Nasze projekty

Nieprawdziwa informacja o śmierci Benedykta XVI obiegła media. Ktoś podszył się pod niemieckiego biskupa

W nocy na fałszywym koncie na Twitterze, którego właściciel podszył się pod przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, opublikowano nieprawdziwą informację o śmierci Benedykta XVI.

fot. Cathopic

Wiadomość o śmierci papieża emeryta, opublikowana na koncie Twitter należącym rzekomo do bp. Georga Bätzinga, zelektryzowała w nocy z poniedziałku na wtorek kręgi watykanistów, a także liczne media, głównie w krajach Ameryki Południowej. Informację udostępnił m.in. były prezydent Meksyku Felipe Calderón, który następnie przeprosił publicznie za powielenie fałszywej wiadomości.

Wkrótce po zamieszczeniu fake newsa o śmierci papieża emeryta, profil, posługujący się nickiem @BischofBatzing ale nienależący do przewodniczącego niemieckiego episkopatu zniknął z Twittera. Chwilę wcześniej opublikowano na nim informację, że autorem fake newsa jest włoski haker Tommasso De Benedetti.

To nie pierwsza taka sytuacja

Nie jest to pierwsza fałszywa informacja o śmierci papieża emeryta. W marcu 2018 roku podobną wiadomość opublikował włoski dziennik internetowy „Il Quotidiano del Lazio”, który później tłumaczył, że zaufał niewłaściwym źródłom.

Reklama

Z kolei w 2014 roku brytyjski tygodnik katolicki „The Tablet” zawiesił swojego watykańskiego korespondenta Roberta Mickensa, po tym, jak w komentarzu w mediach społecznościowych wypowiedział się on obraźliwie na temat Benedykta XVI, sugerując jego rychłą śmierć.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę