Po raz pierwszy w historii swoich kardynałów będą miały m.in. Mongolia i Paragwaj. Dwóch nominatów nie ma sakry biskupiej, a siedmiu jest zakonnikami.
Po niedzielnej modlitwie „Regina Coeli” papież Franciszek ogłosił nazwiska nowych kardynałów oraz datę konsystorza, który odbędzie się 27 sierpnia.
Po sierpniowym konsystorzu najmłodszym członkiem kolegium kardynalskiego będzie 48-letni bp Giorgio Maregno, włoski misjonarz w Mongolii, który od 2020 roku jest prefektem apostolskim Ułan Bator. Dotychczas najmłodszy kardynał, Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej, ma obecnie 55 lat.
ZOBACZ: Papież Franciszek zwołał konsystorz. Mianował 21 nowych kardynałów
Po raz pierwszy w historii swoich kardynałów będą miały: Mongolia, Paragwaj, Singapur i Timor Wschodni.
Wśród 21 kardynałów nominatów jest 16 elektorów, mających prawo udziału w konklawe wybierającym papieża, a także pięciu, którzy są już tego prawa pozbawieni, gdyż w dniu otrzymania nominacji na konsystorzu będą miel skończone 80 lat.
Przeczytaj również
Siedmiu kardynałów jest zakonnikami
W gronie 16 elektorów sześciu reprezentuje Azję (dwóch kardynałów z Indii, po jednym z Korei Południowej, Mongolii, Singapuru i Timoru Wschodniego), czterech Europę (po jednym kardynale z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch), czterech obie Ameryki (dwóch kardynałów z Brazylii, po jednym z Paragwaju i USA), a dwóch Afrykę (po jednym kardynale z Ghany i Nigerii).
Wśród nieelektorów jest jeden Amerykanin (z Kolumbii) oraz czterech Europejczyków (trzech Włochów i jeden Belg).
Aż siedmiu kardynałów nominatów jest zakonnikami. Jest wśród nich dwóch salezjanów oraz jeden franciszkanin, jeden jezuita, jeden legionista Chrystusa, jeden ojciec biały oraz jeden misjonarz Matki Bożej Pocieszycielki (Consolata).
Dwóch nominatów nie ma sakry biskupiej.
Po konsystorzu będzie 132 kardynałów elektorów
Będzie to ósmy konsystorz za pontyfikatu papieża Franciszka. Poprzednie odbywały się co roku w latach: 2014-2020.
Biorąc pod uwagę, że 6 czerwca 80 lat kończy meksykański kardynał Norberto Riviera Carrera i tym samym straci prawo do udziału w konklawe, po konsystorzu z 27 sierpnia będzie 132 kardynałów elektorów (w tym 87 – 65,9 proc. – mianowanych przez papieża Franciszka) oraz 97 nieelektorów. W sumie kolegium kardynalskie liczyć będzie 229 członków.
Do końca października 2022 roku 80 lat ukończy i prawo do udziału w konklawe straci czterech kolejnych kardynałów: Gregorio Rosa Chávez (3 września), Rubén Salazar Gómez (22 września), Giuseppe Bertello (1 października), Gianfranco Ravasi (18 października). Tylko jeden z nich pochodzi z nominacji papieża Franciszka.
Oznacza to, że po 18 października będzie 128 kardynałów elektorów, w tym 86 z nominacji obecnego papieża, a więc nieco ponad 67 proc. wszystkich uczestników ewentualnego konklawe. Ponieważ do wyboru nowego biskupa Rzymu wymagane jest co najmniej 2/3 (czyli 66,6 proc.) głosów oddanych podczas konklawe, to kardynałowie mianowani przez Franciszka będą mieli większość wystarczającą do wyboru następnego papieża.
kh, KAI/Stacja7