Benedykt XVI: Nigdy nie myślałem, że ostatni etap podróży będzie tak długi

Osobisty sekretarz papieża seniora przywołał poruszające słowa Benedykta XVI o niebie. "Nigdy nie myślałem, że ostatni etap podróży, który zabierze mnie do bram nieba św. Piotra będzie tak długi" - miał powiedzieć kilka lat temu emerytowany papież.

fot. Flickr Levan Ramishvili

Jak podkreślił arcybiskup, kilka lat temu rozmawiał z Benedyktem XVI o „ciężarze i trudach starości”. To wtedy papież senior miał przyznać, że nie spodziewał się, że jego podróż ku niebu będzie taka długa.

Nigdy nie myślałem, że ostatni etap podróży, który zabierze mnie z klasztoru Mater Ecclesiae [przyp. gdzie obecnie mieszka] do bram nieba św. Piotra będzie tak długi – powiedział Benedykt XVI.

Abp Georg Gänswein w czerwcu wziął udział w uroczystościach zorganizowanych przez Fundację im. Josepha Ratzingera/Papieża Benedykta XVI z okazji 95. urodzin emerytowanego papieża. To właśnie wtedy przytoczył słowa Ojca Świętego.

Reklama
Reklama

Jak obecnie czuje się Benedykt XVI?

Podczas wydarzenia przyznał także, że „emerytowany papież jest już człowiekiem w podeszłym wieku, fizycznie słabym, ale dzięki Bogu, wciąż z czujnym, szeroko rozbudzonym umysłem i spojrzeniem”. Powiedział również, że głos Benedykta XVI „staje się coraz niższy i niezrozumiały”, a „ostatnie kilka lat osłabiły jego siły”.

Jednak abp Gänswein dodał, że humor emerytowanego papieża nadal „świeci raz za razem” przypomniał także o „osobistej łagodności, która zawsze była znakiem rozpoznawczym jego osobowości”.

pa, catholicnewsagnecy.com/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę