Bransoletka, którą otrzymał Franciszek zrobiona jest ze stali z Azowstalu – zakładu metalurgicznego w Mariupolu, o który toczyły się zaciekłe walki po inwazji Rosji na Ukrainę. Wraz z bransoletką papieżowi wręczono listę ukraińskich obrońców Mariupola, schwytanych przez Rosjan, w tym wielu kobiet.

Franciszek otrzymał i założył bransoletkę w piątek wieczorem, przy okazji projekcji filmu „Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” (Wolność w ogniu: walka Ukrainy o wolność) w reżyserii Evgeny’ego Afineevsky’ego w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie.
Bransoletka, którą otrzymał papież, należała do Natalii Jemczenko i to ona poprosiła Ojca Świętego o modlitwę o uwolnienie obrońców Mariupola.
Z ostatniej przedwojennej partii stali z zakładów Azowstal zrobiono 100 tys. bransoletek. Wszystkie zostały już sprzedane, a nabywcami były osoby prywatne i instytucje z 44 państw. Bransoletki te są symbolem niezłomności Ukraińców.
Papież obejrzał film o wojnie na Ukrainie i modlił się o pokój
W piątkowym sensie filmu „Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” wzięło udział około 240 gości, osób potrzebujących, uchodźców i członków wspólnoty ukraińskiej w Rzymie, zaproszonych przez reżysera, którym towarzyszyli przedstawiciele stowarzyszeń niosących im pomoc oraz papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski.
Na zakończenie projekcji Papież Franciszek skierował do obecnych kilka słów i modlił się z nimi, prosząc Pana o uzdrowienie ludzkich serc, umysłów i oczu, aby „mogli dostrzec piękno, które uczyniłeś, a nie niszczyć”, i zakończył prośbą: „zasiej w nas ziarno pokoju”.
Przed powrotem do Domu Świętej Marty Papież zatrzymał się, aby pozdrowić i porozmawiać z obecnymi, w tym z niektórymi osobami, których historie zostały opowiedziane w zaprezentowanym filmie dokumentalnym.
KAI, pa/Stacja7