Nasze projekty

22 uchodźców przeprawiało się przez Morze Śródziemne. Wszyscy zginęli

Jak poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IMO) we wtorek poniosło śmierć 22 uchodźców, którzy przeprawiali się przez Morze Śródziemne.

fot. David Aler/Unsplash

O motywach decydowania się na podróż o tak wysokim ryzyku powiedział papieskiej rozgłośni koordynator Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS) w Afryce Zachodniej. Oni nie mają żadnej nadziei w krajach, z których pochodzą – mówi o. Patrick Etamesor.

Przeprawa rozpoczęła się w libijskim mieście Zuwara. Po kilku godzinach, przeładowana tratwa zaczęła tonąć. Ofiary, zarówno śmiertelne, jak i 61 pozostałych, które zostały zabrane na ląd przez libijską straż przybrzeżną, pochodzą z Mali.

JRS w Mali współpracuje z Caritas, by pomagać uchodźcom, m.in. przez dom migranta w Gao. Przyjmują migrantów wydalonych z algierskich miast przygranicznych z Mali, a także migrantom tranzytowym. To są zwykli, normalni ludzie. Młodzi mężczyźni i kobiety, którzy w okolicznościach w jakich się znajdują, nie widzą już żadnej nadziei – mówi o. Etamesor.

Reklama

Sahel jest targany przez ekstremistów, złe prawo, ciągłe zmiany władzy. Zmiany klimatyczne także dotykają cały region Afryki Zachodniej. Dlatego wolą oni odbyć tak niebezpieczną podróż, niż zostać tam gdzie są. Duża część wie, jak bardzo to niebezpieczne, jednak nie wszyscy. Uwrażliwianie ich na to ryzyko nie wystarczy. Patrząc na rozwijającą się katastrofę ekonomiczną w skali globalnej i ryzyko głodu, można zrozumieć, że ludzie czują, iż pomimo ukazanych im zagrożeń, wyjazd jest nadal ich najlepszą opcją. Tragiczne jest to, że wielu umrze, nie docierając do celu. Nie zawsze też wiadomość o tym trafia do ich bliskich, którzy zostają. Czasem rodziny czekają na ich powrót, wierząc, że żyją, pracują – mówi.

Od 2014 roku w basenie Morza Śródziemnego życie straciło ponad 24 tys. osób.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę