Nasze projekty

Polacy we Lwowie uhonorowali zmarłych przodków

Tradycyjnie w uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, lwowscy Polacy zgromadzili się na Cmentarzu Orląt Lwowskich oraz przy grobie św. Józefa Bilczewskiego na Cmentarzu Janowskim, aby wspólnie modlić się za zmarłych. Liturgiom przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.

fot. Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie/Twitter.com

W nieco okrojonej postaci przebiegały tegoroczne obchody Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego na cmentarzach lwowskich. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne (obwód lwowski znajduje się w czerwonej strefie) w tym roku nie odbyły się na nich procesje na zakończenie Eucharystii, Liturgiom świątecznym na Cmentarzu Orląt 1 listopada i nazajutrz na Cmentarzu Janowskim przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.

Dziękujemy Bogu za wszystkich świętych, szczególnie za tych z tej ziemi, na której żyjemy i jesteśmy spadkobiercami tego skarbu i tego wielkiego daru, które oni, a właściwie Bóg przez nich nam pozostawił – powiedział biskup w uroczystość Wszystkich Świętych na Cmentarzu Orląt.

„Wezwanie, które nie straciło na aktualności”

Podczas tej Mszy św. ks. Władysław Grymski, kanclerz kurii metropolitalnej, odczytał kazanie nieobecnego na niej metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, Przypomniał on, że słowa „«Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz»” są Bożym wezwaniem do świętości, przekazanym przez Mojżesza, które nie straciło nic na aktualności. Jest ono prawdziwe tak samo dzisiaj, jak i wówczas, gdy usłyszał je Mojżesz. Dzieje się tak, ponieważ Słowo Boże jest ponadczasowe. I w takim samym stopniu, w jakim zostało skierowane do Izraela, Bóg kieruje je dzisiaj do nas”.

Reklama

Na wspólnej modlitwie z miejscowymi Polakami zgromadzili się pracownicy konsulatu generalnego RP we Lwowie, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego XIX zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej na poligonie w Jaworowie oraz pielgrzymi z Polski. Po Mszy św. do uczestników uroczystości dołączyła też delegacja społeczności ukraińskiej. Razem złożyli kwiaty i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, na grobach poległych żołnierzy ukraińskich z Ukraińskiej Armii Galicyjskiej oraz członków formacji Operacji Sił Połączonych, uczestników rosyjsko-ukraińskiej wojny w Donbasie.

W ramach 18. edycji „Światełka Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, organizowanego przez Konsulat Generalny RP, zapalono ok. 20 tys. zniczy.

„Modląc się na cmentarzu mogli dojrzewać jako ludzie wiary”

W Dzień Zaduszny Polacy lwowscy tradycyjnie zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim przy grobie św. Józefa Bilczewskiego. Bp Edward Kawa, który przewodniczył tam Eucharystii i wspólnej modlitwie za zmarłych przypomniał w kazaniu, że w pierwszych wiekach chrześcijanie sprawowali Eucharystię w katakumbach, na cmentarzach, przy zmarłych. Z jednej strony było to logiczne, bo czuli się tam najbezpieczniej, mogli się modlić, ale z drugiej strony miało to też wymiar bardzo głęboki i eschatologiczny – zaznaczył kaznodzieja. Wyjaśnił, że „w katakumbach czy na cmentarzu mogli dojrzewać jako ludzie wiary”.

Wyraził przekonanie, że także dzisiaj „przychodzimy tutaj na cmentarz nie tylko po to, aby przynieść kwiaty i zapalić znicze, ale przede wszystkim jako ludzie wierzący, aby też dojrzewać. I to jest istotne dla nas abyśmy dzisiaj w tym kontekście przeżywali ten dzień modlitwy za zmarłych”.

Biskup wezwał wiernych do dążenia do wieczności. Niech ta wspólna modlitwa i nasza tu obecność będzie dziękczynieniem Panu za tych ludzi, którzy przekazali nam wiarę i dzięki nim możemy teraz radować się z otrzymanych skarbów duchowych – dodał. Podziękował też ofiarodawcom z Polski i wolontariuszom z organizacji polskich za zapalone na grobach znicze.

Reklama

W tym dniu bp Kawa poświęcił również odnowiony przez Towarzystwo Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek” nagrobek żołnierza z okresu Wiosny Ludów z 1848 r. oraz powstańca styczniowego z 1863 r. Franciszka Siwińskiego. Postawiono go na miejscu grobu, który na Cmentarzu Janowskim znikł po II wojnie światowej. Krzyż wykonano według wzoru krzyży powstańczych, spotykanych na Górce Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Łyczakowskim.

W uroczystościach wzięła udział konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

pa/KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę