Nasze projekty

Naukowcy badają, czy religijność wpływa na leczenie COVID-19

1000 osób chorujących na COVID19 już bierze udział w badaniu prowadzonym przez amerykańskiego kardiolaga, hinduskiego pochodzenia na temat wpływu modlitwy na proces wychodzenia z tej choroby. Naukowiec sprawdzi, czy fakt, że pacjenci się modlą cokolwiek zmienia w procesie chorobowym.

Na pomysł tak niezwykłego eksperymentu naukowego wpadł kardiolog z Kansas City Heart Rhythm Institute –  doktor Dhanunjaya Lakkireddy. On sam urodził się w rodzinie wyznawców hinduizmu, choć w życiu zetknął się z katolicyzmem, ucząc się w katolickiej szkole. Od dawna fascynuje go zależność między religijnością a stanem zdrowia pacjentów. 

Obecne badanie rozpoczął 1 maja. Zaprosił do niego 1000 pacjentów zarażonych koronawirusem i leczonych z tego powodu. Spośród nich 500 losowo wybranych osób dostało od niego tekst uniwersalnej modlitwy, sformułowany na 5 różnych sposobów nawiązujących do modlitw obecnych w 5 światowych religiach (islam, chrześcijaństwo, buddyzm, hinduizm, judaizm). Po wybraniu jednej z nich pacjenci z tej grupy będą mieli za zadanie modlić się nią codziennie. Druga połowa badanych będzie stanowić grupę kontrolną, której nie zalecono szczególnie modlitwy. Wszyscy będą poddawani takiej samej, standardowej opiece medycznej, zależnie od rozwoju choroby. Dr Lakkireddy zbada później, czy proces chorobowy u modlących się przebiegał inaczej niż u nie-modlących. Weźmie te pod uwagę ewentualne zgony wśród chorych poddanych eksperymentowi. 

Wszyscy wierzymy w naukę, a także wierzymy w istnienie wiary. Nasze pytanie badawcze brzmi: jeśli istnieje nadprzyrodzona moc, w którą wielu z nas wierzy, to czy ta moc modlitwy i boskiej interwencji zmieniłaby rezultaty w sposób znaczący?

Reklama

mówi doktor Dhanunjaya Lakkireddy.

Nie będą to pierwsze badania poświęcone tematowi wpływu religijności na naukę. W powtarzających się tego typu eksperymentach wiele razy dochodzono do wniosku, że sama religijność pozytywnie wpływa na zdrowie ludzi, głównie z powodów psychologicznych ale też m.in. zdrowszego stylu życia. Warto zwrócić jednak uwagę, że ich pomysłodawcy nie badają nadprzyrodzonego charakteru różnych sytuacji zdrowotnych w życiu ludzi, ale wpływ samej religijności, niezależnie od wyznawanej religii. Takie podejście nie musi mieć wiele wspólnego z wiarą chrześcijan w uzdrawiającą moc samego Boga.

ad, capradio/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę