Nasze projekty

Portugalia: prezydent zawetował ustawę legalizującą eutanazję

Prezydent Portugali Marcelo Rebelo de Sousa w środę zawetował ustawę legalizującą eutanazję. To już jego drugie weto w tej sprawie. Decyzję tą poparli biskupi Portugalii oraz organizacje ochrony życia.

fot. pixabay

Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Portugalii oraz stowarzyszeń pro-life pochwalili decyzję szefa państwa wskazując, na jego determinację w działaniach przeciwko próbom legalizacji tzw. śmierci wspomaganej.

Weto prezydenckie dotyczy przyjętej 31 marca przez Zgromadzenie Republiki, jednoizbowy parlament Portugalii, ustawy o depenalizacji eutanazji. Zgodnie z nowym prawem zabiegowi tzw. śmierci wspomaganej mogłaby się poddać osoba nieuleczalnie chora, która doświadcza “dużego cierpienia”. O dopuszczeniu do eutanazji, zgodnie z zawetowaną regulacją, miałaby wcześniej zadecydować komisja lekarska. Deputowani forsujących ustawę ugrupowań liberalno-lewicowych, w tym rządzącej krajem Partii Socjalistycznej (PS) premiera António Costy wskazywali, że nowa ustawa spełnia rzekomo wymogi konstytucyjne.

Przyjęta w 31 marca ustawa jest już czwartą próbą legalizacji eutanazji w Portugalii. Dwie z nich odrzucił Trybunał Konstytucyjny, a jedną zawetował prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. Środowa decyzja szefa państwa jest drugim wetem.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę