Nasze projekty

Franciszek o dziesięciu latach pontyfikatu: napięcie, życie w napięciu

Dziś rano w rozmowie z Radiem Watykańskim papież Franciszek wspominał swój wybór oraz dziesięcioletni pontyfikat, nazywając go "życiem w napięciu". "Żyć w ten sposób to coś nowego" - mówił.

fot. Luis Ángel Espinosa, LC/cathopic.com

Dziś rano papież Franciszek w Radiu Watykańskim wspominał swój wybór oraz 10-letni pontyfikat.

Słowo, które przychodzi mi na myśl to wczoraj, wydaje się, że to było wczoraj. Czas ucieka. I kiedy chcesz uchwycić dziś, to już jest wczoraj. A jak chcesz uchwycić jutro, to jeszcze go nie ma. I trwasz w tym napięciu dnia dzisiejszego, które jest wczoraj i nie jest jutrem. Żyć w ten sposób to coś nowego. Myślę, że w ten właśnie sposób minęło tych dziesięć lat. Napięcie, życie w napięciu – mówił.

Najpiękniejsze doświadczenia pontyfikatu? Spotkania z ludźmi, na przykład z osobami starszymi na placu św. Piotra. Starsi to mądrość. Bardzo mi pomagają. Ja też jestem już stary, le ludzie starsi są jak dobre wino, które ma w sobie tę historię dojrzewania – powiedział papież. Jak przyznał, te spotkania odnawiają, odmładzają.

Reklama

Najtrudniejsze chwile pontyfikatu? Wojny. Franciszek przyznał, że najtrudniejsze były w tym czasie doświadczenia związane z wojną: w Syrii, Jemenie, na Ukrainie, tragiczny los ludu Rohindża w Birmie, ale też wizyty na cmentarzach wojskowych.

vaticannews.va/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę