Nasze projekty

Gazeta Wyborcza twierdzi, że bp Jeż stanie przed sądem. Diecezja odpowiada

"Biskup nie otrzymał żadnego powiadomienia w tej sprawie" - czytamy w komunikacie diecezji tarnowskiej. Sprawa dotyczy doniesień "Gazety Wyborczej", według których biskup tarnowski Andrzej Jeż miałby stanąć przed sądem za tuszowanie pedofilii.

fot. episkopat News/flickr.com

Według doniesień „Gazety Wyborczej” bp Andrzej Jeż ma stanąć przed sądem w sprawie zaniedbań dotyczących wykorzystywania nieletnich. Miał nie zawiadomić prokuratury o przypadkach molestowania nieletnich przez księży diecezji tarnowskiej. Jak wskazują dziennikarze gazety, po ponad rocznym śledztwie prokuratura zdecydowała się oskarżyć ordynariusza tarnowskiego, że „pomimo posiadania wiarygodnej wiadomości o molestowaniu dzieci przez ks. Stanisława P. nie zawiadomił niezwłocznie prokuratury. Chodzi o lata 2017-2020, kiedy to w końcu wpłynęło zawiadomienie z kurii. W ten sam sposób ordynariusz miał postąpić w przypadku innego duchownego – Tomasza K. Tu ordynariusz zwlekał przez trzy lata od 2018 roku” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Do sprawy odniosła się diecezja publikując oświadczenie. „Informujemy, że Ksiądz Biskup nie otrzymał żadnego powiadomienia w tej sprawie” – czytamy w komunikacie przesłanym KAI przez rzecznika prasowego diecezji tarnowskiej.

Dalej podkreślono też, że bp Jeż dochował wszelkiej należytej staranności w zakresie zgłaszania odpowiednim organom państwowym przypadków przestępstw przeciw nieletnim, co do których miał wiedzę. „Jesteśmy gotowi udowadniać to w sądzie” – podkreślono w komunikacie.

Reklama

Publikujemy treść komunikatu: 

W związku z informacją podaną przez Gazetę Wyborczą w sprawie postawienia przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie oskarżenia biskupowi Andrzejowi Jeżowi, informujemy, że Ksiądz Biskup nie otrzymał żadnego powiadomienia w tej sprawie. Dlatego też na tym etapie chcemy jedynie podkreślić z całą stanowczością, że biskup Andrzej Jeż, jako ordynariusz tarnowski, dochował wszelkiej należytej staranności w zakresie swoich działań i kompetencji co do obowiązku zgłoszenia odpowiednim organom państwowym wszystkich przypadków przestępstw przeciwko nieletnim, co do których miał wiedzę. Jesteśmy gotowi udowadniać to w sądzie.

ks. Ryszard St. Nowak
Rzecznik Prasowy Diecezji Tarnowskiej

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę