"Postawienie aktu oskarżenia ze strony prokuratury jest dla nas niezrozumiałe i stanowi wielkie zaskoczenie" - podkreśla ks. Ryszard Nowak dodając, że bp Andrzej Jeż "dochował należytej staranności" w kwestii zgłaszania przestępstw przeciw małoletnim.
Biskup Andrzej Jeż czuje się niewinny, gdyż dochował należytej staranności co do obowiązku zgłoszenia odpowiednim organom państwowym wszystkich przypadków przestępstw przeciw małoletnim, co do których miał wiedzę – powiedział KAI ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy diecezji tarnowskiej.
Tarnowska prokuratura oskarża biskupa o zwłokę w informowaniu organów ścigania o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez dwóch duchownych.
Dwa przypadki, na które wskazała prokuratura, zostały zgłoszone z polecenia biskupa Jeża. Prokuratura otrzymała też szerokie wyjaśnienie, dlaczego zgłoszenia zostały dokonane w takim a nie innym trybie czasowym. Wyjaśnienia te zostały poparte odpowiednim materiałem dowodowym. Dlatego też postawienie aktu oskarżenia ze strony prokuratury jest dla nas niezrozumiałe i stanowi wielkie zaskoczenie – stwierdza rzecznik prasowy diecezji tarnowskiej.
PRZECZYTAJ>>> Jest akt oskarżenia przeciwko bp. Jeżowi. Sprawa dotyczy przestępstw dwóch księży
W najbliższych dniach będzie wydany komunikat w tej sprawie. Na tym etapie chcemy podkreślić z całą stanowczością, że biskup Andrzej Jeż, jako ordynariusz tarnowski, dochował wszelkiej należytej staranności w zakresie swoich działań i kompetencji co do obowiązku zgłoszenia odpowiednim organom państwowym wszystkich przypadków przestępstw przeciwko nieletnim, co do których miał wiedzę. Jesteśmy gotowi udowadniać to w sądzie – dodaje ks. Nowak.
Przeczytaj również
Zawiadomienie ze strony kościelnej było, ale zdaniem tarnowskiej prokuratury za późno. Chodzi m.in. o głośną sprawę ks. Stanisława P., który miał molestować 95 chłopców. Delegat Biskupa Tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich zgłosił sprawę w 2020 roku. Tymczasem po zmianie prawa taki obowiązek był już od 2017 roku.
ZOBACZ>>> Gazeta Wyborcza twierdzi, że bp Jeż stanie przed sądem. Diecezja odpowiada
Nowelizacja Kodeksu karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 r., oprócz zaostrzenia kar za pewne przestępstwa, których ofiarami są dzieci, wprowadza obowiązek niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania przez osoby, które mają wiedzę o takich przestępstwach. Prawo to obliguje zarówno przełożonych kościelnych (biskupów diecezjalnych i innych ordynariuszy, wśród nich także wyższych przełożonych zakonnych) w odniesieniu do duchownych oskarżanych o popełnienie takiego przestępstwa, jak też każdego duszpasterza, który w ramach pełnienia posługi uzyskałby wiadomość o tego rodzaju czynach, niezależnie od tego, kto byłby ich sprawcą.
KAI,pa/Stacja7