Nasze projekty

Włoski kardynał kończy 80 lat. Kurczy się grono elektorów

Włoski kardynał Lorenzo Baldisseri kończy 29 września, 80 lat. Tym samym nie będzie brał udziału w wyborze następcy papieża Franciszka. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 219 członków; od jutra będzie 120 kardynałów elektorów, którzy mogą brać udział w konklawe.

Jeszcze kilka dni temu grono kardynałów elektorów liczyło 122 duchownych. Jednak w ostatnich dniach papież Franciszek pozbawił możliwości uczestniczenia w konklawe kard. Angelo Becciu, który został zdymisjonowany z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, i pozbawiony praw przysługujących kardynałom.

Przypomnijmy, że w konklawe mogą brać udział kardynałowie, którzy nie ukończyli 80 lat.

219 kardynałów na całym świecie

Reklama

Obecnie na całym świecie żyje 219 kardynałów, z czego papieża może wybierać 121. Najwięcej kardynałów elektorów pochodzi z Europy – 50, dalej jest Afryka – 17, Ameryka Północna – 16, Azja -14, Ameryka Południowa – 13, Ameryka Centralna – 7 i Oceania – 4.

Kolejnym kardynałem, który utraci prawo wyboru papieża będzie Amerykanin Donald William Wuerl, który 12 listopada skończy 80 lat.

Obecnie 5 Polaków ma godność kardynalską, ale tylko 3 ma prawo wyboru papieża: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz i Konrad Krajewski. Henryk Gulbinowicz i Stanisław Dziwisz nie mają już tego prawa.

Reklama

Z wykształcenia pianista

Kard. Lorenzo Baldisseri urodził się 29 września 1940 r. w Barga w Toskanii, we Włoszech. 29 czerwca 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Lukka. W 1971 r. rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej.

15 stycznia 1992 r. został mianowany przez Jana Pawła II nuncjuszem apostolskim na Haiti oraz arcybiskupem tytularnym Diocletiana. Sakry biskupiej 7 marca 1992 r. udzielił mu ówczesny sekretarz stanu kard. Angelo Sodano. W 1995 r. został nuncjuszem w Paragwaju. W 1999 r. został przeniesiony do nuncjatury w Indiach, będąc akredytowanym również w Nepalu. W latach 2002-2012 był nuncjuszem apostolskim w Brazylii.

11 stycznia 2012 r. został sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów. 7 marca 2012 r. został mianowany równocześnie sekretarzem Kolegium kardynalskiego. 21 września 2013 r. papież Franciszek mianował go sekretarzem generalnym Synodu Biskupów, z której to funkcji zrezygnował we wrześniu br.

Reklama

Kard. Baldisseri jest z wykształcenia także pianistą. Koncertował i nagrał kilka płyt. Jako młody teolog uczył się śpiewu i gry na fortepianie w konserwatorium w Lukce.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite