Nasze projekty

Papież: w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wyjścia na pustynię”

"Niech Panna Najświętsza, która zachowała Słowo i nie pozwoliła się tknąć pokusom złego, pomoże nam w naszej drodze" - mówił Franciszek podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”.

fot.vatican news/youtube.com (print screen)

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii ukazującej Jezusa kuszonego na pustyni i zaznaczył, że my również w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wyjścia na pustynię”, to znaczy w ciszę, do świata wewnętrznego, do słuchania sercem, do kontaktu z prawdą. Odnosząc się do ewangelicznego tekstu, że Jezusowi „służyły dzikie zwierzęta i aniołowie” Franciszek zwrócił uwagę, że „w sensie symbolicznym są one również naszym towarzystwem: kiedy wkraczamy do pustyni wewnętrznej możemy tam spotkać `dzikie zwierzęta i aniołów`”.    

Odnosząc się do pojęcia „dzikich bestii” papież wskazał, że w życiu duchowym możemy „bestiom” duszy nadać imiona: „różne wady, żądza bogactwa, która więzi nas w kalkulacjach i niezadowoleniu, próżność przyjemności, która skazuje nas na niepokój i samotność, a ponadto chciwość sławy, która rodzi niepewność i ciągłą potrzebę aprobaty i wyróżnienia, i tak dalej”. Są to `dzikie` bestie i jako takie muszą być oswojone i zwalczane: w przeciwnym razie pożrą naszą wolność – przestrzegł Franciszek i wskazał na  potrzebę „wyruszenia na pustynię, aby zdać sobie sprawę z ich obecności i stawić im czoła, a Wielki Post jest czasem, aby to uczynić”.

PRZECZYTAJ: Jak uzyskać odpust zupełny za udział w Drodze Krzyżowej?

„Niech Panna Najświętsza pomoże nam w naszej drodze”

Mówiąc o aniołach, Bożych posłańcach, którzy nam pomagają, czynią dobro a ich cechą charakterystyczną jest „służba” dokładne przeciwieństwo opętania, papież zaznaczyłże przywołują one dobre myśli i uczucia sugerowane przez Ducha Świętego. W ten sposób porządek i pokój powracają do duszy, niezależnie od okoliczności życia, zarówno pomyślnych, jak i niepomyślnych – powiedział Ojciec Święty i zachęcił, aby uchwycić myśli i uczucia inspirowane przez Boga, trzeba milczeć i wejść w modlitwę, a Wielki Post jest czasem, aby to uczynić.

Reklama

W ramach „pielgrzymki wielkopostnej” Franciszek zachęcił do refleksji: „jakie są nieuporządkowane namiętności, „dzikie bestie”, które budzą się w moim sercu, rozpoznać, nadać im imię, zrozumieć ich taktykę oraz, czy myślę o wycofaniu się trochę na „pustynię”, to znaczy o poświęceniu miejsca na ciszę, modlitwę, adorację, słuchanie Słowa Bożego.

Na zakończenie papież wezwał: Niech Panna Najświętsza, która zachowała Słowo i nie pozwoliła się tknąć pokusom złego, pomoże nam w naszej drodze.

„Nie zapominajmy o konfliktach, które zraszają krwią wiele regionów świata”

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój w Sudanie, Mozambiku, a także w innych krajach Afryki oraz na Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Reklama

Drodzy bracia i siostry, minęło już dziesięć miesięcy od wybuchu konfliktu zbrojnego w Sudanie, który spowodował niezwykle poważną sytuację humanitarną. Ponownie proszę walczące strony o zaprzestanie tej wojny, która wyrządza wiele szkód ludziom i przyszłości kraju. Módlmy się, aby szybko znaleziono drogi prowadzące do pokoju, żeby budować przyszłość umiłowanego Sudanu – mówił papież.

Przemoc wobec bezbronnej ludności, niszczenie infrastruktury, brak bezpieczeństwa znów szerzą się w prowincji  Cabo Delgado, w Mozambiku, gdzie w minionych dniach podpalono również katolicką misję Matki Bożej Afryki w Mazeze. Módlmy się, aby pokój powrócił do tego udręczonego regionu – dodał.

Nie zapominajmy także o wielu innych konfliktach, które zraszają krwią kontynent afrykański i wiele regionów świata, w Europie, Palestynie, Ukrainie. Pamiętajmy, że wojna jest zawsze porażką, zawsze. Gdziekolwiek toczą się walki, ludność jest wyczerpana, znużona wojną, która zawsze jest bezużyteczna i nierozstrzygalna, przynosząc jedynie śmierć, jedynie zniszczenie. Nigdy nie przyniesie rozwiązania problemu. Módlmy się natomiast niestrudzenie, bo modlitwa jest skuteczna. Prośmy też Pana, o dar umysłów i serc, które konkretnie poświęciły by się pokojowi – zaapelował Franciszek.

Reklama

KAI, vaticannews.pl, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę