Wiara w czasie epidemii. Wtorek 31 marca [RELACJA LIVE]
Koronawirusem jest już zakażony kard. Angelo De Donatis, choć media podają, że zarówno papież Franciszek jak i papież-senior nie ulegli zakażeniu. Mnożą się inicjatywy pomagające wiernym w dostępie do spowiedzi czy Najświętszego Sakramentu. Śledzimy wydarzenia na bieżąco i zapraszamy na kolejny dzień relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
🔷 Rozpoczęliśmy Nowennę do Matki Bożej rozwiązującej węzły, bo wierzymy że z Nią uda się rozplątać trudną sytuację na świecie
🔷 Kard. De Donatis – wikariusz generalny Rzymu – zarażony, leży w szpitalu
🔷 Jak ułatwić wiernym dostęp do spowiedzi w czasie epidemii? Warszawski proboszcz spowiada przez… okno swojej pustelni
🔷 Jeśli koronawirus rozprzestrzeni się obozach dla uchodźców, stłoczonych na greckich wyspach będzie katastrofa – alarmują organizacje pomocowe
🔷 Jałmużnik papieża nie schodzi z posterunku w służbie ubogim i nie boi się wirusa
🔷 Relacja z wczoraj dostępna tutaj
Relacjonują: Anna Druś, Maciek Skotnicki, Zofia Świerczyńska
Aktualny raport ws #koronawirus
Liczba zainfekowanych: 2311 (256 dzisiaj)
Liczba zgonów: 33 (2 dzisiaj)Prognoza: dzisiaj jeszcze 19. To pewnie ostatni raport.
Podaj dalej!#koronawirusnawykresie #koronawiruspolska #zostanwdomu #lotdodomu pic.twitter.com/CGxjotzQwM— Koronawirus na wykresie (@koronawirus_xy) March 31, 2020
Niemieccy naukowcy opracowali metodę testowania koronawirusa, która może dziesięciokrotnie zwiększyć pojemność testową od metod stosowanych dotychczas – podaje CNN, powołując się na niemieckie Ministerstwo Nauki dla kraju związkowego Hesja.
Nowa metoda pozwala na ocenę kilku próbek jednocześnie – podało ministerstwo w komunikacie prasowym, dodając, że pozwoli to na „zwiększenie zdolności testowej w Niemczech z około 40 000 testów dziennie do około 200 000 do 400 000 testów dziennie bez utraty jakości w diagnostyce.”
ad, CNN
W związku z epidemią koronawirusa czeska Caritas zintensyfikowała pomoc dla bezdomnych. W Pradze uruchomiono dla nich miasteczko namiotowe. W odróżnieniu od zwyczajnych noclegowni mogą w nim pozostać cały dzień. W ten sposób ogranicza się ruch osób bezdomnych po mieście.
W miasteczku namiotowym potrzebujący otrzymują nie tylko nocleg, ale również pożywienie i artykuły higieniczne, w tym maski. Mogą też skorzystać z prysznica.Miasteczko obsługują pracownicy i wolontariusze Caritas. Dziś przebywa w nim 70 osób.
W związku z epidemią koronawirusa czeska Caritas zintensyfikowała pomoc dla bezdomnych. W Pradze uruchomiono dla nich miasteczko namiotowe.https://t.co/wutRaBGpbS
— Radio Watykańskie (@rwatykanskie) March 31, 2020
Jedna z włoskich parafii w regionie Bergamo, który stanowi epicentrum epidemii koronawirusa w tym kraju, postanowiła zamienić swe pomieszczenia na tymczasową kostnicę. „Nie tylko przechowujemy trumny z ciałami ofiar epidemii zanim zostaną skremowane, ale organizujemy też ostatnie pożegnanie. To ma wielkie znaczenie dla rodzin i przyjaciół, którzy nie mogą teraz osobiście pożegnać swych bliskich” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Marcello Crotti z parafii św. Józefa w Seriate.
Odkąd parafia wyraziła swą dyspozycyjność przyjęcia trumien napływają one nieprzerwanie z całego regionu Bergamo, gdzie brakuje miejsca w kostnicach. Tylko w ciągu pierwszej doby do parafii trafiło ponad 70 ofiar epidemii. Specjalny konwój wojskowy wywiezie trumny do pierwszego wolnego krematorium, gdzie zostaną skremowane. „Bliscy nie mogą nawet wejść do sali, gdzie przechowywane są trumny, te samotne pożegnania są dla wielu ogromnym przeżyciem” – mówi ks. Crotti.
„Za każdą z ofiar odmawiamy specjalną modlitwę, każdą trumnę też błogosławimy.
KAI
Mieszkańcy włoskich miast mają coraz bardziej niezwykłe pomysły, aby sobie wzajemnie pomagać. To zdjęcie z ulicy w Mediolanie. Ktoś spuścił z balkonu koszyk z drobiazgami do jedzenia i kartką: “Jesteś głodny? Tu jest małe co nieco”
Solidaridad “creativa” en #Milán.
“Si tienes hambre,
aquí tienes algo”#COVID19 https://t.co/kc4fzSNLel— Eva Fernández (@evaenlaradio) March 31, 2020
Ojcowie dominikanie z warszawskiego klasztoru przy ul. Freta na Nowym Mieście zapraszają wszystkich chętnych mieszkańców Mazowsza do włączenia się w akcję “10 za 10”. W skrócie oznacza ona codzienną modlitwę na Różańcu za 10 szpitali zakaźnych walczących z koronawirusem na Mazowszu. Wyjaśnienia w filmiku poniżej. Do akcji włączamy się wpisując komentarz pod nim (wchodząc na YouTube)
“Forti nella tribulazione” (tłum. “Mocni w ucisku”), to darmowy e-book dostępny na stronie Libreria Editrice Vaticana, wydany w języku włoskim. Zawiera m.in. ryt nadzwyczajnego nabożeństwa, odprawionego przez papieża Franciszka na pustym Placu św. Piotra, papieskie homilie i rozważania wygłaszane w czasie pandemii, najnowsze postanowienia Penitencjarii Apostolskiej i Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ułożony przez papieża Franciszka akt przyjęcia Komunii Duchowej.
To jedna z wielu inicjatyw w języku włoskim, które mają pomóc wiernym w przeżywaniu trudnego czasu pandemii koronawirusa, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się Świąt Paschalnych. Od 31 marca katolicka telewizja TV2000 będzie nadawać 4 razy w tygodniu program “Sieci nadziei” opowiadający o kreatywności i zaradności Kościoła w czasie przymusowej kwarantanny.
KAI
Metropolita Kolonii kard. Rainer Maria Woelki zdecydował, aby budynek wyższego seminarium duchownego tej archidiecezji oddać do dyspozycji osobom bezdomnym. Posługiwać im będą alumni i młodzi wolontariusze.
Metropolita archidiecezji Ouagadougou w Burkina Faso kard. Philippe Nakellentuba zarażony koronawirusem – podaje włoski watykanista Francesco Antonio Grana. To drugi po kard. De Donatis zarażony w gronie kolegium kardynalskiego.
Anche il cardinale Philippe Nakellentuba Ouédraogo, arcivescovo metropolita di Ouagadougou, in Burkina Faso, positivo al coronavirus. È il secondo porporato elettore affetto dal virus dopo il vicario del Papa per la diocesi di Roma, Angelo De Donatis pic.twitter.com/POjtVVgDev
— Francesco Antonio Grana (@FrancescoGrana) March 31, 2020
PODSUMOWANIE NOWYCH OGRANICZEŃ PRZECZYTASZ W ARTYKULE>>>
Minister Szumowski:
Nie zmieniamy zaleceń, i tak wyjątkowo ostrych, dotyczących kościołów i zgromadzeń religijnych, poprzednie ustalenia nie zmieniają się
Minister Szumowski:
Czas świąt jest szczególny, jeżeli to mają być święta nowego życia, powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia reżimu niespotykania się.
(cd)
- wymogi w zakładach pracy: można pracować w biurowcach, jednak wymaga to zachowania środków higieny i dystansu
- ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli i miejsc noclegowych (wyjątek: miejsca dla osób w kwarantannie, izolacji, czy dla pracowników firm budowlanych na czas pracy)
- rozszerzona formuła kwarantanny: osoby poddane kwarantannie (od dnia dzisiejszego czyli 31 marca) izolacja całkowita na 2 tygodnie – także od rodziny; jeśli to niemożliwe rodzina również zostaje poddana kwarantannie
Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza. (…) W wyniku wielu analiz (…) podjęliśmy decyzje dotyczące kolejnych obostrzeń.
Nowe ustalenia:
- zasada dystansowania się: 2 m od drugiej osoby z wyjątkiem kiedy rodzice opiekują się dzieckiem, lub opiekunowie osobą niepełnosprawną.
- osoby niepełnoletnie mogą przebywać tylko z osobą dorosła w przestrzeni publicznej
- ograniczenia w dostępie do parków, skwerów, miejsc rekreacji. Były to miejsca licznych spotkań, w tych miejscach również dochodzi do zakażeń
- zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
- zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu
- limit osób przebywających w sklepie: 3 osoby na 1 kasę
- w urzędach pocztowych limit: 2 os/na jedno okienko
- bazary, targowiska: 3 osoby do 1 stoiska/straganu
- obowiązek nałożenia rękawiczek przed wejściem do sklepu
- w weekendy zamknięte sklepy budowlane
- otwarte pozostają sklepy spożywcze, drogerie, apteki (w godz. 10-12 otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65 roku życia)
(cd)
Premier Morawiecki:
Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza. (…) W wyniku wielu analiz (…) podjęliśmy decyzje dotyczące kolejnych obostrzeń.
Niepełnosprawni i terapeuci z Fundacji Brata Alberta szyją maseczki ochronne. Pomóż w zdobyciu materiałów. Jeden z przykładów – Świetlica Terapeutyczna w Otłoczynie.
Do umieszczenia na drzwiach swych domów wizerunku Jezusa Miłosiernego zachęca wiernych ks. Chris Alar ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia w Narodowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Stockbridge w amerykańskim stanie Massachusetts. W ten sposób, jak zapewnia marianin, wyrazić można „prosty, ale potężny” akt wiary w Boże Miłosierdzie i ochronić rodzinę podczas pandemii koronawirusa.
Ks. Alar w specjalnym filmie namawia do „opieczętowania” drzwi domów obrazem Chrystusa zmartwychwstałego udzielającego ludzkości łask, znanego z wizji św. s. Faustyny Kowalskiej. Ma to nawiązywać do fragmentu starotestamentowej Księgi Wyjścia (Wj 12,7) gdy przed wyjściem z ziemi egipskiej Izraelici mieli krwią baranka pokropić „odrzwia i progi domu”, w którym spożywali Paschę tak, aby przechodzący Anioł Śmierci minął ich.
Ks. Alar wyjaśnił, że obraz Jezusa Miłosiernego przedstawia „Pana, Baranka Bożego ofiarowanego dla nas, z którego serca płynie krew i woda, znak Bożego miłosierdzia dla całego świata”. „Pan obiecuje nam przez św. Faustynę, że dusza, która będzie czcić i czcić ten obraz, nigdy nie zginie. Obiecuje również zwycięstwo nad naszymi wrogami już tu na ziemi, zwłaszcza w godzinie śmierci, i że będzie nas bronić jak Jego własnej chwały” – dodał marianin.
(KAI)
Dominikanie z Krakowa „adoptują” tych, którzy zostali w swoim domach. Po wpisaniu się w plik, który stworzyli modlitwa przesyłana jest do konkretnego brata, który na Mszy Św. oraz różańcu powierza intencje.
Z powodu pandemii mniszki benedyktynki z 800-letniego opactwa pod Krakowem straciły możliwość pracy na własne utrzymanie. Na utrzymanie klasztoru przeznaczone były tace w pobliskich parafiach. Zamknięty został sklepik sióstr u benedyktynów w Tyńcu, gdzie sprzedawane były produkty z klasztornej kuchni.
“Dzisiaj, w geście solidarności z Włochami, Stolica Apostolska opuści flagi do połowy masztu na znak żałoby oraz bliskości z rodzinami ofiar zmarłych wskutek pandemii we Włoszech i na świecie. Chcemy też wyrazić bliskość z tymi, którzy ofiarnie walczą o zdrowie i życie zarażonych” – napisał Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Watykanu.
Na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje wielkopostne – tym razem w wersji on-line. Nauki rekolekcyjne pt. „Siedem świętych słów na chwile ostatnie” podczas Mszy św. głosi o. Michał Legan OP. Nauka głoszona jest – o godz. 6.00, 11.00, 18.30 oraz do piątku o godz. 20.00.
Módlmy się dzisiaj za tych, którzy są bezdomni, zwłaszcza teraz, w okresie pandemii, gdy wszyscy są wzywani do pozostania w domach. Aby społeczeństwo mężczyzn i kobiet uświadomiło sobie sytuację tych osób, pomogło im oraz żeby Kościół ich przyjął
taka była dziś rano papieska intencja do porannej Mszy św. w Domu św. Marty
Papież-senior Benedykt XVI i wszystkie osoby mieszkające w jego rezydencji w Ogrodach Watykańskich czują się dobrze, są w dobrym nastroju i pokładają pełną ufność w Panu – podaje powołując się na swoje źródła Edward Pentin z National Catholic Register.
Dodano, że wszyscy mieszkańcy klasztoru Mater Ecclesiae ściśle przestrzegają wytycznych wydanych w związku z pandemią koronawirusa i żyją jak w „klasztorze wyizolowanym”, ale nie utracili „spokoju i dobrego samopoczucia oraz mają pełną ufność w Panu.”
KAI
Jak wyjść naprzeciw potrzebom wiernych, którzy chcą się wyspowiadać, ale w konfesjonale nie jest wystarczająco bezpiecznie? Otworzyć im okno. Taki pomysł ma ks. Wojciech Drozdowicz, proboszcz parafii w Lesie Bielańskim w Warszawie. Spowiada wiernych przez dobrze zabezpieczone okno swojej pustelni.
Siostry kanoniczki Ducha Świętego otworzyły w Krakowie Gwidonowe Okno, przez które pomagają ubogim
Siostry Kanoniczki Ducha Świętego przy ul. Szpitalnej 10 w Krakowie @ArchKrakowska otworzyły „Gwidonowe okno”, przez które wydają posiłki najuboższym. Aby pomóc służbom medycznym duchaczki szyją maseczki. #koronawirusemhttps://t.co/0WBldgVzxR pic.twitter.com/7jq2Th5ybN
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) March 31, 2020