jedność”.

Nazwa z jednej strony wyrażała cześć dla Trójcy Świętej, a więc podkreślała religijny charakter działalności wspólnoty, z drugiej miała stanowić odzwierciedlenie struktury samego Dzieła, które na równych prawach tworzą niewidomi, świeccy współpracownicy Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Tę równość Matka Elżbieta podkreśliła z naciskiem w Dyrektorium, pisząc, że do pełni życia z Bogiem powołani są wszyscy ludzie, nie tylko zakonnicy. W pewnej chwili dotarło do mnie, że Matka Czacka przedstawia mi się w kluczu Triuno. Poznałam już świeckiego współpracownika, znam niewidomą wychowankę Lasek, zatem do pełnego poznania Dzieła brakuje mi jeszcze sióstr franciszkanek.

Podeszłam do uśmiechniętej siostry Irminy Landowskiej – kierowniczki domu w Rabce i zapytałam czy znalazłaby dla mnie chwilę na rozmowę o Dziele, ale w odpowiedzi usłyszałam, że może zgodziłabym się zaczekać jeden dzień, bo do Rabki ma przyjechać s. Judyta od Jezusa w Ogrójcu (Maria Olechowska) – nowa matka generalna całego zgromadzenia. Uśmiechnęłam się do Matki Czackiej w duchu i spokojnie czekałam na rozwój wydarzeń. Zupełnie jasne stało się dla mnie, że cała historia mojego spotkania z Laskami pisze się trochę poza mną, a moją rolą jest tylko zebrać ją w całość.

Stała w obliczu swego najlepszego Boga

Przyjazd Matki Judyty był wielkim świętem dla organizatorów naszych rekolekcji, bo to właśnie ona przed 11 laty – jako ówczesna kierowniczka domu w Rabce – zgodziła się na zorganizowanie tam pierwszych rekolekcji małżeńskich. Wiedziałam, że siostra będzie bardzo zapracowana, więc pomyślałam, że może zamiast zabierać jej czas na prywatny wywiad, poprosimy ją o krótką opowieść o Matce i o Dziele dla wszystkich uczestników naszych rekolekcji. Nastawiłam więc dyktafon i czekałam z niecierpliwością. Znałam już dość dobrze życiorys hrabianki Róży, tym bardziej ciekawiło mnie to, na co zwróci uwagę w swojej opowieści Matka Judyta – jej duchowa córka i następczyni.

– Całe życie Matki było trudne, czasami wręcz niewyobrażalnie. Od samego początku życia Matka doświadczała trudności, cierpień i krzyży, dlatego cudem jest to, że nigdy nie zwątpiła w miłość i dobroć Pana Boga – wręcz przeciwnie to wszystko umacniało jej mocną wiarę. Wszystko, czego dokonała w życiu miało swoje źródło w głębokim przeświadczeniu Matki o miłości i miłosierdziu Boga – rozpoczęła swoją opowieść Matka Judyta, a ja pomyślałam jak bardzo te słowa rezonują ze słowami Kard. Wyszyńskiego: „Matka. Inaczej jej tutaj nie nazywaliśmy. To był człowiek, który nieustannie stał w obliczu swego najlepszego Boga; człowiek, który wiedział, że Bóg jest Miłością; przede wszystkim Miłością”.

Jak bardzo dobry Bóg opiekował się Matką?

Bardzo wzruszyła mnie Matka Judyta, kiedy opowiadała o dzieciństwie małej Róży na Wołyniu. Opowiadała o tamtejszych zapachach kwiatów i wietrze, który wiał nieprzerwanie przez cały dzień. Z czułością pomyślałam o stojącej przede mną zakonnicy, która oddając życie niewidomym, nauczyła się patrzeć na świat na ich sposób – piękno opisywać zapachem kwiatów, a bezkres horyzontu siłą wiatru.

Opowiadając nam o poszczególnych faktach z życia małej Róży, Matka Judyta kilkukrotnie podkreślała przedziwną Bożą opiekę, jakiej od początku doświadczała przyszła błogosławiona. Zarówno przezorna babcia Pelagia, która na przekór rodzinie jako jedyna przewidziała ślepotę Róży i przygotowywała ją do życia w ciemności, jak i szczery do bólu dr Bolesław Gepner – który młodej szlachciance nie tylko odebrał nadzieję na odzyskanie wzroku, ale przede wszystkim wskazał jej ogromne pole działania wśród niewidomych, którymi wówczas nikt w Polsce się nie zajmował – stanowiły dowody na to, jak bardzo dobry Bóg opiekował się Matką po to, by w przyszłości to ona zaopiekowała się innymi. – Piękne jest to, że kiedy Róża traci wzrok, dr Gepner podpowiada jej misję – ma się zająć niewidomymi w Polsce – podkreśliła Matka Judyta.

Odczytać Boży plan

To, co następuje potem w życiu młodej hrabianki jest powszechnie znane. Zamyka się na trzy dni w pokoju, a kiedy z niego wychodzi podejmuje decyzję, by poświęcić życie niewidomym. Ale wciąż jest jeszcze hrabianką. Przez kolejne 10 lat podróżuje po Europie, zdobywając wiedzę z zakresu tyflologii, i kiedy wraca do Polski, rozpoczyna działalność ukierunkowaną na Niewidomych. Zakłada pierwsze ochronki, szkołę elementarną, warsztaty, szuka niewidomych dzieci i pomaga osobom starszym poprzez Patronat.

Tę działalność przerywa pilny wyjazd w 1915 roku do chorego brata Stanisława na Wołyń. Pobyt, który miał trwać miesiąc, przedłuża się do trzech lat, ponieważ linia frontu blokuje powrót do Warszawy. Matka zatrzymuje się w Żytomierzu. Dobry Bóg stawia jej wówczas na drodze ks. Władysława Kraweckiego – jej pierwszego kierownika duchowego. Pod jego kierunkiem Róża Czacka odbywa nowicjat w III zakonie św. Franciszka. – Odczytuje Boży plan wobec siebie – ma oddać swoje życie Bogu. W 1917 r. składa śluby i otrzymuje imię Elżbieta. Wreszcie może powrócić do Polski. Dzieci, które na nią czekają dziwią się temu, jak bardzo się zmieniła.

Zawierzyła Mu całkowicie

Zamiast atłasowych, miękkich sukienek jest szorstki, twardy materiał habitu. Zamiast imienia Róża, jest nowe imię Elżbieta. Zamiast hrabianki przyjeżdża siostra. Dokonał się kluczowy moment w życiu Matki. Zrozumiała, że nie chce być tylko hrabianką pełniącą dzieła miłosierdzia, ale że chce cała bez wyjątku należeć do Pana Boga po to, aby to On mógł się nią posługiwać bez żadnych ograniczeń. Zawierzyła Mu całkowicie i dała się poprowadzić do końca – mówiła Matka Generalna.

Ten moment w życiu Matki Czackiej stanowi dla mnie klucz do zrozumienia całej jej postaci. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że tak schorowana, niewidoma kobieta zdołała dokonać tak wiele, to odpowiedź znajduje się w tamtej radykalnej, franciszkańskiej decyzji, by wszystko zostawić, ogołocić się, aby dobry Bóg mógł działać bez ograniczeń. – Matka była narzędziem słabym i kruchym. Niewidoma, schorowana – całą moc i siłę czerpała z Pana Boga. Brak wzroku stał się Darem Boga – właśnie tak to odczytała w świetle wiary. Była posłusznym narzędziem w Jego ręku. Miała absolutną pewność, że to do czego Bóg ją zaprosił nie jest jej, ale jest z Boga i dla Boga.

Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, pierwsza od lewej: s. Irmina Landowska, czwarta od lewej: s. Judyta Olechowska, fot.: triuno.pl

Dzieło to jest z Boga i dla Boga

Tak, jak napisała w Dyrektorium: „Dzieło to jest z Boga i dla Boga. Innej racji bytu nie ma. Gdyby zboczyło z tej drogi to niech przestanie istnieć”. Pan Bóg cały czas potwierdzał niezliczonymi cudami i znakami, że Laski są Jego dziełem i Matka była o tym głęboko przekonana. Pan Bóg nie potrzebuje naszej siły i mocy – Pan Bóg potrzebuje naszego otwartego serca – powiedziała Matka Judyta, a ja w tych ostatnich słowach usłyszałam kojące przeświadczenie nowej Matki Generalnej, że wobec ogromu zadań, przed którymi stoi nie tylko ona sama, ale często każdy z nas, najważniejszym jest, by ufać bardziej Bogu niż sobie.

Na koniec Matka Judyta opowiedziała nam o Laskach, które dzięki niezwykłemu charyzmatowi swoich założycieli – Matki Elżbiety i ks. Władysława Korniłowicza – stanowią aż do dzisiaj azyl dla wszystkich zagubionych i poszukujących. Cytowała Kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że w Laskach łaska Boża bierze ludzi za czupryny i tych, którzy chcą pełzać po ziemi, uczy latać. – Kocham ten obraz – powiedziała z uśmiechem. – Pokazuje do czego zdolny jest człowiek, który zaufał Bogu do końca. Chciał tylko pełzać, a Bóg uczy go latać.

Całe nasze życie składa się z drobnych okazji do pełnienia aktów cnót. Często zamykamy oczy, szukamy siebie, nie widzimy nieba otwartego nad nami

Patronka nas wszystkich

Pomyślałam mimochodem o Wojtku, o mnie i o tych wszystkich małżeństwach, które od lat przyjeżdżają do Rabki. Tyle razy wydawało się nam, że z naszej miłości pozostało tak mało, dosłownie resztkami sił pełzaliśmy na rekolekcje po to, by z nich wylecieć jak na skrzydłach. Matka Czacka – Niewidoma Matka Niewidomych – stała się nagle dla mnie patronką nas wszystkich. Pogubionych, poranionych, ociemniałych z egoizmu i pychy ludzi XXI wieku. Jej drobna postać cała była przesycona blaskiem, bo nie pozwoliła, żeby ciemność rozszerzyła się i opanowała jej serce.

Ona, która miała wszelkie prawo do narzekania i użalania się nad sobą, ona, która mogła rzucić się w ramiona rozpaczy i zniechęcenia, pozostawiła nam świadectwo swoich heroicznych dni pełnych pracy, modlitwy i troski o innych. Jej pisma stanowią przenikliwe studium wiedzy Krzyża a jej słów powinni słuchać z uwagą wszyscy złamani na duchu. Nie jest to żadna wiedza tajemna. Słowa Matki Czackiej są niezmiernie proste, klarowne i bardzo pragmatyczne. Ostatnie zdanie tego tekstu będzie należeć do niej – Matki Elżbiety Róży Czackiej, nowej błogosławionej Kościoła Katolickiego: „Całe nasze życie składa się z drobnych okazji do pełnienia aktów cnót. Często zamykamy oczy, szukamy siebie, nie widzimy nieba otwartego nad nami”.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę