Sanah, a właściwie Zuzanna Irena Jurczak to młoda artystka, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, skrzypaczka i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Artystka w 2022 roku opublikowała w sieci zbiór poezji śpiewanej w swoim wykonaniu. Wiersze Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Adama Asnyka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Edgara Allana Poe, Juliana Tuwima, Jacka Cygana czy Juliusza Słowackiego przełożyła na własny muzyczny język serwując słuchaczom piękne słowa w poruszającej oprawie. Aranżacje Sanah nie tylko w poruszający sposób przedstawiają wrażliwość tej młodej artystki, ale są także wspaniałym hołdem dla poezji.
STACJA7 POLECA
Jedna z aranżacji Sanah powstała do wiersza Jacka Cygana, polskiego autora tekstów piosenek, poety, prozaika, scenarzysty, autora musicali. Co ciekawe jest on jedynym żyjącym artystą, do którego twórczości, Sanah postanowiła stworzyć swoją aranżację.
Kiedy aranżacje w wykonaniu Sanah ujrzały światło dzienne, zapytano Jacka Cygana co sądzi o takiej prezentacji swojego wiersza. Poeta podkreślił, że jest zaskoczony, że to między innymi jego wiersz śpiewa Sanah. Nie miałem o tym pojęcia, ale post factum stwierdziłem, że jest to zrobione bardzo ciekawie – przyznał w rozmowie z portalem slazag.pl.
Przeczytaj również
Wiersz pt. „Rozwijając Rilkego”, po którego sięgnęła młoda piosenkarka pochodzi z tomiku poezji „Boskie błędy”, wydanego w 2017 roku. Jacek Cygan opisuje w nim kruchość życia i jego przemijalność. Autor kieruje swoje przemyślenia wprost do Pana, co poniekąd sprawia, że utwór ten jest pewnego rodzaju modlitwą.
Wysłuchajcie tego niezwykłego wiersza w aranżacji Sanah!
Jacek Cygan
Rozwijając Rilkego
W złożonych dłoniach strzępy ciszy,
Co mogły być modlitwą.
Niewiele, ale i to stracisz, Panie,
Gdy one znikną.
I zachwyt na siatkówce oka,
Nietrwały w końcu zapis.
Mój hymn dla twego dzieła, Panie.
To także stracisz.
I natarczywe słowa próśb,
Proście, a będzie wam dane,
Co ucho twe pieściły, Panie.
One także ustaną.
A moje miejsce w twoim domu,
Wygniecione przez stopy?
Spojrzysz, niby przypadkiem, Panie,
A tam już tylko kurzu dotyk.
pa, wikipedia.org, slazag.pl/Stacja7