Nasze projekty

Franciszek: Adoracja to nie marnowanie czasu, ale nadawanie mu sensu

"Adorowanie to odnajdywanie ukierunkowania życia w prostocie milczenia, która karmi serce" - mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Fot. Vatican Media Live/YouTube

Nawiązując do uroczystości „Objawienia Pańskiego, czyli objawienia się Pana wszystkim narodom, uosabianym przez Mędrców”, papież wskazał, że są oni „mądrymi naukowcami, którzy zobaczywszy pojawienie się gwiazdy, wyruszyli w drogę i dotarli do Betlejem”. Rozpoznają obecność Boga w prostym Dzieciątku, w którego oczach dostrzegli „światło Stwórcy wszechświata, na którego poszukiwanie poświęcili swoje życie”.

CZYTAJ>>> Papież w uroczystość Objawienia Pańskiego: Aby znaleźć Boga, musimy wyruszyć w drogę

Adoracja to nie marnowanie czasu!

Franciszek podkreślił, że „w Dzieciątku Jezus widzimy bowiem Boga, który stał się człowiekiem”. Spójrzmy więc na Niego, zadziwiajmy się Jego pokorą. Kontemplowanie Jezusa, trwanie przed Nim, adorowanie Go w Eucharystii: to nie marnowanie czasu, ale nadawanie mu sensu; to odnajdywanie ukierunkowania życia w prostocie milczenia, która karmi serce – przekonywał papież.

Reklama

CZYTAJ>>> Objawienie Pańskie. Analiza liturgii słowa

Sposób na twórcze spojrzenie na problemy świata

Zachęcił, by patrzeć na dzieci, bo Bóg jest „dziecięcy, ufny, prosty, miłujący życie”. Jeśli staniemy przed Dzieciątkiem Jezus i w towarzystwie dzieci, to nauczymy się zdumiewać i wyruszymy na nowo prostsi i lepsi, jak Mędrcy. Będziemy umieli w nowy i twórczy sposób spojrzeć na problemy świata – wskazał Franciszek.

Módlmy się o pokój!

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o 60. rocznicy historycznego spotkania św. Pawła VI z duchowym przywódcą prawosławia, patriarchą Atenagorasem w Jerozolimie i zaapelował o pokój na świecie.

Reklama

Drodzy bracia i siostry, sześćdziesiąt lat temu, w tych właśnie dniach papież św.  Paweł VI i patriarcha ekumeniczny Atenagoras spotkali się w Jerozolimie, przełamując mur niemożności porozumienia, który przez wieki oddzielał prawosławnych i katolików. Nauczmy się z uścisku tych dwóch wielkich postaci Kościoła i idźmy razem na drodze ku jedności chrześcijan, modląc się razem, podążając razem, pracując razem.

A myśląc o tym historycznym geście braterstwa, dokonanym w Jerozolimie módlmy się o pokój. O pokój na Bliskim Wschodzie, w Palestynie, Izraelu, na Ukrainie, na całym świecie. Jakże wiele ofiar wojen, jak wielu zabitych, jak wiele zniszczeń. Módlmy się o pokój – wezwał Franciszek.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę