Nasze projekty

Apel do UE: natychmiast zabierzcie uchodźców z Lesbos!

Wzywamy do natychmiastowej ewakuacji obozów dla uchodźców na wyspach greckich, aby zapobiec katastrofie! - piszą do szefów Unii Europejskiej przedstawiciele 200 organizacji charytatywnych, w tym Caritas Europe w apelu wysłanym 24 marca. Na greckich wyspach stłoczonych jest 42 tys. uchodźców, którzy nie są w stanie obronić się przed pandemią.

Apel podpisało w sumie 200 organizacji charytatywnych prowadzonych przez wyznawców różnych religii, w tym Kościoła katolickiego, ewangelickiego, społeczności żydowskiej i muzułmańskiej.

Swoje wezwanie argumentują dramatyczną sytuacją, w jakiej znajdują się uciekinierzy wojenni mieszkający w obozach na greckich wyspach, zwłaszcza na Lesbos. Piszą, że osoby stłoczone w tych obozach nie są w stanie przestrzegać elementarnych choćby zasad chroniących przed rozprzestrzenianiem się epidemii, takich jak mycie rąk czy zachowywanie metrowych odległości od innych. – W obozie Moria na Lesbos na jeden kran z bieżącą wodą przypada aż 1300 osób. Brakuje prądu, opieki medyczne i edukacji. Najbardziej cierpią dzieci – przypomina Caritas Europe podpisana pod apelem. „W tych przerażających warunkach nie ma nadziei na powstrzymanie tam epidemii” – czytamy w apelu skierowanym do władz Unii Europejskiej oraz do premiera Grecji.

„Czas ma zasadnicze znaczenie. Wzywamy do podjęcia działań nadzwyczajnych w celu zagwarantowania zdrowia i bezpieczeństwa osób ubiegających się o azyl, lokalnej ludności i pracowników pomocy humanitarnej na wyspach” – piszą dodając, że „poradzenie sobie z tym kryzysem leży w możliwościach UE”.

Reklama

„Domagamy się, aby powszechne prawo człowieka do ubiegania się o azyl i zagwarantowane mu przez Europejską Kartę Praw Podstawowych zostało niezwłocznie przywrócone i utrzymane w mocy. Obejmuje to przyjmowanie wniosków o azyl i rozpatrywanie ich w uczciwy sposób, bez karania osób przekraczających granice” – piszą.

Tymczasem Grecja już 1 marca przestała przyjmować wnioski o azyl od uchodźców. Dziś pojawiły się doniesienia o tym, że w obozie Moria na Lesbos zmarła pierwsza ofiara zarażenia koronawirusem.

ad, Crux Now/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite