Nasze projekty

Francuz wykonał w drewnie wózek inwalidzki dla papieża. Podaruje mu go w Marsylii

W czasie wizyty w Marsylii Franciszek otrzyma niezwykły dar - wykonany w drewnie wózek inwalidzki. Jego twórcą jest Paul de Livron, który projekt swego dzieła pokazał papieżowi w czasie jednej z audiencji środowych w Watykanie.

fot. pauldelivron/instagram.com

Ze swoim wysokim oparciem, masywnymi podłokietnikami i delikatnymi krzywiznami wózek wygląda jak tron, w wyraźnym kontraście do obecnego wózka inwalidzkiego papieża. Jest to świadomy wybór stolarza i ma nadzieję, że głowy państw i dygnitarze, którzy spotkają się z Franciszkiem, będą „pod wrażeniem”.

3 maja tego roku artysta wziął udział w audiencji generalnej w Watykanie. Zaprezentował wówczas papieżowi projekt wózka. Jak relacjonował, papież Franciszek z radością przyjął ten pomysł.

Reklama

ZOBACZ: Franciszek zawierzył Maryi podróż do Francji

Co ciekawe 30-latek sam wie, co to są ograniczenia fizyczne. Został sparaliżowany w 2013 roku w wyniku wypadku, gdy studiował sztukę. Wspomina, że pierwsze wyjście na wózku inwalidzkim było dla niego przerażające i był przekonany, że wszyscy mówią tylko o jego ograniczeniach.

Reklama

W czasie stażu u kuzyna, który był stolarzem przeżył życiowy przełom i odkrył wartość pracy w drewnie. Wtedy wykonał pierwszy wózek inwalidzki z plastrów drewna sklejanych ze sobą, co daje znaczną swobodę w wyborze kształtów. Podkreśla, że tak pięknie wykonany wózek staje się czymś więcej niż jedynie sprzętem medycznym.

Artysta-rzemieślnik ma nadzieję, że nowe krzesło spodoba się Franciszkowi i będzie mu długo służyło w czasie najważniejszych spotkań. Wyznaje jednocześnie, że początkowo nie był największym fanem obecnego papieża, ale kiedy poznał jego nauczanie, odkrył, że jest odpowiednim papieżem na nasze czasy, ponieważ jest odważny, otwarty i przypomina światu o zasadach Ewangelii.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę