Nasze projekty
fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Prezydent Argentyny o Franciszku: „Sprawił, że znów uwierzyłem w Kościół”

Dokładnie 10 lat temu, 13 marca 2013 roku, kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali na papieża 76-letniego kard. Jorge Bergoglio. Śledzimy wydarzenia na świecie w związku z dzisiejszą rocznicą

Reklama

Relacja na żywo zakończyła się

18:00

Reklama

W Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczyna się Msza św. z okazji 10 rocznicy wyboru papieża Franciszka. Przewodniczy abp Salvatore Penacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Koncelebrują kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, którzy zjechali się do Warszawy na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

17:00

Tymczasem na Jasnej Górze:

Reklama


16:20

Reklama

Jeśli szukać kolejnych rekordów, które niesie pontyfikat Franciszka, to z pewnością jest wśród nich liczba wywiadów, których udzielił papież. Agencje właśnie poinformowały o kolejnym, tym razem dla argentyńskiego tygodnika „Perfil”. I wygląda na to, że papież postanowił w rocznicę pontyfikatu szczególnie dużo wywiadów udzielić rodzimej prasie.

To jest jedna rzecz, która, nie mówię, że nawykowo, ale co jakiś czas mi się przydarza. Zwracam sobie uwagę: «zostało ci niewiele czasu. Wykorzystaj maksymalnie to, co masz teraz, bo dojście do obecnego wieku i dobre samopoczucie to łaska, ale nie wiadomo, jak długo to potrwa» – powiedział papież.

Refleksja nie bez przyczyny ma nieco eschatologiczny wymiar. Franciszek został spytany, czy podczas pogrzebu swego poprzednika, nie myślał głębiej o swej śmiertelności.

Kiedyś dużo o tym myślałam, z dużym spokojem. Pomaga też nie czynić się wiecznym we własnych myślach, bo są ludzie, którzy uważają, że kupili przeszłość, teraźniejszość i przyszłość do roku 2050. Nie. To pokusa, wiedząc, iż jutro muszę to zostawić i pójść gdzie indziej, takie jest prawo życia.

Nie do końca pogrzeb mi o tym przypomniał, bo to zwykła rzecz, ale czas po pogrzebie. Bardziej myślałem również o owych sprawach, kiedy pojechałem do Benedykta na dwa dni przed śmiercią, kiedy zobaczyłem go już, biednego, jak zdrowie mu szwankuje. Wtedy pomyślałem: «to się ma ku końcowi», a potem bardziej jeszcze odczułem: „przyjdzie też twoja kolej”. (KAI)


15:50

Przez wiele lat byłem zły na Kościół. Widziałem go jako daleki od ubogich i ich potrzeb. Kiedyś powiedziałem to Franciszkowi, wtedy kardynałowi Bergoglio. Franciszek sprawił, że znów uwierzyłem w Kościół.

Słowa te powiedział Alberto Fernández, prezydent Argentyny, kraju, z którego pochodzi papież Franciszek, w dniu 10 rocznicy pontyfikatu. Dodał, że wrażliwość Franciszka dotyka ludzi i porywa ich.

W Argentynie trwa wiele wydarzeń organizowanych z okazji jubileuszu Franciszka. Prezydent np. brał udział w procesji na cześć papieża w Luján w prowincji Buenos Aires 11 marca.


15:33

Bardzo celna akcja informacyjna! Na profilu twitterowym Radio Watykańskie zamieszcza krótkie filmiki podsumowujące 10 lat pontyfikatu Franciszka. Oto pierwszy z filmików:

15:20

Papież Franciszek należy do grona papieży wybranych „w późnym wieku” – miał wówczas 76 lat. W tym gronie pobił właśnie rekord: jeszcze nikt nie był papieżem tak długo, jak on. Warto przeczytać, co o pontyfikacie Franciszka mówi statystyka historyczna:

14:55

Dziś rano w kaplicy Domu Świętej Marty Ojciec Święty Franciszek przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej z obecnymi w Rzymie kardynałami z okazji 10. rocznicy swojego pontyfikatu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

14:45

Nikt prócz kardynałów nie był tak blisko wyboru Franciszka, jak on. Kardynał Konrad Krajewski wówczas nie był jeszcze kardynałem, ale jako jeden z ceremoniarzy, przygotowywał konklawe i wchodził do Kaplicy Sykstyńskiej w przewidzianych momentach, przed i po skrutiniach.

  • Doskonale pamiętam, jak 10 lat temu został wybrany papież Franciszek. Kiedy Ojciec Święty powiedział «tak», natychmiast wiedzieliśmy, że to będzie zupełnie inny pontyfikat. Nie ubrał się w przewidziany dla niego strój.
  • Kiedy poszedł do kaplicy – przed wyjściem i pokazaniem się ludziom na placu Świętego Piotra – usiadł w ostatniej ławce, a nie na tronie przygotowanym dla niego, wyzłoconym, pięknym, olbrzymim, historycznym. A potem, kiedy pokazał się światu jako papież Franciszek, to poprosił o błogosławieństwo i o modlitwę. To pokazało, że to będzie zupełnie inny pontyfikat.
  • Gdy już wracał do Domu św. Marty, a towarzyszyliśmy mu także my, ceremoniarze, powiedział, iż nie musi być odprowadzany, zna drogę. I zamiast wsiąść do samochodu dla niego przygotowanego, był to jakiś mercedes wyczyszczony najpiękniej jak jest to możliwe, to wsiadł do autobusu wraz z innymi kardynałami.

Kard. Konrad Krajewski wkrótce został najbliższym współpracownikiem papieża: jałmużnikiem, a wkrótce kardynałem (KAI)

więcej:


14:00

Z okazji 10 rocznicy wyboru papieża Franciszka, dziś wieczorem o godz. 18:00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się uroczysta Msza święta z udziałem Episkopatu Polski. Będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jednocześnie wieczorna Msza św. w Wilanowie będzie podziękowaniem za sześć lat posługi w Polsce nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio. Nuncjusz kończy swą misję w Polsce, ponieważ niebawem stanie na czele Papieskiej Akademii Dyplomatycznej w Rzymie, jednostki kształcącej przyszłych dyplomatów kościelnych.

14:05

Podczas kolacji siada razem ze wszystkimi i tak jak inni przynosi na stół swoją porcję. Już choćby to wiele o nim mówi – Kard. Kardynał Christoph Schönborn w wywiadzie dla tygodnika „Der Sonntag” archidiecezji wiedeńskiej pokazuje nowy styl papiestwa, który wykreował Franciszek.

– Zgodnie z tym, o czym mówił na początku pontyfikatu, chce być wśród ludzi. Nie chce żyć odizolowany, w osobnych apartamentach – mówi arcybiskup Wiednia. – Pontifexem uczyniła z Franciszka zwłaszcza jego prostota, na przykład w wyborze ubioru czy miejsca zamieszkania.

Abp Schönborn był jednym z elektorów, kardynałów biorących udział w konklawe w 2013 roku. Przez część mediów był również wskazywany jako papabile. Dziś jest uznawany za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Franciszka.

Jakie cechy pontyfikatu zauważa abp Schönborn?

  • sposób, w jaki założył realizację swojego pontyfikatu. Na przykład, najważniejsze sprawy omawia z powołaną przez siebie dziewięcioosobową Radą Stałą Kardynałów
  • spojrzenie na margines, na peryferie świata i Kościoła”. – Celem jego pierwszej podróży we Włoszech była Lampedusa, wyspa uchodźców. Natomiast pierwszą podróż europejską odbył do Albanii – najbiedniejszego kraju w Europie.
  • umiędzynarodowienie Kolegium Kardynalskiego. Widać wyraźnie, że uczynił Kolegium Kardynalskie gremium znacznie bardziej międzynarodowym, z naciskiem na Azję, Afrykę i Amerykę Łacińską.
  • reforma Kurii Rzymskiej oraz skuteczne zmiany w funkcjonowaniu tzw. Banku Watykańskiego
  • nacisk na dialog międzyreligijny. „Jego dialog z islamem to spotkanie z islamem: nie dyskusje teologiczne, ale autentyczne spotkania z ludźmi” (KAI)

13:47

Dziennikarze lubią mówić: “na naszych oczach dzieje się historia”. Ale wtedy naprawdę się działa – mówi red. Jacek Tacik, jeden z kilkunastu polskich dziennikarzy, którzy na żywo obserwowali i relacjonowali wydarzenia w Watykanie po rezygnacji Benedykta XVI.

Co się działo w Rzymie od chwili ogłoszenia rezygnacji papieskiej do wyboru Franciszka? Przypomina Anna Wojtas, korzystając ze wspomnień relacjonujących te wydarzenia polskich dziennikarzy.


13.25

Oto znaczek z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka:

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Poczta Polska zaprezentowała emisję znaczka z okazji papieskiego jubileuszu tuż przed rozpoczęciem obrad biskupów. W prezentacji wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. – Niech ten znaczek pocztowy uświetni dzisiejsze Święto Papieskie, a Was proszę w tym dniu o szczególną modlitwę za Ojca Świętego – podkreślił nuncjusz (KAI)


12.55

Dziś rano papież Franciszek w Radiu Watykańskim wspominał swój wybór oraz 10-letni pontyfikat.
„Słowo, które przychodzi mi na myśl to wczoraj, wydaje się, że to było wczoraj. Czas ucieka. I kiedy chcesz uchwycić dziś, to już jest wczoraj. A jak chcesz uchwycić jutro, to jeszcze go nie ma. I trwasz w tym napięciu dnia dzisiejszego, które jest wczoraj i nie jest jutrem. Żyć w ten sposób to coś nowego. Myślę, że w ten właśnie sposób minęło tych dziesięć lat. Napięcie, życie w napięciu.“

Najpiękniejsze doświadczenia pontyfikatu? Spotkania z ludźmi, na przykład z osobami starszymi na placu św. Piotra. „Starsi to mądrość. Bardzo mi pomagają. Ja też jestem już stary, le ludzie starsi są jak dobre wino, które ma w sobie tę historię dojrzewania” – powiedział papież. Jak przyznał, te spotkania odnawiają, odmładzają.

Najtrudniejsze chwile pontyfikatu? Wojny. Franciszek przyznał, że najtrudniejsze były w tym czasie doświadczenia związane z wojną: w Syrii, Jemenie, na Ukrainie, tragiczny los ludu Rohindża w Birmie, ale też wizyty na cmentarzach wojskowych. (vaticannews.va) 

Więcej:


11.10

Tematy zebrania polskich biskupów:

  • dyskusja nad krajową syntezą procesu synodalnego
  • aktualny stan pomocy Kościoła dla Ukrainy
  • wrześniowa beatyfikacja rocznicy Ulmów

Rzecznik Episkopatu Polski wspomniał, ze dodatkowym, wcześniej nieplanowanym punktem obrad będzie dyskusja na temat tego wszystkiego, co się dzieje wokół postaci Jana Pawła II, pojawiających się w przestrzeni publicznej oskarżeń pod jego adresem, pod adresem jego pontyfikatu, a zarazem okresu, gdy był jeszcze arcybiskupem w Krakowie”.


11.00

Na UKSW na warszawskich Bielanach rozpoczęło się 394 zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. To nie przypadek. Od momentu wyboru papieża Franciszka dwudniowe wiosenne zebrania polskich biskupów odbywają się około 13 marca, bo pomiędzy pierwszym a drugim dniem obrad biskupi odprawiają uroczystą Mszę św. w intencji papieża.

Dziś ta Msza św. w dziesiątą rocznicę pontyfikatu Franciszka będzie celebrowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę