Nasze projekty

Jest akt oskarżenia przeciwko bp. Jeżowi. Sprawa dotyczy przestępstw dwóch księży

Do Sądu Rejonowego w Tarnowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko biskupowi diecezji tarnowskiej Andrzejowi Jeżowi. Zarzuca się mu, że nie powiadomił niezwłocznie organów ścigania o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez dwóch księży z diecezji.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, prokurator Mieczysław Sienicki, „z ustaleń śledztwa wynika, że wprawdzie władze kościelne złożyły takie zawiadomienie odnośnie obu księży, jednak zdaniem prokuratury uczyniły to zbyt późno – nie nastąpiło to niezwłocznie, jak wymaga przepis”.

I zaznaczył, że jeśli ktoś posiada wiarygodną informację o takim przestępstwie, to ciąży na nim obowiązek niezwłocznego powiadomienia organów ścigania na mocy znowelizowanego w 2017 r. przepisu Kodeksu karnego (chodzi o art. 240 par. 1).

Sprawa dotyczy przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich poniżej 15. roku życia, których dopuściło się dwóch księży – Stanisław P. i Tomasz K.

Reklama

Zdaniem prokuratury, Kościół dysponował informacjami o przestępstwach pedofilskich kapłanów, ponieważ prowadził wewnętrzne postępowania w sprawie obu księży.

Jako pierwsza sprawę opisała „Gazeta Wyborcza”, która ujawniła, że bp Jeż stanie przed sądem za tuszowanie pedofilii. Do tekstu odniosła się w komunikacie diecezja tarnowska, informując, że „biskup nie otrzymał żadnego powiadomienia w tej sprawie”.

„W związku z informacją podaną przez Gazetę Wyborczą w sprawie postawienia przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie oskarżenia biskupowi Andrzejowi Jeżowi, informujemy, że Ksiądz Biskup nie otrzymał żadnego powiadomienia w tej sprawie. Dlatego też na tym etapie chcemy jedynie podkreślić z całą stanowczością, że biskup Andrzej Jeż, jako ordynariusz tarnowski, dochował wszelkiej należytej staranności w zakresie swoich działań i kompetencji co do obowiązku zgłoszenia odpowiednim organom państwowym wszystkich przypadków przestępstw przeciwko nieletnim, co do których miał wiedzę. Jesteśmy gotowi udowadniać to w sądzie” – brzmi komunikat podpisany przez ks. Ryszarda Nowaka, rzecznika prasowego diecezji tarnowskiej.

Reklama

ZOBACZ: Gazeta Wyborcza twierdzi, że bp Jeż stanie przed sądem. Diecezja odpowiada

PAP, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę