Nasze projekty

Franciszek odwiedzi na Słowacji 5-tysięczne miasteczko. Co w nim jest wyjątkowego?

Papież Franciszek zapowiedział, że we wrześniu odwiedzi Słowację. Na razie nie jest znany szczegółowy plan podróży, ale wiadomo, w których miejscowościach zatrzyma się Ojciec Święty. Jedną z nich jest miasteczko Szasztin-Straże. Co jest wyjątkowego w tej miejscowości?

Cathopic/Jose Martinez

Pielgrzymka Franciszka na Słowację odbędzie się w dniach 12-15 września. Wcześniej papież odwiedzi Budapeszt, gdzie odprawi Mszę Świętą na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Jeszcze tego samego dnia poleci do Bratysławy, żeby rozpocząć swoją wizytę apostolską w kraju naszych południowych sąsiadów.

Biuro prasowe Watykanu podało na razie, że Franciszek odwiedzi Bratysławę, Preszów, Koszyce i Szasztin. Szczegółowy plan wizyty nie jest jeszcze znany, ale można przypuszczać, że w tej ostatniej miejscowości, w której mieszka tylko 5 tysięcy osób, Franciszek odwiedzi miejscowe Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

To miejsce z pewnością może być nazywane „słowacką Częstochową”. Mieści się tam Kościół Matki Bożej Bolesnej, gdzie umieszczona jest cudowna rzeźba Matki Bożej.

Reklama

Według legendy, żona palatyna węgierskiego wyprosiła modlitwą nawrócenie swojego męża. W ramach wdzięczności poleciła wybudować kaplicę, gdzie umieszczono rzeźbę. Ta pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Ma wysokość 85 centymetrów i jest wykonana w stylu późnogotyckim.

Z czasem rzeźba zaczęła być uznawana za cudowną. Pielgrzymowali do niej ludzie z okolicy. Po badaniu kanonicznym papież Urban VIII potwierdził jej wyjątkowość wydając specjalny dekret.

Opiekę nad miejscem przejęli Paulini i zbudowali tam kościół i klasztor. W 1927 roku Matka Boża Siedmiobolesna została ogłoszona patronką Słowacji, a w 1964 roku Paweł VI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Reklama

Był już tam Jan Paweł II

Franciszek nie będzie jednak pierwszym papieżem, który odwiedzi Matkę Bożą w Szasztinie. 1 lipca 1995 roku w czasie swojej pielgrzymki na Słowację sanktuarium odwiedził Jan Paweł II.

Odprawił tam mszę i koronował figurę Matki Bożej. To sanktuarium przypomina o wielu pokoleniach pielgrzymów, którzy przybyli tu z całego waszego kraju, i zachowuje pamięć o wszystkim, co ściśle związane z ich życiem: radości, smutku i cierpieniu, których nie brakowało w waszej historii – mówił.

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę