Nasze projekty

To szczególne wydarzenie dla miłośników śpiewu gregoriańskiego. Niebawem międzynarodowy kongres!

Tuż po wakacjach, od 4 do 9 września w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbędzie się XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre. To wyjątkowe wydarzenie dla miłośników i znawców śpiewu gregoriańskiego. Zapisy już ruszyły.

fot. opactwotynieckie.pl

Kongres będzie poświęcony najnowszym badaniom nad śpiewem gregoriańskim, a poprowadzą go światowej klasy znawcy. Wykłady będą poruszać różnorodne kwestie: od teologiczno-liturgicznego znaczenia psalmów, przez tradycje psalmodyczne w różnych zakonach, aż po terapeutyczne znaczenie psalmodii.

Ponadto uczestnicy kongresu będą mogli ćwiczyć się w śpiewie gregoriańskim podczas codziennych zajęć warsztatowych . Na część konferencyjno-warsztatową w opactwie obowiązują zapisy [>>>ZAPISZ SIĘ<<<], ale organizatorzy planują jeszcze bezpłatne koncerty śpiewu gregoriańskiego w kościołach w centrum Krakowa, otwarte dla wszystkich chętnych.

Śpiew gregoriański to nie tylko liturgiczna tradycja śpiewu sakralnego kościoła rzymskokatolickiego wywodząca się ze średniowiecza – to również fundament klasycznej muzyki europejskiej. Współczesna melodyka, rytmika, a nawet tonalność wyewoluowały pośrednio z repertuaru gregoriańskiego.

Reklama

Tegoroczny kongres AISCGre jest szczególny, ponieważ w opactwie tynieckim tradycja śpiewania chorału jest wciąż żywa i obecna. Benedyktyni odegrali kluczową rolę w tworzeniu zrębów średniowiecznej Europy, a codzienny śpiew Liturgii Godzin oraz śpiewy mszalne stały się oficjalną muzyką Kościoła Zachodniego.

Międzynarodowe Kongresy Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre to największe i najważniejsze na świecie spotkania znawców i miłośników śpiewu gregoriańskiego, odbywające się co cztery lata w różnych miastach Europy. W tym roku temat kongresu brzmi: „Psallite sapienter. Psalmodia podstawą repertuaru śpiewu gregoriańskiego”.

Cały plan kongresu znajduje się >>>na stronie internetowej.

Reklama

Udział w wykładach i warsztatach wymaga uiszczenia opłaty konferencyjnej (normalna: 350 PLN, ulgowa: 200 PLN). Natomiast udział w koncertach i liturgii jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.

kk, mat. prasowe/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę