Nasze projekty

Franciszek: Bezcennym darem, który posiadamy, jest otwartość umysłu

"Kiedy jesteśmy wezwani do dokonania wyboru między dobrem a złem, to cnota jest tym, co pozwala nam mieć nawyk dokonywania właściwego wyboru" - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

fot. vatican news/youtube.com

Dzisiejszą katechezę odczytał prałat z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty po omówieniu wad podjął dziś tematykę cnót. Franciszek przypomniał, że ćwiczenie cnoty jest owocem długiego rozwoju, wymagającego wysiłku, a nawet cierpienia. Dodał, że osoba cnotliwa jest wierna swojemu powołaniu, w pełni realizuje samą siebie. Przykładem tego są święci.

Papież podkreślił, że nosimy w sobie obraz Boga, a cnota jest „habitualną i trwałą dyspozycją do czynienia dobra”. Jest to dobro, które pochodzi z powolnego dojrzewania osoby, aż stanie się jej cechą wewnętrzną. Cnota jest „sprawnością” wolności. Jeśli jesteśmy wolni w każdym akcie i za każdym razem jesteśmy wezwani do dokonania wyboru między dobrem a złem, to cnota jest tym, co pozwala nam mieć nawyk dokonywania właściwego wyboru – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ>>> Bp Milewski: Niech post będzie czasem powrotu na właściwą drogę

Reklama

„Bezcennym darem, który posiadamy, jest otwartość umysłu” 

Franciszek zaznaczył, że pomocą w nabyciu cnoty jest łaska Boża, która zawsze poprzedza nasze działanie moralne. Ponadto winniśmy pamiętać, że cnota wzrasta i może być pielęgnowana. Dlatego trzeba prosić o dar mądrości, która potrafi uczyć się na błędach, aby dobrze pokierować życiem.

Człowiek nie jest wolnym terytorium, które mogą zdobyć przyjemności, emocje, instynkty, namiętności, nie mają możliwości uczynienia czegokolwiek przeciwko tym niekiedy chaotycznym siłom, które są w nim. Bezcennym darem, który posiadamy, jest otwartość umysłu, jest mądrość, która potrafi uczyć się na błędach, aby dobrze pokierować życiem. Następnie potrzebujemy też dobrej woli: zdolności do wybierania dobra, do kształtowania siebie poprzez ćwiczenia ascetyczne, unikając wykroczeń – wskazał papież.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

PRZECZYTAJ>>> 11 lat pontyfikatu Franciszka. Momenty, które pozostają w pamięci świata

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę