Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy

"Boże, dlaczego nic nie zrobiłeś..."?

Reklama

Modlitwa uwielbienia Boga przez Maryję wywoływać może w nas różne reakcje. Przynajmniej powinna. Kościół przez wielość osób, które codziennie zobowiązane są do odmawiania modlitwy brewiarzowej, pomnaża ten hymn Maryi licznymi głosami. Kościół posługuje się tym tekstem od wieków, w czasie wieczornych nieszporów. Odbywa się to zapewne z nadzieją, że modlitwa z Ain-Karim nie tylko na to zasługuje, ale spełnia również wobec kolejnych pokoleń uczniów Jezusa funkcję formacyjną.

 

Ile to zmienia w naszym kościelnym myśleniu o Bogu, na ile pomaga w rozumieniu więzi z Nim i ile dodaje bezinteresowności wszystkim modlitwom ludzi Kościoła – trudno ocenić. Dla naszej współczesnej mentalności najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze może być pierwsze westchnienie Maryi: „Uwielbiaj duszo moja Pana”.

Reklama
Reklama

Uwielbienie jest dla Matki Jezusa i powinno być dla mnie rodzajem modlitwy niczym nie skrępowanym. Trwając ciągle myślami na progu domu kapłana Zachariasza uświadamiam sobie coraz głębiej, podziwiając przykład Maryi, że ani zmęczenie, ani zachwycenie własną nadzieją, ani pragnienie szybkiej pomocy wobec ciężarnej staruszki… ani jakakolwiek inna rzeczywistość – nie może mi utrudniać, ani opóźniać uwielbienia Boga.

Maryja stoi na tym progu i wypowiada swoją modlitwę do Boga. Modlitwa uwielbienia rodzi się tylko wówczas, gdy człowiek jest świadomy właściwej proporcji między sobą, a Stwórcą. Tą niezmierzoną przepaść może przebyć tylko dar Boga umieszczony w każdym z nas – dusza. Nieśmiertelna dusza. Uwielbienie to modlitwa duszy. Dusza się ku niej wyrywa: „Wielbi dusza moja Pana”. Ale oddać głos własnej duszy to już moje zadanie.

Rozważania majowe. Odc. 21: Przewodniczka własnej duszy

Reklama
Reklama

Jak bardzo postawa Miriam potrzebna jest naszej mentalności najlepiej świadczą te wszystkie bezczelne, nie ostatecznie ale genetycznie stawiane Bogu, krzyki w bólu i cyniczne ryki, które współczesne umysły produkują właściwie na każdym kroku i w większości przypadków, gdy coś nie układa się pomyślnie (nie po czyjej myśli?).

Naprawdę moglibyśmy mieć przerąbane. Człowiek niewiele mniej wyniesiony od Aniołów, zdaje się obecnie tracić głowę: te wszystkie z pompą ogłaszane “śmierci Boga”, te – w istocie śmieszne – pytania “Gdzie jest Wszechmogący?”, te zaczepne granaty “Zrób coś Boże!” i “Dlaczego nie zrobiłeś?”. Kim my jesteśmy? Nauczyliśmy się do Boga zwracać się per Ty. Niestety przy okazji tak wiele zapomnieliśmy, albo co gorsze, nigdy nie przyszło nam do głowy pomyśleć o proporcji.

Reklama

Na szczęście istnieje modlitwa uwielbienia. Na całe szczęście jest Ta, która ją wypowiada i nas tego uczy.

Maryjo, uwielbiająca Boga także w gościnie – przebywając w górach dumnej Judei, przypominaj nam współczesnym, że posiadamy dusze nieśmiertelne. Naucz jak własną duszę wzywać do uwielbiania Boga. Ocal moje myślenie przed tą współczesną butną mentalnością, która z niepojętą łatwością wymyśla sobie Boga, by tym bezczelniej takim wyobrażeniem gardzić. Naucz gorliwie poznawać Objawienie, a w nim prawdziwe oblicze Objawiającego się.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę