Nasze projekty

W 2020 r. w Polsce przeprowadzono 1076 aborcji

W 2020 roku w polskich szpitalach przeprowadzono 1076 zabiegów przerwania ciąży. Jak podają dane Ministerstwa Zdrowia - 1053 przypadkach przyczyną było upośledzenie lub ciężka choroba płodu. Najwięcej aborcji wykonano na Mazowszu, najmniej na Podkarpaciu.

fot. Ömürden Cengiz/Unsplash

Najwięcej – bo 1053 zabiegi terminacji ciąży wykonano, gdy badania prenatalne wykazały, że jest „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Najczęstsza wada prenatalna: zespół Downa

Wśród wad prenatalnych najczęstszym rozpoznaniem była trisomia 21 chromosomu inaczej zwana jako zespół Downa. W 191 przypadkach bez współistniejących wad somatycznych, a w 182 przypadkach z wadami somatycznymi. Innym częstym rozpoznaniem – 181 przypadków – były wady dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym. W 159 przypadkach rozpoznano wadę dotyczącą jednego układu lub organu.

Ministerstwo zdrowia wskazało także, w których województwach aborcji przeprowadzono najwięcej, a w którym najmniej. Podano, że najwięcej zabiegów terminacji ciąży przeprowadzono na Mazowszu – 239 przypadków, następnie w województwie pomorskim – 147 przypadków, śląskim – 123 oraz w łódzkim – 112. Tylko jeden zabieg odnotowano na Podkarpaciu. województwie nie odnotowano ani jednego przypadku aborcji.

Reklama

Rok wcześniej – w 2019 roku – ministerstwo odnotowało 1110 aborcji.

Zabijanie niepełnosprawnych dzieci niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej wydał wyrok, że zabijanie dzieci z powodu podejrzenia ich niepełnosprawności jest niezgodne z Konstytucją. Obecnie Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczalności przerywania ciąży głosi, że aborcja jest dostępna w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety. Po drugie, gdy doszło do niej w wyniku czynu zabronionego: gwałtu lub kazirodztwa. Przed 27 stycznia 2021 r. była także trzecia przesłanka do wykonania aborcji – zabijanie dzieci z powodu niepełnosprawności i podejrzenia wad genetycznych.

kw/PAP, mz.gov.pl, Aleteia/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę