Nasze projekty

Matka Czacka i kard. Wyszyński wyniesieni na ołtarze! Msza św. beatyfikacyjna w Warszawie [RELACJA NA ŻYWO]

Matka Elżbieta Róża Czacka i kard. Stefan Wyszyński zostali błogosławionymi! W Warszawie trwa msza św. beatyfikacyjna, której przewodniczy kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

14.21

Zakończyła się msza święta w trakcie której na ołtarze zostali wyniesieni: Matka Elżbieta Czacka i kard. Stefan Wyszyński.

14.18

Liturgię zakończyła pieśń „Boże coś Polskę”.

Reklama

14.10

Pragnę w tym momencie z całego serca podziękować wszystkim tym, którzy sprawili, że mogło dojść do tej beatyfikacji i wszystkim tym, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość. Dziękuję przede wszystkim papieżowi Franciszkowi, który niejako w osobie Jego Eminencji kard. Marcello Semeraro jest tutaj obecny i pamięta o nas przebywając w niedalekim Budapeszcie – mówi kard. Kazimierz Nycz.

Reklama

14.05

Na dziękczynienie chór zaintonował hymn Te Deum – Ciebie Boga Wysławiamy.

13.56

W Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się Komunia Święta.

Reklama

13.50

13.45

Trwa liturgia eucharystyczna.

13.38

Modlitwę śpiewem prowadzą połączone chóry: Archikatedry Warszawskiej, Tibi Domine, Cantores Minores – Archikatedralny Chór Męski, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II.

13.31

Rozpoczyna się procesja z darami. Przyniesione będą:

Laptop przyniosą wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach – Adam Przybylski i Gabriela Grabowska oraz Andrzej Sikorski, wychowawca i przewodnik. Po uroczystościach laptop zostanie przekazany uczniom z Rwandy, gdzie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża również prowadzi ośrodek dla osób niewidomych.

Ornat z aplikacjami wykonanymi przez niewidomą absolwentkę Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach przyniosą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża – niewidoma s. Ignacja Moroczko, s. Cypriana Anna Cudna i s. Sara Kieliszek. Po beatyfikacji zostanie przekazany Świątyni Opatrzności Bożej.

–  Kielich i świecę dar Prezydenta RP przyniosą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP – Grażyna Ignaczak Bandych, Piotr Ćwik i Paweł Szrot.

– przedstawiciele Kościoła Grekokatolickiego – Iryna Yurkiv, Borys Lajkosz i  ks. Bogdan Kryba przyniosą ikonę

Matki Bożej Częstochowskiej dla kaplicy w Zambii ofiarują przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – Maria Gabiniewicz, Diana Samoraj i Michalina Jankowska.

Dary ołtarza: chleb i wino  w ręce głównego celebransa przekażą Renata Nowacka i Dariusz Nowacki z Ruchu Pomocników Matki Kościoła oraz Piotr Ziemecki z Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego “SOLI DEO”.

13.25

Trwa modlitwa wiernych. Wezwania odczytują: Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, s. Jadwiga Maciejczyk ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (za papieża Franciszka i uczestników Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie), Maria Żychlińska z Ruchu Pomocników Matki Kościoła, założonego przez kard. Stefana Wyszyńskiego (za wierzących w Chrystusa), Wojciech Włodarczyk, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”, w województwie małopolskim (za Ojczyznę), kl. Mateusz Jabłoński, niewidomy kleryk z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie (za chorych, zagubionych, opuszczonych i dotkniętych cierpieniem) i Anna Rokicka-Broniatowska z Ruchu Apostolskiego  “Rodzina Rodzin” (za uczestników uroczystości beatyfikacyjnych i łączących się duchowo).

13.18

Polecajmy się wstawiennictwu nowych błogosławionych, aby i w nas rozpaliło się pragnienie życia świętego – ponieważ jak przypomina nam Papież Franciszek, również w naszym życiu może rozkwitnąć świętość – mówi kard. Semeraro.

13.11

Życie kapłańskie kard. Wyszyńskiego naznaczone było licznymi próbami, którym stawiał czoła z ufnością i zdecydowaniem – powiedział kard. Marcello Semeraro.

Przedstawiając sylwetkę pochodzącego z Zuzeli Stefana Wyszyńskiego gość z Watykanu zaznaczył, że rodzina przyszłego Prymasa wychowała go w wierze do Pana Boga i w miłości do Ojczyzny. Zaznaczył, że po otrzymaniu święceń kapłańskich 3 sierpnia 1924 roku “rozpoczął swoje życie kapłańskie, naznaczone licznymi próbami, którym stawiał czoła z ufnością i zdecydowaniem”.

Kard. Semeraro stwierdził, że jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu ks. Wyszyńskiego był z pewnością okres drugiej wojny światowej oraz czas heroicznego i tragicznego powstania warszawskiego w 1944 roku. Ks. Wyszyński przebywał wówczas w podwarszawskich Laskach, jako kapelan Zakładu dla Niewidomych i Armii Krajowej.

Watykański hierarcha zaznaczył, że to właśnie podczas powstania warszawskiego miało miejsce w Laskach prorocze wydarzenie: ks. Wyszyński podniósł z ziemi fragment częściowo spopielonej kartki, pochodzącej z płonącej i spowitej w ogniu stolicy, na której widniał napis: „Będziesz miłował”.

Do tego apelu i testamentu upodobnił on swoją posługę pasterza i biskupa, najpierw w Lublinie a następnie w Gnieźnie i Warszawie, stawiając czoło problemom, jakie jego Naród musiał wycierpieć w latach następujących po drugiej wojnie światowej – powiedział kard. Semeraro.

Stwierdził też, że w czasach powojennych, skomplikowanych społecznie i politycznie, Prymas Polski wytrwale i zdecydowanie kierował łodzią Kościoła w Polsce. Kaznodzieja stwierdził, że “ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia” Prymas przeciwstawiał “prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa, wiernie przeżywaną i realizowaną”.

Kard. Semeraro przypomniał też często powtarzane przez kard. Wyszyńskiego wskazanie: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”. Dodał, że Prymas znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były trzy lata spędzone w więzieniu.

Wysłannik papieski przypomniał też słowa Jana Pawła II, jakie skierował on do rodaków w liście napisanym kilka dni po wyborze na Stolicę Piotrową: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, […] gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”.

13.08

Podczas uroczystości kard. Semeraro wyraził wdzięczność Bogu za dzisiejszą uroczystość, która odbywa się w Świątyni Opatrzności Bożej. Przypomniał, że ta świątynia zostałą wzniesiona przez naród Polski jako wotum wdzięczności za bliskość i obecność Pana Boga w chwalebnej i bolesnej historii Polski.

Ta świątynia, mówił papieski wysłannik, „jest dzisiaj świadkiem kolejnego potwierdzenia: Polska jest Narodem Maryjnym, Polska ofiarowała i ofiaruje Kościołowi, na przestrzeni różnych epok, wybitne postacie świętych, bożych mężczyzn oraz kobiet”.

13.05

Polska jest narodem maryjnym. Polska ofiarowała i ofiaruje Kościołowi na przestrzeni różnych epok wybitne postaci świętych, bożych mężczyzn, oraz kobiet – mówi kard. Semeraro.

13.02

Homilię głosi papieski wysłannik kard. Marcello Semeraro. Rozpoczął ją w języku włoskim, a następnie jej polskie tłumaczenie odczyta bp Piotr Jarecki. Zakończenie homilii będzie w języku włoskim, ponownie głos zabierze kard. Semeraro.

13:00

Ewangelię (Mt 12, 46-50) przeczytał diakon Piotr Kostrzewa z Archidiecezji Warszawskiej.

12:58

Mamy nowych błogosławionych!Bł. kard. Stefanie i bł. Matko Elżbieto, módlcie się za nami ??

Posted by Archidiecezja Krakowska on Sunday, September 12, 2021

12.54

Psalm responsoryjny zaśpiewał ks. Mikołaj Derentowicz, kapłan Archidiecezji Warszawskiej. Drugie czytanie z Listu św. Pawła do Kolosan (Kol 3, 12-18) odczyta aktor Radosław Pazura.

12.50

Pierwsze czytanie z Mądrości Syracha przeczytała Izabela Szwarocka, absolwentka Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

12.40

Przed ołtarz wnoszone są także relikwie Matki Elżbiety Czackiej. Trzyma je Karolina Gawrych, która została uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej.

12.35

Do ołtarza przynoszone są relikwie bł. kard. Wyszyńskiego. Relikwiarz niesie s. Nulla, która doznała cudu uzdrowienia za wstawiennictwem prymasa.

12.33

W Świątyni Opatrzności Bożej zostały odsłonięte portrety nowych błogosławionych: Matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego.

12.30

Bp Michał Janocha odczytuje formułę beatyfikacyjną w języku polskim.

12.27

Kard. Marcello Semeraro odczytuje po łacinie formułę beatyfikacyjną.

12.25

W całej Polsce wierni łączą się duchowo z Warszawą, gdzie trwa beatyfikacja.

12.20

Kard. Kazimierz Nycz odczytuje życiorysy przyszłych błogosławionych.

12:15

Arcybiskup Warszawski najpokorniej  prosi Ojca Świętego Franciszka o włączenie w poczet błogosławionych Stefana kardynała Wyszyńskiego prymasa Polski i Matkę Elżbietę Różę Czacką, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Rozpoczął się obrzęd beatyfikacji.

12.11

„Raduj się, matko Polsko” – słowa hymnu pięknie oddają radość i wdzięczność Panu Bogu za to, że dane nam było doczekać mimo ponadrocznego opóźnienia spowodowanego pandemią beatyfikacji dwojga wielkich Rodaków – powiedział na początek liturgii metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

12.07

W Mszy św. beatyfikacyjnej bierze udział prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także wicemarszałkowie. Jest także premier Mateusz Morawiecki.

12.06

W uroczystości w Warszawie bierze udział kilka tysięcy osób.

12.04

Mszy Świętej przewodniczy kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

12:01

W Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczyna się liturgia, w trakcie której kard. Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka zostaną beatyfikowani.

11:56

11.45

W Warszawie wszystko gotowe na beatyfikację Matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego. Początek uroczystości o 12:00.

11.38

To wielki, wyczekiwany i bardzo ważny dzień nie tylko dla polskiego Kościoła, ale przede wszystkim dla wiernych, dla nas wszystkich – powiedział prezydent Andrzej Duda. Chwilę wcześniej prezydent złożył wieniec kwiatów na grobie Prymasa Tysiąclecia, który znajduje się w archikatedrze warszawskiej.

Jest to wyczekiwany i bardzo ważny dzień nie tylko dla polskiego Kościoła, ale przede wszystkim dla wiernych, a zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy pamiętają Księdza Prymasa Wyszyńskiego – tych, którzy żyli w tamtym czasie, gdy Prymas poczynił wielkie zasługi dla naszego przetrwania jako narodu, jako chrześcijan, jako katolików; kiedy był internowany przez komunistów i swoją niezłomną postawą dawał świadectwo nie tylko tego, jaki jest polski Kościół, ale jacy jesteśmy my, Polacy – powiedział prezydent Duda, wyszedłszy z archikatedry św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście.

11.32

11.25

11.24

11.06

Trwają ostatnie przygotowania do beatyfikacji.

10.55

W biurze prasowym beatyfikacji rozpoczął się briefing prasowy „Czego oczekujemy po beatyfikacji?”. Uczestniczą w nim: Prof. Paweł Skibiński, Anna Rastawicka, Siostra Radosława Podgórska, Franciszkanka Służebnica Krzyża (FSK) Pan Andrzej Karp (rodzina Kardynała Wyszyńskiego),

10.53

10.45

Na Jasnej Górze rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godzinie 11:00 paulini zaczną odprawiać mszę świętą niedzielną, a przed 12 połączą się z Warszawą, gdzie rozpocznie się beatyfikacja.

10.37

Prymas dał nam nadzieję i godność, że jesteśmy narodem, który potrafi się podnieść, który potrafi kochać. Dziś, w czasach, które żyjemy, jest bardzo dużo niesnasek, podziału, hejtu, Prymas przypomina, żeby widzieć człowieka w każdym człowieku – nawet we wrogu. Bez dialogu nie pójdziemy do przodu – mówi Darek Malejonek.

10.35

10:31

Piosenkę „Ojcze poczekaj” wykonuje Aleksandra Agaciak, znana jako „Lilu”.

10.25

Piosenkę „Przepraszamy i prosimy o wybaczenie” zaśpiewała Marika.

10.16

Natalia Kawalec śpiewa pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”.

10.13

10.12

Piosenkę „Najmilsza” śpiewa Darek Malejonek.

10.10

Fragmenty tekstów prymasa Wyszyńskiego czyta red. Michał Kłosowski.

10:05

Na Jasnej Górze rozpoczął się koncert. Prezentowane są piosenki z projektu „Czas to miłość”. Natalia Kawalec śpiewa utwór „Zacznij od nowa”.

10:02

09.57

Prymas jest wyniesiony na ołtarze po to, by być dla nas wsparciem, wsparciem dla naszej ojczyzny – mówił że kochał Polskę całym sercem – mówi na Jasnej Górze p. Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasowskiego.

09.52

09:48

Pozostały 2 godziny do rozpoczęcia beatyfikacji. W Świątyni Opatrzności Bożej są już księża, którzy będą koncelebrować Mszę.

09.31

-Ubodzy jesteśmy w środki dziękczynne wspominając to wszystko czego doznaliśmy przez przyczynę #Maryja – przypomnieniem głosu Prymasa #Wyszyńskiego na #JasnaGóra rozpoczęło się oczekiwanie na ogłoszenie go błogosławionym.Wspólne czuwanie trwa na błoniach.Będą świadectwa i koncert

Posted by Jasna Góra on Sunday, September 12, 2021

09:23

09.20

09:11

09.05

Na Jasnej Górze rozpoczęło się oczekiwanie na beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Pragniemy rozpocząć to czuwanie, by już za chwilę radować się, że w poczet błogosławionych dołączą Prymas Wyszyński i Matka Czacka – powiedział o. Michał Legan OSPPE.

08.27

Zapraszamy na błonia Jasnogórskie aby wspólnie przeżywać Beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

08.25

Zarówno Matka Czacka jak i kard. Wyszyński w swoim życiu na pierwszym miejscu stawiali miłość – do Boga i drugiego człowieka. Przeczytaj najpiękniejsze myśli o miłości przyszłych błogosławionych!

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę