Nasze projekty

Ważne dni dla Ruchu Światło-Życie

„Potrzebne jest nam życie ukierunkowane na Chrystusa. Poleganie na wierze, która staje się fundamentem, skałą” – mówił dzisiaj bp Adam Wodarczyk do uczestników 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która odbywa się w dniach 20-23 lutego na Jasnej Górze.

„Czas Kościoła, w którym jesteśmy jest czasem odkrywania mocy Ducha Świętego” – mówił wieloletni moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Wskazał za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim na „doświadczenie Boga w życiu”. – Bardzo ważny jest wymiar charyzmatyczny naszego życia i działania. Bóg wkracza w życie ludzi, w życie wspólnot mocą Ducha Świętego – dodał bp Wodarczyk.

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej mówił tez o „wymiarze codziennego życia w mocy Ducha Świętego”. – Czy żyjemy żywą wiarą w naszym życiu? Czy wiara rodzi w nas tęsknotę, żeby dzielić się doświadczeniem Jezusa w naszym życiu? Czy nasza wiara jest żywa i życiodajna? – pytał bp Wodarczyk. Podkreślił, że „potrzebne jest otwarcie się na dary charyzmatyczne, aby budować żywy Kościół”.

„Jesteśmy wobec fali pogaństwa. Trwa prześladowanie chrześcijan. W Europie jest walka duchowa. Potrzebny jest moment przebudzenia. Musi dokonać się powiew Ducha Świętego, jak w dniu Pięćdziesiątnicy” – kontynuował kaznodzieja.

Reklama

Uczestnicy 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” wysłuchali również referatów i katechez ks. dr. Grzegorza Strzelczyka, który mówił o „mocy Ducha Świętego w Kościele” i ks. dr. Tomasza Tomaszewskiego, który przybliżył temat „mocy Ducha Świętego w Biblii”.

Natomiast ks. dr Tomasz Bać, liturgista, przełożony w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, mówił o „mocy Ducha Świętego w liturgii”. Prelegent przypomniał, że „Ruch Światło-Życie w liturgii odnajduje oddech życia”. – Odnowa liturgii jest wpisana w charyzmat całego Ruchu – mówił ks. Bać i dodał, że „obecności Ducha Świętego można dotknąć w liturgii”.

Podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie podejmowany jest temat roku formacyjnego 2015/2016 „W mocy Ducha Świętego”.

Reklama

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z grup formację, wychowuje dojrzałych chrześcijan do służby Kościołowi.

Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987).


ks. mf, msz / Jasna Góra

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę