Nasze projekty

Śladami Powstania Warszawskiego. Zobacz 63. miejsca pamięci w stolicy

Kiedy chodzimy po Warszawie, bardzo często myślimy o bohaterskich powstańcach, którzy do ostatniej kropli krwi walczyli o miasto. Zwiedź stolicę śladami Powstania Warszawskiego, oglądając m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana czy nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina. Szlak obejmuje 63 miejsca - tyle, ile dni trwało powstanie.

fot. Pixabay

Na spacer „Śladami Powstania” zaprasza Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. W aplikacji przygotowano specjalną trasę wraz z wieloma tematycznymi informacjami dotyczącymi Powstania Warszawskiego.

– 1 sierpnia o godzinie 17.00, jak co roku, cała Polska zatrzymała się, by oddać hołd uczestnikom i uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Chcemy przypomnieć, że bohaterski zryw trwał aż sześćdziesiąt trzy dni, a jego śladami są nie tylko pamiątkowe tablice. To też m.in. pozostałości po wybuchu przy ulicy Rakowieckiej 4, rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Brühla czy postrzeliny w dawnym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli Pasty. Budynek został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia i aż do dnia kapitulacji pozostał w ich rękach, stając się jednym z najważniejszych symboli walczącej Warszawy – mówi Michał Laszczkowski, dyrektor NIKZ.

Czytaj także >>> „Warszawa się broni, walka trwa o wolność, o honor, o kraj”. Przepiękna piosenka o Powstaniu

Reklama

Ślady bohaterskiej walki

Po siedemdziesięciu dziewięciu latach od wybuchu powstania, wciąż w przestrzeni miejskiej dostrzec można ślady bohaterskiej walki. Spacer „Śladami Powstania” to opracowana przez NIKZ specjalna trasa, upamiętniająca wydarzenia z 1944 roku. Szlak obejmuje sześćdziesiąt trzy miejsca związane z sześćdziesięcioma trzema dniami trwania zrywu.

Wędrując tropem powstańczych pamiątek, użytkownicy MonumentApp mogą zobaczyć m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze katedry św. Jana, nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina oraz relikty zniszczonego w 1944 roku pasażu Simonsa.

Czytaj także >>> Ślady Powstańców Warszawskich na Jasnej Górze

Reklama

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie dla urządzeń mobilnych w dwóch wersjach systemowych – Android oraz iOS.

KAI

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę