Nasze projekty

Kard. Nycz: „W Ziemi Świętej cierpią wszyscy, niezależnie od wyznania”

Wojna na Bliskim Wschodzie zdominowała rzymskie obrady bożogrobców. W spotkaniu bierze udział kardynał Kazimierz Nycz, który jest wielkim przeorem polskiego zwierzchnictwa zakonu. „Wojna ma to do siebie, że nikt od cierpienia nie jest wolny” – podkreślił metropolita warszawski w rozmowie z Radiem Watykańskim.

fot. episkopat.pl

Od 6 do 10 listopada w Rzymie odbywa się Konsulta Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie, czyli spotkanie zwierzchników i przeorów zakonu bożogrobców z całego świata. W spotkaniu uczestniczy także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który jest także Wielkim Przeorem Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu.

Kard. Nycz rozmawiając z Radiem Watykańskim wspomniał, że podczas obrad sytuację Ziemi Świętej zrelacjonował zebranym kard. Pizzaballa. Tam cierpią wszyscy, niezależnie od wyznania, wojna ma to do siebie, że nikt od cierpienia nie jest wolny – podkreślił metropolita warszawski.

Głównym założeniem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie jest niesienie pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej. Jak powiedział kard. Kazimierz Nycz, to wsparcie jest udzielane całemu tamtejszemu Kościołowi, a potrzeby są duże. Podczas spotkania w Rzymie podkreślono, że jeżeli wojna potrwa dłużej, to będą one jeszcze większe.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Koncerty, śpiewanie hymnu, uroczyste Msze św. Już w sobotę Narodowe Święto Niepodległości

Zebrani pracują nad dokumentem dotyczącym formacji

W rozmowie z Radiem Watykańskim kardynał Nycz dodał, że o ile polskie zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie działa dopiero od 30 lat, to jest na tle innych liczącą się strukturą. Przypomniał, że dopiero w 1995 roku możliwe było jego powołanie, ponieważ wcześniej zabraniały tego władze PRL. Udział w powstaniu polskiego zwierzchnictwa miał też prymas Józef Glemp. Kardynał Nycz dodał, że struktury nad Wisłą mają 300 członków, co jest liczbą dużą, a również zbierana w Polsce pomoc dla Kościoła w Ziemi Świętej jest znacząca.

Konsulta Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie trwa od 6 do 10 listopada. Zwierzchnicy zakonu spotykają się co pięć lat. Ostatni raz miało to miejsce w 2018 roku. Zwierzchnicy i przeorzy pracują nad instrumentum laboris, dotyczącym formacji. Po zakończeniu konsulty zostanie wydany dokument, który będzie przewodni, jeśli chodzi o formację członków zakonu.

Reklama

W czwartek w bazylice św. Piotra w Watykanie odbędzie się Msza Święta oraz spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (łac. Ordo Equestris Sancti Sepulchri Hierosolymitani) posiada siedzibę w Watykanie. Pierwsi polscy rycerze Grobu Bożego w Jerozolimie pojawili się już w XV w. Starania nad utworzeniem w Polsce oficjalnej struktury krajowej tego Zakonu zostały zapoczątkowane w 1930 r., lecz przerwała je II wojna światowa i okres komunizmu. Polskie zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie powstało oficjalnie 8 grudnia 1995 roku. Od stycznia 2022 roku zwierzchnikiem w Polsce jest dr Andrzej Sznajder.

vatican news, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę