Nasze projekty

Polska młodzież wyjedzie do Rzymu po krzyż ŚDM

Delegacja młodzieży ze wszystkich polskich diecezji - łącznie 115 osób - pojedzie 9 kwietnia do Rzymu, by w Niedzielę Palmową odebrać od papieża Franciszka krzyż Światowych Dni Młodzieży. Symbol ŚDM będzie pielgrzymował po Polsce, trafi także do młodzieży zza wschodniej granicy.

Reklama

Krzyż przywiozą do Rzymu gospodarze poprzednich obchodów ŚDM – młodzi z Rio de Janeiro. Symbol ŚDM z Watykanu trafi do Poznania. Po krzyż, poza 115-osobową delegacją polskiej młodzieży, przyjedzie także 108 osób z archidiecezji poznańskiej. W tej właśnie diecezji rozpocznie się peregrynacja krzyża.

 

Reklama
Reklama

Przejęcie krzyża w niedzielę palmową będzie początkiem modlitwy, która do 2016 r. będzie trwała we wszystkich polskich diecezjach. Od 14 kwietnia krzyż będzie przebywał w Poznaniu. Do 28 czerwca będzie pielgrzymował po Polsce. Z Poznania trafi do diecezji kaliskiej, stamtąd do włocławskiej, będzie także na Lednicy, w diecezji warszawsko-praskiej i Siedlcach.

 

28 czerwca krzyż zostanie przekazany młodzieży ze Wschodu. Nawiedzi Białoruś, Litwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. 14 grudnia powróci do Polski i bez przerwy będzie pielgrzymował po wszystkich polskich diecezjach, aż do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie, do 30 lipca 2016 r. 31 lipca będzie w centrum głównego wydarzenia ŚDM, Eucharystii. Według planu, w każdej polskiej diecezji krzyż będzie około dwóch tygodni.

Reklama
Reklama

 

Krzyż trafi także do diecezji greckokatolickich – we wrześniu 2015 r. będzie w Białym Borze, a w maju 2016 r. w greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej. Przy krzyżu będą się także modlić uczestnicy Krajowego Kongresu Misyjnego, który w czerwcu 2015 r. odbędzie się w Warszawie.

 

Reklama

Symbol ŚDM będzie tam, gdzie spotyka się młodzież – kościoły, duszpasterstwa akademickie, trafi także do miejsc, w których ludzie zmagają się z cierpieniem – do szpitali, hospicjów czy więzień.

 

Młodzież, która przyjmie od papieża Franciszka krzyż, ks. Grzegorz Suchodolski nazwał współczesnymi Cyrenejczykami. – Wiemy kim był Szymon z Cyreny – to był ten, który pomógł Jezusowi dźwigać krzyż na Kalwarię. ŚDM to jest wielki trud organizacyjny. Pod hasłem Cyrenejczycy rozumiemy tych wszystkich młodych ludzi oraz instytucje, firmy, podmioty gospodarcze, duszpasterskie, kościelne i świeckie, które chcą włączyć się w ten trud przygotowań do ŚDM – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

 


Robert Janson skomponował muzykę do poezji Karola Wojtyły

[zobacz więcej]


 

Krajowe Buro Organizacyjne ŚDM przygotowało także film "Cyrenejczycy", pokazujący pracę i zaangażowanie młodych Polaków, przygotowujących spotkanie z Franciszkiem w 2016 roku. – Chcemy pokazać trud polskiej młodzieży, która bierze na swoje ramiona krzyż i trud przygotowań, i chce go nieść aż do lipca 2016 r. na to finałowe spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym i młodzieżą z całego świata – mówił ks. Suchodolski.

 

Program spotkania polskiej młodzieży w Rzymie przedstawił bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w Krakowie.

 

Polska młodzież wyjedzie do Rzymu po krzyż ŚDM

Młodzi spotkają się z Papieską Radą ds. Świeckich. W spotkaniu będą uczestniczyć delegaci z prawie stu krajów świata, stowarzyszeń, ruchów kościelnych, w sumie 250 osób. Pierwszy dzień, czwartek 10 kwietnia, będzie poświęcony podsumowaniu ŚDM w Rio de Janeiro. Uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jakie owoce to spotkanie przyniosło dla archidiecezji Rio de Janeiro, dla całej Brazylii a także innych krajów. Bp Muskus podkreślił, że pierwszy dzień spotkania będzie dla Polaków bogatym źródłem informacji i możliwością skorzystania z doświadczeń Brazylijczyków.

 

W piątek, 11 kwietnia, Polacy zaprezentują Kraków oraz stan przygotowań do ŚDM w 2016 roku.

 

Jak mówi bp Henryk Tomasik, delegat KEP ds. ŚDM, krzyż nawiązuje do bardzo ważnego wydarzenia w życiu Kościoła, jakim był Rok Święty przeżywany w 1983/84 roku. Wówczas w Niedzielę Wielkanocną, Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał młodzieży krzyż, który był symbolem tego roku. Papież mówił wtedy do młodych, aby zanieśli ten znak Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego na cały świat. Od tego czasu krzyż pielgrzymuje, jest zawsze w centrum każdego ŚDM, ponadto pielgrzymuje w ramach przygotowania duchowego do tego wydarzenia. Był także w różnych rejonach świata, które doświadczyły trudnych wydarzeń – w Rwandzie, w strefie "0" w Nowym Jorku, w więzieniach, szpitalach.

 

W 1998 r. Jan Paweł II po raz pierwszy nazwał ten krzyż krzyżem ŚDM. W 2000 r. obok krzyża została ustawiona kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, pochodząca z bazyliki rzymskiej Santa Maria Maggiore. 13 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty przekazał tę ikonę młodzieży niemieckiej, od tamtej pory znajduje się ona zawsze przy krzyżu ŚDM. Bp Henryk Tomasik podkreślił, że modlitwa przy krzyżu jest bardzo ważnym elementem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

 

Podczas wizyty w Rzymie Krajowy komitet organizacyjny ŚDM przedstawi także propozycje logo ŚDM 2016. Spośród 223 nadesłanych na konkurs prac wyłoniono 4 propozycje. Z nich zostanie wybrana jedna, która będzie oficjalnym logo ŚDM w Krakowie. Propozycje prac można było nadsyłać do 31 marca. Nadal, do 31 maja, trwa konkurs na hymn ŚDM.


am / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę