Nasze projekty

Czy wystarczy tydzień, by odmienić swoje małżeństwo?

Kurs tańca, warsztaty o zaufaniu, spotkanie z psychologiem i gra terenowa. To niektóre z propozycji Tygodnia Małżeństwa, który ruszy już 7 lutego w Krakowie. O tym, komu jest on dedykowany, dlaczego pracę nad małżeństwem warto zacząć jeszcze przed ślubem oraz czy jeden tydzień wystarczy, by zmienić coś na lepsze w małżeństwie opowiada Michał Gazda z Fundacji Przestrzeń Dobra - jeden z organizatorów wydarzenia.

Reklama

Co sprawiło że postanowiliście zorganizować Tydzień Małżeństwa po raz drugi?

W zeszłorocznej edycji wzięło udział prawie 500 uczestników. Ankieta ewaluacyjna pokazała, że parom się to bardzo podobało i chcą więcej…

…że tydzień to za mało…

Reklama

… i są chętni, by w takich inicjatywach brać udział. To było jednym z głównych motorów, by zorganizować drugą edycję. A po drugie – sami uważamy, że dla małżeństwa warto inwestować swój czas.

Co napisali uczestnicy w ankietach, co dla nich było największą wartością?

Większość osób zwracała uwagę właśnie na to – czas. Że Tydzień Małżeństwa był czasem spędzonym razem, wartościowym, że mogli popracować nad związkiem. Przyznawali też, że wcześniej nie organizowali dla siebie takiego czasu, a Tydzień Małżeństwa ich do tego niejako przymusił i też zmotywował. Poza tym był bardzo pozytywny odbiór treści, jakie się pojawiły na spotkaniach – zwłaszcza merytorycznych, które dały narzędzia i inspirację do pracy nad związkiem na co dzień. Moim zdaniem czas, jaki małżonkowie poświęcają dla budowania swojego związku, swojego małżeństwa, jest nieoceniony.

Reklama

Tydzień Małżeństwa w Krakowie jest częścią większej inicjatywy.

Tak, Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa odbywa się już od ponad dwudziestu lat, a w Polsce – od sześciu i jest to inicjatywa oddolna. W Krakowie po raz pierwszy miał miejsce w roku 2020. Pierwszym miastem, jakie podjęło się organizacji tego tygodnia, był Gdańsk i do dziś to Gdańsk koordynuje niejako wydarzenia w całej Polsce, czy wspiera promocję w poszczególnych miastach. My też komunikujemy się między sobą i dzielimy się pomysłami, zależnie od różnych doświadczeń.

Program, jaki przygotowaliście na Tydzień Małżeństwa w Krakowie, jest bardzo bogaty. Na ile uda się go zrealizować, biorąc pod uwagę obecne obostrzenia?

Reklama

Wytyczne, mimo naszych nadziei, niestety się nie zmieniły, więc musieliśmy dopasować do nich formę wielu z wydarzeń. Jednak większość spotkań odbędzie się – oczywiście online. Nawet kurs tańca! On odbędzie się hybrydowo – w szkole tańca będzie mogła pojawić się część par, a pozostałych zapraszamy na zdalny kurs. Nie uda się natomiast zorganizować balu karnawałowego i odwołaliśmy także spacer po Krakowie. Gra terenowa odbędzie się stacjonarnie, z zachowaniem wszystkich obostrzeń, aby było całkowicie bezpiecznie. Oczywiście ograniczeniem będzie też limit osób w kościele na Mszy świętej, która zakończy obchody Tygodnia Małżeństwa. Jednak i ta Msza będzie transmitowana.

Czyli można wziąć udział w krakowskiej edycji Tygodnia Małżeństwa nawet nie mieszkając w Krakowie.

Jak najbardziej, bardzo serdecznie zapraszamy!

Jakie małżeństwa warto zachęcić do udziału w nim?

Wydarzenie jest powszechne. Jesteśmy otwarci dla wszystkich. Spotkania, które organizujemy, nie są tylko dla małżeństw katolickich czy np. z określonym stażem. Każdy może wziąć udział – w ubiegłym roku mieliśmy parę, która była 44 lata po ślubie, ale były też małżeństwa zaledwie kilkumiesięczne. Nikogo jednak nie pytaliśmy o przynależność do Kościoła czy do wspólnot, choć nie ukrywamy, że jako organizatorzy jesteśmy osobami wierzącymi.

A które z wydarzeń Pan osobiście polecałby uczestnikom Tygodnia Małżeństwa?

Zdecydowanie Randka małżeńska i warsztaty o budowaniu zaufania. Randka małżeńska podpowie „36 pytań do ponownego zakochania”, a warsztaty o budowaniu zaufania oparty jest na badaniach dr Brene Brown, która wskazała jego 7 składowych, m.in. stawianie granic, zakładanie dobrej intencji, dochowywanie tajemnic czy branie odpowiedzialności za swoje błędy.

Jak można zobaczyć w programie, Tydzień Małżeństwa proponuje spotkanie nie tylko dla małżonków.

Tak. W tym roku po raz pierwszy robimy wydarzenie dla narzeczonych. Ono będzie poprzedzać cały Tydzień Małżeństwa. Narzeczeńskie przygotowanie do małżeństwa jest bardzo ważne. To spotkanie będzie okazją, by poruszyć ważne tematy, które często umykają w przygotowaniu do ślubu. Młodzi zawierają związek małżeński nie wiedząc o sobie niektórych rzeczy, a potem one wychodzą i mogą być trudniejsze do przepracowania. Niektóre kwestie warto przegadać przed ślubem, to może być duża pomoc na późniejszych etapach rozwoju małżeństwa. Spotkanie poprowadzą państwo Poprawowie, którzy mają duże doświadczenie w pomocy i doradztwie parom małżeńskich. Przychodzą one z różnymi problemami i na tej podstawie opracowano program spotkania dla narzeczonych.

A czy w Tygodniu Małżeństwa może wziąć udział tylko jedno z małżonków?

W kursie tańca czy randce małżeńskiej nie da się wziąć udziału samemu. A pozostałe spotkania będą owocniejsze, gdy małżonkowie oboje ich wysłuchają i oboje będą chcieli pracować nad związkiem. Poza tym to, co jest wielką wartością Tygodnia Małżeństwa, to właśnie czas spędzony we dwoje – o tym już mówiliśmy. Spotkania odbywać się będą w takiej porze, że może uda się już położyć dzieci do spania, warto postarać się o taki szczególny czas dla dwojga.

Czy Tydzień wystarczy, by zmienić coś na lepsze w małżeństwie?

Nie wiemy, czy Tydzień wystarczy, bo każde małżeństwo jest na innym etapie i potrzebuje czegoś innego – dla kogoś najbardziej wartościowy będzie wykład czy warsztat z psychologiem, a dla innych romantyczny i kreatywny czas na randce czy kursie tańca. Mamy jednak nadzieję, że Tydzień Małżeństwa będzie dobrym punktem wyjścia do zmiany lub zastanowienia się we dwoje, co można zrobić, żeby budować szczęście w swoim związku.

WEŹ UDZIAŁ W TYGODNIU MAŁŻEŃSTWA!

ZOBACZ PROGRAM WYDARZEŃ

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę