Nasze projekty

Franciszek obraduje z kardynałami z całego świata

Przez dwa dni papież będzie rozmawiał z kardynałami z całego świata o konstytucji apostolskiej "Praedicate Evangelium" w sprawie reformy Kurii Rzymskiej. To również okazja do lepszego poznania się członków kolegium kardynalskiego, które Franciszek powiększył o 20 purpuratów.

fot. Vatican News/YouTube (print screen)

197 kardynałów, spośród liczącego 226 członków gremium, spotyka się z Franciszkiem w dwóch sesjach, porannej i popołudniowej, z przerwą na obiad. Obrady zakończą się się jutro wieczorną mszą świętą w bazylice watykańskiej pod przewodnictwem papieża. Uczestnicy otrzymali w ostatnich tygodniach informacje na temat porządku obrad oraz zostali poproszeni o wskazanie tematów i propozycje pytań dotyczących konstytucji apostolskiej. Trwają dyskusje w grupach językowych zaś na wtorkowy wieczór zaplanowane jest posiedzenie plenarne.

Konsystorz nadzwyczajny rozpoczął się od wprowadzenia wygłoszonego przez dziekana kolegium kardynalskiego, kard. Giovanniego Battistę Re. Po nim głos zabrał papież Franciszek, następnie zgromadzeni wysłuchali sprawozdania na temat konstytucji „Praedicate Evangelium”. Spotkanie ma inny charakter niż to z 1985 roku kiedy dopiero rodziła się idea reformy Kurii Rzymskiej. Obecnie kardynałowie dyskutują o obowiązującym już dokumencie. Nowością jest to, że mogą przedyskutować poruszone w nim kwestie razem, tak jak to robi się na kongregacjach poprzedzających wybór papieża i podczas samego konklawe.

Jakie zmiany wprowadza nowa konstytucja?

Konstytucja „Praedicate Evangelium” weszła w życie 5 czerwca, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dokument systematyzuje reformy wprowadzone w ostatnich latach przez papieża, które zostały przyjęte podczas posiedzeń Rady Kardynałów, utworzonej przez Franciszka na początku jego pontyfikatu. Konstytucja wprowadza szereg nowości, takich jak ujednolicenie i zmiany nazw kilku dykasterii. Przede wszystkim jednak – jak sama jej nazwa wskazuje – nadaje kurii bardziej ewangelizacyjny charakter, zmieniając jej biurokratyczny styl w bardziej misyjny.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Papież mianował nowych kardynałów i przeszedł do historii

Konstytucja poszerza działalność kurii o ścisłą współpracę z poszczególnymi episkopatami i diecezjami na całym świecie. Dzięki tym zmianom powstała przestrzeń do słuchania i dialogu pomiędzy Kościołami lokalnymi a Kurią Rzymską – wyjaśnia mianowany wczoraj kard. Leonardo Steiner. Teraz nie będziemy już przyjeżdżali do Rzymu, żeby zdać raport z tego, co zrobiliśmy, ale by wspólnie rozważyć, jaką drogą iść. To daje nadzieję na Kościół bardziej braterski, który akceptuje kulturową różnorodność – dodaje arcybiskup Manaus w brazylijskiej Amazonii.

Konsystorz nadzwyczajny jest także okazją do poznania się członków kolegium kardynalskiego, które wzbogaciło się wczoraj o 20 nowych purpuratów. Niektórzy z nich pochodzą z peryferii świata i krajów bardzo różniących się między sobą kulturowo. To efekt wizji papieża Franciszka, któremu zależy, by kraje, które nigdy nie miały kardynała, były teraz reprezentowane w tym gremium. Członkowie kolegium różnią się więc od siebie o wiele bardziej niż w czasie poprzednich pontyfikatów, nie tylko kulturowo, ale także pod względem wrażliwości duszpasterskiej. Pochodzenie z różnych stron świata uniemożliwia im też regularne spotykanie się w Rzymie, dlatego odbywające się obecnie wydarzenie jest tak cenne.

Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę