Wiara w czasie epidemii. Poniedziałek 30 marca [RELACJA LIVE]
Tysiące ludzi chorych i umierających z powodu koronawirusa i tysiące ludzi pomagających w walce z zarazą. Tymczasem papież Franciszek rozpoczyna nowy tydzień modlitwą za tych, "których paraliżuje lęk przed pandemią". Śledzimy wydarzenia na bieżąco i zapraszamy na kolejny dzień relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
🔷 Módl się z nami. Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły
🔷 Papież: Módlmy się za sparaliżowanych strachem przed pandemią
🔷 Jałmużnik papieża nie schodzi z posterunku w służbie ubogim.
🔷 Odkryto kolejne przypadki koronawirusa w Watykanie. Koronawirus pojawił się również w Medjugorja.
🔷 “Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie”. Przejmujące orędzie papieża
🔷 Służba duchownych w czasach zarazy
🔷 Relacja z wczoraj dostępna tutaj
Kard. Angelo De Donatis – wikariusz generalny Rzymu, zdradzający od kilku dni objawy infekcji, został przebadany na obecność koronawirusa i otrzymał wynik pozytywny. Leży w szpitalu.
Siostra pastor Elizabeth Hagan z Waszyngtonu jest w 7 miesiącu ciąży. Zdiagnozowano u niej koronawirusa. Pastor prosi o modlitwę w intencji brzemiennej siostry.
Brytyjski Caritas zachęca katolików do szczególnego wspierania biednych i bezbronnych w czasie pandemii.
Stan na 30 marca:
Liczba testów: 170
Liczba przypadków pozytywnych: 6
„Nie mogę tego potwierdzić, że papież Franciszek, ani jego najbliżsi współpracownicy nie są narażeni”- mówi rzecznik papieski Matteo Bruni.
Sześć sióstr z jednego klasztoru w północnych Włoszech zmarło na koronawirusa, a dziewięć sióstr jest leczonych w szpitalu po uzyskaniu pozytywnych wyników badań na COVID-19, jak podają włoskie media. Koronawirus rozprzestrzenia się wśród kilku domów zakonnych we Włoszech.
Wybuch epidemii w klasztorze sióstr ornistek w Tortonie we Włoszech doprowadził do tego, że połowa z 40 sióstr w tym miesiącu uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19.
Po tym jak 12 marca Czerwony Krzyż ewakuował 19 sióstr ze wspólnoty do szpitala, pozostałe orionistki zostały poddane kwarantannie w innym klasztorze.
CNA
Pragniemy zwrócić się do Matki Bożej, powierzając właśnie Jej rozplątanie najbardziej bolesnych węzłów naszych trudności w czasie epidemii.
Mieszkańcy Anglii i Walii zawierzyli kraj i samych siebie Maryi. Prosili o nawrócenie i ponowną ewangelizację ich ziemi oraz o opiekę w czasie pandemii koronawirusa. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia trwały od dwóch lat.
Z powodu zarażenia koronawirusem w wieku 71 lat zmarł 29 marca biskup valjewski Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) Milutin (Knežević). Zapadł on na tę chorobę kilka dni temu w czasie odwiedzania wiernych. Jest on pierwszym hierarchą w SKP i prawdopodobnie w ogóle w świecie prawosławnym, który zmarł wskutek wirusa SARS-CoV-2.
Według serbskich środków przekazu, razem z biskupem zarazili się jeszcze dwaj inni księża, ale o stanie ich zdrowia na razie nic nie wiadomo. Ponadto wcześniej, z powodu wirusa zmarł także burmistrz Valjeva Milorad Iljić, a stan zdrowia jego żony lekarze określają jako bardzo poważny.
W całej Serbii odnotowano dotychczas 741 zachorowań, w tym 13 osób zmarło, a 55 jest podłączonych do sztucznego oddychania. Najwięcej przypadków stwierdzono w Belgradzie i właśnie w Valjevie. Władze rozważają możliwość odcięcia tego miasta – stolicy okręgu kolubarskiego w zachodniej części kraju – od reszty Serbii przez wojsko.
KAI
Archidiecezja kolońska ma przyjmować pacjentów z północnych Włoch, którzy mają Covid-19 i potrzebują intensywnej opieki.
Choć Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie została zamknięta, nie przestała być miejscem modlitwy. Wręcz przeciwnie. Modlitwa w tej świątyni jest teraz jeszcze bardziej intensywna, choć ograniczona do najwyżej dziesięciu osób – zapewnia o. Francesco Patton, kustosz Ziemi Świętej.
Vatican News
Dziś rano w Mentonie we Francji wykonano pierwsze „testy jazdy”, czyli test diagnostyczny wymazu z gardła, który pozwala nam zrozumieć, czy jesteśmy pozytywni zdiagnozowani na obecność koronawirusa- donosi La Stampa
Arcybiskup Mediolanu Mario Delpini pobłogosławił nowy szpital na wypadek zagrożenia koronaawirusem. Znajduje się w pawilonach 1 i 2 Targów w Portello.
Zespół polskich lekarzy i ratowników medycznych wylatuje dziś do Włoch. 15-osobowy zespół będzie przez dziesięć pracował we włoskim mieście Brescia w Lombardii, gdzie sytuacja w związku z epidemią koronawirusa jest najtrudniejsza.
Ciepłe posiłki, pomoc w zakupach, opieka nad bezdomnymi i seniorami – Caritas Diecezji Tarnowskiej prowadzi wiele działań charytatywnych podczas pandemii koronawirusa. Diecezja Tarnowska udostępni także swój obiekt w Starym Sączu na ewentualne miejsce kwarantanny dla osób, które będą jej wymagać. Ponadto Caritas zakupi respirator dla jednego ze szpitali w Tarnowie, jeżeli zostanie on przekształcony w szpital jednoimienny ze względu na wzrost liczby zarażonych koronawirusem w województwie małopolskim.
KAI
Trzydziestu lekarzy i pielęgniarek zostało wysłanych z Albanii do Włoch, aby poradzić sobie z sytuacją kryzysową związaną z koronawirusem- informuje Vatican News
Ojciec Święty przyjął dziś na audiencji prezesa Rady Ministrów Republiki Włoskiej, Giuseppe Conte. Przedmiotem rozmowy były działania podejmowane na rzecz powstrzymania pandemii koronawirusa – donoszą watykaniści.
Do szpitala w Santa Cruz de la Sierra przewieziono pracującego w Boliwii polskiego biskupa misyjnego, Antoniego Bonifacego Reimanna OFM, przełożonego wikariatu apostolskiego Ñuflo de Chávez – poinformowała agencja SIR. Powodem jest zakażenie koronawirusem. Istnieją obawy o jego stan zdrowia – dodaje włoska agencja katolicka. Wiadomość ta została potwierdzona przez burmistrza stolicy biskupiej – Concepción, Davida Mollinedo.
Bp Antoni Bonifacy Reimann urodził się 14 maja 1952 roku w Kadłubie Turawskim koło Opla. W 1972 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Kłodzku. 2 lutego 1978 roku złożył uroczystą profesję zakonną, a w 1979 roku z rąk ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego Henryka Gulbinowicza przyjął święcenia kapłańskie. W 1983 roku wyjechał na misje do Boliwii. 31 października 2001 Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Saia Maior i wikariuszem apostolskim Ñuflo de Chávez. Sakrę przyjął 1 grudnia 2001 r. w katedrze w Concepción.
KAI
Wzywamy do natychmiastowej ewakuacji obozów dla uchodźców na wyspach greckich, aby zapobiec katastrofie! – piszą do szefów Unii Europejskiej przedstawiciele 200 organizacji charytatywnych, w tym Caritas Europe w apelu wysłanym 24 marca. Na greckich wyspach stłoczonych jest 42 tys. uchodźców, którzy nie są w stanie obronić się przed pandemią.
Bóg posyła nam Ducha Świętego jako Parakleta. Bóg na pewno nigdy nie jest oskarżycielem. Oskarżyciel w języku hebrajskim to jest szatan. Oskarżać jest rzeczą szatańską!- mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej w kaplicy prywatnej domów biskupów łódzkich.
Liczba zakażonych koronawirusem (SARS-CoV-2) w Izraelu wzrosła do 4247. Zmarło 15 osób, 74 są w ciężkim stanie. Wyzdrowiało około 100.
Fakt, że z powodu koronawirusa do Rzymu nie przyjeżdżają na razie turyści powoduje duże braki także w kwotach przeznaczanych przez władze Wiecznego Miasta na działalność socjalną. Zwróciła na to uwagę 28 marca pani burmistrz Rzymu Virginia Raggi. Pieniądze wrzucane przez turystów do Fontanny Trevi w Rzymie były przekazywane do katolickiej Caritas z przeznaczeniem na cele socjalne.
Tradycją już jest, że turyści z całego świata wrzucają do Fontanny Trevi drobne monety „chcąc jeszcze raz powrócić do Rzymu”. Te monety wyławiają regularnie pracownicy rzymskich wodociągów. Są to kwoty ok. 1,5 mln euro rocznie. Od 2001 r. pieniądze są przekazywane Caritas diecezji rzymskiej, która prowadzi 50 ośrodków socjalnych i 145 punktów opieki w parafiach katolickich.
Burmistrz Raggi napisała na Facebooku, że w ub. roku kwota na rzecz pomocy rodzinom w trudnych sytuacjach materialnych, bezdomnym i migrantom, wyniosła 1,4 mln. euro. “Kiedy nie mamy turystów, nie mamy też i tych pieniędzy. Jest to jedna z wielu ubocznych szkód spowodowanych pandemią” – stwierdziła. W tej sytuacji zachęciła do wspierania rzymskiej Caritas, która na swojej stronie internetowej otworzyła już specjalne konto.
KAI
Papież Franciszek dołączył do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wzywając do globalnego zawieszenia broni, gdy świat stoi w obliczu pandemii koronawirusa.
W czasie kryzysu wywołanego koronawirusem metropolita Kolonii, kard. Rainer Maria Woelki zaprosił bezdomnych i potrzebujących na gorące posiłki w budynku diecezjalnego seminarium. Będą też mogli skorzystać tam z pryszniców. Informując o tym podczas transmitowanej w Internecie Mszy św. w kolońskiej katedrze kard. Woelki podkreślił, że ludzie bezdomni przeżywają obecnie szczególnie trudny czas, gdyż całkowicie opustoszały ulice, nie mają kogo prosić o wsparcie, aby móc się utrzymać przy życiu”.
KAI
Już dziś o 20 odbędzie się transmisja live z udziałem mima Ireneusza Krosnego, który będzie opowiadał o tym jak radzić sobie z zamknięciem w domu i kłopotami wywołanymi epidemią. To inicjatywa Forum Tato.Net, skierowana przede wszystkim do ojców. Dzisiejsze spotkanie ma tytuł “Wszystko mi odwołali #TatowDomu”
– Świat nagle stanął na głowie. Jedni z dnia na dzień stracili wszystkie zlecenia, inni z trudem łączą zdalną pracę z procesem elektronicznej edukacji swoich dzieci. Co straciliśmy w wyniku pandemii? A co zyskaliśmy? Jaki będzie bilans tego niezwykłego czasu? – te i inne tematy związane z przymusowym pobytem taty w domu poruszy Ireneusz Krosny, najsłynniejszy polski mim a prywatnie ojciec trójki dzieci. „To spotkanie na pewno doda ci energii i poprawi humor” – zachęcają organizatorzy.
Start spotkania dzisiaj 30 marca o godz. 20 w linku poniżej:
Księży studiujących w Rzymie wezwał, aby odłożyli na chwilę swoje książki i zgłosili się do pomocy w służbie ubogim i bezdomnym, których najmocniej dotyka kryzys związany z pandemią koronawirusa. – Na ulicy jest prawdziwa Ewangelia do zrobienia! – mówi kard. Krajewski, jałmużnik papieski. Codziennie przemierza ok. 250 km ulicami Rzymu rozwożąc jedzenie do miejsc, gdzie go potrzebują. Na przykład do zakonnic w kwarantannie, zarażonych koronawirusem.
Obrazek z ulicy w Rzymie: ktoś na miejskim skwerku poukładał paczki makaronu z adnotacją: “Dla każdego, kto może ich potrzebować”. Zdjęcie zrobiła dziennikarka, korespondentka COPE z Watykanu.
Visto en una calle vacía de #Roma: alguien ha dejado paquetes de pasta para quien los pueda necesitar.#CosasMaravillosasdeRoma#COVID19
Foto de @maxcoccia pic.twitter.com/OXGn5cA5Ha— Eva Fernández (@evaenlaradio) March 29, 2020
W miejscu prawdopodobnych objawień Matki Bożej w Medjugorie odnotowano pięć przypadków zarażenia koronawirusem, wszystkie wśród stałych mieszkańców tutejszego sanktuarium. Zarażeni to dwaj franciszkanie oraz trzy siostry w pobliskim klasztorze
W obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos zmarła pierwsza ofiara zarażenia koronawirusem. To 76-letnia kobieta. Choć nie ma jeszcze oficjalnych statystyk potwierdzających skalę zarażenia wśród mieszkańców obozu, lekarze i organizacje pomocowe alarmują, aby natychmiast zadbać o uchodźców. Przepełnienie tych obozów uniemożliwia zachowanie choćby minimalnych sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem wśród nich wirusa, który już pustoszy Europę.
O sytuacji w obozach dla uchodźców pisaliśmy tutaj.
Bezdotykowe paczki żywnościowe, ciepłe posiłki dla seniorów i osób w kwarantannie, zbiórki żywności, wyposażenia szpitali, wirtualne warsztaty i pomoc w odrabianiu lekcji dla dzieci oraz wsparcie duchowe i psychologiczne – to tylko niektóre inicjatywy charytatywne prowadzone przez Kościół w czasie epidemii koronawirusa.
Módlmy się za sparaliżowanych strachem przed pandemią, aby Pan pomógł im się podnieść i zacząć działać dla dobra społczności – tak intencję do porannej Mszy św. sformułował dziś papież Franciszek.