Nasze projekty
Fot. Archiwum Zgromadzenia FSK/Flickr Episkopat News, Instytut Prymasowski

Najpiękniejsze myśli Matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego o miłości

Zarówno Matka Czacka jak i kard. Wyszyński w swoim życiu na pierwszym miejscu stawiali miłość - do Boga i drugiego człowieka. Przeczytaj najpiękniejsze myśli o miłości tych błogosławionych!

Reklama

Miłość w praktyce

Jedyną pobudką i jedyną racją wszystkich naszych myśli, słów i uczynków powinna być miłość czerpana bezustannie z Serca Jezusowego, a powracająca ku Niemu w aktach miłości i uczynkach miłosiernych, skierowanych ku Niemu poprzez bliźnich, w uczynkach miłosiernych, których pełne powinno być nasze życie.

Matka Elżbieta Czacka, Dyrektorium


Dzięki Jego miłości dla nieprzyjaciół swoich i dzięki modlitwie Jego za nich na krzyżu my naszych możemy kochać.

Reklama

Matka Elżbieta Róża Czacka, Dyrektorium – Warszawa, 25 stycznia 1928


Pan Jezus nic więcej od nas nie wymaga, tylko tego, byśmy na każdy dzień krzyż nasz codzienny cierpliwie dźwigali z miłości ku Niemu.

Matka Elżbieta Czacka. Dyrektorium – Laski, 7 marca 1928

Reklama


Przykazanie miłości bliźniego musimy odnieść do wszystkich. Mniejsza z tym, czy wierzą czy nie wierzą, czy nas kochają czy nie. Wszyscy mają prawo do naszej miłości.

Kardynał Stefan Wyszyński, Druga kromka chleba


Nie musisz wszystkiego rozumieć, wystarczy, że wszystko co Bóg daje, kochasz.

Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński


Miłość jest to wewnętrzna potęga, która mnie zwycięża i ze „zwierzątka” czyni istotę gotową do służenia i oddania się innym.

Kardynał Stefan Wyszyński

Bóg jest miłością!

Im głębsza wiara w człowieku, im miłość w nim potężniejsza, tym bardziej realnym staje się dla niego świat nadprzyrodzony. Wówczas za zasłoną świata materialnego widzi Boga rządzącego całym światem nadprzyrodzonym i całym światem materialnym. Wówczas człowiek widzi okiem duszy, poza ludźmi, którzy go otaczają, i poza zdarzeniami, które go spotykają, widzi rządzącą Opatrzność Bożą. Boga kochającego i miłosiernego, który szczególną opieką otacza każde ze swoich stworzeń”.

Matka Elżbieta Róża Czacka, Dyrektorium – Laski, 1 września 1928


Gdy Bóg raz wszczepi się swą potężną miłością w małą, nieudolną miłość ludzką, którą uważamy za swoją, chociaż ona jest z Boga, to na pewno ogarnie nas całkowicie.

Kardynał Stefan Wyszyński


Niczego nie uczyniłem w życiu swoim, by do tego wyniesienia dojść. Bóg działał sam: On wybierał, On posyłał, On wymagał. Widzę to w sobie bardzo jasno. (…) Bóg nieskończenie miłujący dzieła swoje, wszystko czyni według swej natury. We wszystkim więc, co człowieka w życiu spotyka, trzeba dopatrzeć się śladów tej Bożej miłości. Wtedy wstępuje radość do duszy, która może całkowicie zaufać kierowniczej Mądrości Bożej.

Kardynał Stefan Wyszyński

Miłość a wolność

Życie człowieka żyjącego z wiary, choć na pozór często szare i nudne, jest w rzeczywistości pełnym treści i światła. W swoich obowiązkach widzi on wyraz woli Bożej i dlatego stara się je spełnić dokładnie z miłości ku Niemu. Ma drogę jasno wytkniętą przed sobą i dlatego ze spokojem idzie naprzód, nie oglądając się na żadne względy ludzkie. Co za wolność w tej zależności jedynie od Boga. 

Matka Elżbieta Róża Czacka, Dyrektorium – Laski, 23 II 1928


Człowiek jest takim stworzeniem, dla którego obok miłości, najcenniejszą potrzebą i największym prawem — jest wolność. (…) To takie wielkie i wspaniałe słowo! Wolność to dążenie do zerwania z siebie wszelkich krępujących więzów. Ale jednemu prawu musimy się poddać, prawu statyki, które nakazuje: Gdy wspinasz się w góry, trzymaj się mocno nogami ziemi, bądź uważny, czujny, oglądaj się wokół. Bądź trzeźwy i panuj nad sobą; władaj swoimi odruchami i popędami, zwalczaj w sobie odruchy złe! Tak radzą przewodnicy wszystkim, którzy wspinają się w góry.

Kardynał Stefan Wyszyński

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę