Nasze projekty

Franciszek jedzie do Marsylii. To pierwsza od 500 lat wizyta papieża w tym mieście

Udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich, Msza św. na stadionie, prywatne spotkania z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej – to główne wydarzenia, w których weźmie udział papież podczas wizyty w Marsylii. Franciszek spotka się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Fot. Santiago Mejía LC/Cathopic

Francuskie media podkreślają, że będzie to pierwszy od 500 lat pobyt papieża w założonej w VI w. p.n.e. Marsylii. Dziennikarze mówią o wprowadzanych nadzwyczajnych zabezpieczeniach, zaznaczając jednocześnie, że wydarzenie to budzi aprobatę mieszkańców portowego miasta i entuzjazm wiernych. „Franciszek może przynieść trochę pokoju” – czytamy.

Tematem przewodnim podróży będzie migracja

Wizyta papieska, w najstarszym i drugim co do wielkości po Paryżu mieście we Francji, będzie skupiona wokół problematyki migracji i uchodźców. Będę w Marsylii, aby promować drogi pokoju i integracji – zapowiedział papież. To jego 44. zagraniczna podróż apostolska. Ojciec Święty przybędzie do stolicy regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (Provence – Alpes – Côte d’Azur) na południu Francji, przede wszystkim po to, by wziąć udział w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich („Rencontres Méditerranéennes”). Pojadę do Marsylii, ale nie do Francji – zaznaczał.

ZOBACZ: Franciszek zawierzył Maryi podróż do Francji

Reklama

W sobotę, o godz. 10.00, Franciszek, którego zaprosił pochodzący z Algierii, arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline, weźmie udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich w Palais du Pharo, z udziałem m.in. biskupów, władz miast i młodych ludzi z 20 krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, a także przedstawicieli Afryki Subsaharyjskiej.

Tematyka spotkań dotyczy nierówności ekonomicznych, migracji i zmian klimatycznych. To piękna inicjatywa, która odbywa się w ważnych miastach Morza Śródziemnego i gromadzi przywódców kościelnych i cywilnych, aby promować drogi pokoju, współpracy (…), ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska migracji – mówił papież.

PRZECZYTAJ: Francuz wykonał w drewnie wózek inwalidzki dla papieża. Podaruje mu go w Marsylii

Reklama

Msza św. i spotkanie z prezydentem Francji

Wylot Ojca Świętego do Marsylii z rzymskiego lotniska Fiumicino zaplanowany jest w piątek o godz. 14.35. O godz. 16.15 odbędzie się powitanie Franciszka na lotnisku w Marignane, w którym, pomimo że nie jest to wizyta państwowa, ma wziąć udział premier Francji Elisabeth Borne.

Z lotniska papież uda się do bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde, gdzie o godz. 17.15 przewidziane jest nabożeństwo maryjne z udziałem duchowieństwa z archidiecezji Marsylii. Następnie, o godz. 18.00, zaplanowana jest medytacja przy Pomniku Marynarzy i Migrantów zaginionych na morzu, w którym wezmą udział także przedstawiciele innych religii.

ZOBACZ: Macron tłumaczy: będę na papieskiej mszy jako prezydent, a nie jako katolik

Reklama

W sobotę o godz. 8.45 papież odbędzie prywatne spotkania z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym punktem tego dnia (godz. 10.00) będzie udział w Spotkaniach Śródziemnomorskich. Następnie, o godz. 11.30, Franciszek będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. To ich czwarte spotkanie, poprzednie odbyły się w Watykanie. O godz. 16.00, Ojciec Święty wyruszy papamobile na Stade Vélodrome, gdzie o godz. 16.15 rozpocznie nie się Msza św. z udziałem około 57 tys. osób. Po uroczystym pożegnaniu o godz. 19.15 samolot papieski wystartuje do Rzymu.

Paweł Rozwód/vaticannews.va, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę