Nasze projekty

Kard. Ryś: każdy człowiek jest ważny!

"Nie możesz przegapić człowieka, którego ci daje Pan" - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania z uczestnikami oazy rzymskiej.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Kard. Ryś spotkał się w niedzielę w Domu Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Łódzkiej przy parafii NMP Królowej Polski w Łodzi z uczestnikami oazy młodzieżowej i oazy rodzin, które uczestniczyły w rekolekcjach wakacyjnych w Rzymie.

Chcemy dziś wspólnie Panu Bogu podziękować za czas wakacyjnych rekolekcji oazowych w Rzymie i prosić, by to, co zostało w nas zasiane wzrosło – mówił ks. Bartłomiej Franczak we wstępie do mszy świętej, której w kaplicy Chrystusa Sługi przewodniczył kard. Ryś.

W homilii metropolita łódzki wskazał, że Chrystus pokazuje, iż jest w nim pasja ewangelizacji i ciągnie swój Kościół do ewangelizacji. To jest charyzmat Ruchu Światło – Życie. Jak tego nie złapiecie, to oznacza, że coś w was ważnego zgasło. Jezus was ciągnie od ewangelizacji, do innych nie tylko do tego, by się świetnie czuć we własnej wspólnocie – podkreślił hierarcha.

Reklama

Pierwszym, którego spotkał Jezus w swoim wyjściu ewangelizacyjnym, był trędowaty, drugim paralityk, a trzecim celnik. Dlaczego ta trójka? Trędowaty jest miarą naszych spotkań z ludźmi, naszego szacunku do człowieka. W spotkaniu z trędowatym pokazujesz czy szanujesz człowieka. Jak uszanujesz trędowatego, to uszanujesz każdego. To znaczy, że nie przebierasz w ludziach, tylko przyjmujesz każdego jak dar Boga i nie przegapisz tego człowieka, którego wszyscy przegapią. Trędowaty, jak wszyscy twierdzą, do niczego się nie nadaje. Jest wykluczony poza wspólnotę, z nim się nie wolno spotykać. Nie możesz przegapić człowieka, którego ci daje Pan. Każdy człowiek jest ważny. Tym, co nazywamy ewangelizacją, kluczem do niej jest spotkanie z osobą, z konkretnym człowiekiem – podkreślił kaznodzieja.

Ewangelizacja jest spotkaniem z osobą. Jak nie dochodzimy do tego poziomu, to wszystko jest tylko dalekim przygotowaniem – podkreślił kard. Ryś.

Kończąc homilię hierarcha wskazał na cztery momenty ewangelizacji: Jezus wzruszył się głęboko, dotknął go, wyciągnął rękę i rzekł do niego. To są cztery momenty ewangelizacji w odniesieniu do osoby. Jezus nas uczy wychodzenia do innych w odniesieniu do osoby, która dla wielu jest niezauważalna – zakończył kardynał.

Reklama

Po Eucharystii oazowicze złożyli życzenia kardynałowi, który kilka dni temu obchodził 60. urodziny.

ZOBACZ TEŻ: Polska lekarka porwana w Czadzie. „Trwa intensywna akcja poszukiwawcza”

KAI

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę