Nasze projekty
fot. domena publiczna/ Mariusz Kubik - Praca własna/CC BY 3.0/wikipedia.org

Danuta Szaflarska nawróciła się dzięki ks. Jerzemu Popiełuszce. „Doświadczyłam bliskości Boga”

Kiedy poznała ks. Jerzego Popiełuszkę deklarowała się jako osoba niewierząca. Zaproszenie na msze św. za Ojczyznę odmieniły jej życie. "Nawet nie wiem, w którym momencie poczułam siłę wspólnej modlitwy - i to było cudowne przeżycie" - wspominała po latach.

Reklama

Danuta Szaflarska urodziła się się 6 lutego 1915 roku w Małopolsce, na Sądecczyźnie. To już tam rozpoczęła swoją przygodę z teatrem, uczęszczała tam do amatorskiego zespołu teatralnego. W połowie lat 30. przeprowadziła się do Warszawy, gdzie w 1939 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała 14 września w Teatrze na Pohulance w Wilnie. W 1941 roku powróciła do Warszawy, by grać w teatrach konspiracyjnych.

Pod pseudonimem „Młynarzówna” jako łączniczka brała udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny zamieszkała w Krakowie, gdzie otrzymała angaż w Teatrze Starym. W 1946 roku wyjechała do Łodzi, gdzie występowała w Teatrze Kameralnym Domu Żołnierza. W tym samym roku wzięła udział w realizacji pierwszego pełnometrażowego polskiego filmu powojennego „Zakazane piosenki”.

Po likwidacji łódzkiego teatru, powróciła do Warszawy, gdzie występowała między innymi w Teatrze Współczesnym, Teatrze Narodowym czy Teatrze Dramatycznym. Na swoim koncie ma także wiele ról filmowych.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Marcin Kwaśny: Byłem antykatolikiem i antyklerykałem. Bóg dał mi łaskę wiary

„Uznałam, że to dobry kapłan”

W 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego została wydelegowana do obserwowania procesów aresztowanych robotników Ursusa i Huty Warszawa. Podczas jednego z procesów poznała księdza Jerzego Popiełuszkę. Kiedy w przerwie zaproponował mi, żebyśmy poszli na kawę, to uznałam, że to dobry kapłan – wspominała w jednym z wywiadów.

Jak przyznała, pewnego razu ks. Popiełuszko opowiedział jej o organizowanych przez siebie mszach świętych za Ojczyznę. Zapytał, czy zgodziłaby się na jednej z nich przeczytać wiersz. Jednak Danuta Szaflarska w tamtym okresie uważała się za osobę niewierzącą i nie chodziła do kościoła. Ks. Jerzy miał jej wówczas odpowiedzieć, że „nie szkodzi”.

Reklama

Aktorka zgodziła się przyjść i przeczytać wiersz, ale jak podkreślała wyłącznie z pobudek politycznych. Ksiądz okazał zrozumienie. Nie pytał, nie nagabywał, nie nakłaniał. Byłam tym bardzo poruszona. Okazał się takim ciepłym, czułym człowiekiem. I już samo to wywarło na mnie ogromny wpływ – powiedziała w rozmowie z Super Expressem.

ZOBACZ TEŻ>>> Marianna Popiełuszko – uzdrowiona przez wstawiennictwo syna. „Ksiądz Jerzy żyje i wciąż jest obecny”

„Nawet nie wiem, w którym momencie poczułam siłę wspólnej modlitwy”

Choć powód jej uczestnictwa w mszach św. za Ojczyznę był inny, to pomału zaczynała odnajdywać wiarę. Nawet nie wiem, w którym momencie poczułam siłę wspólnej modlitwy – i to było cudowne przeżycie. Właśnie na jednej z tych mszy doświadczyłam bliskości Boga – mówiła w tej samej rozmowie.

Reklama

Po tym doświadczeniu ks. Jerzy zaproponował jej spowiedź, choć początkowo się wahała, w końcu się zgodziła. Ta spowiedź bardzo mnie oczyściła. Poczułam się lekko jak nigdy wcześniej. To było tak, jakbym doznała wielkiego, oślepiającego objawienia – powiedziała.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko na dobre zagościł w życiu Danuty Szaflarskiej, z którym się zaprzyjaźniła. Ksiądz Jerzy udzielił ślubu jej córce i ochrzcił wnuka. Jak wspominała, nawet po śmierci czuła jego obecność. Co więcej, podkreślała, że błogosławiony uratował jej życie, między innymi po tym gdy cudem wyszła z zawału serca.

Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego 2017 roku, w wieku 102 lat. Łącznie zagrała ponad 80 ról teatralnych oraz ponad 100 ról filmowych.

wikipedia.org, se.pl, misyjne.pl, deon.pl, pa/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę