Nasze projekty

Red. Krzyżak o zmianach w polskich stolicach metropolitalnych: Papież może nas zaskoczyć

"Próbujemy poskładać pewne układanki obserwując politykę personalną papieża Franciszka, którą realizuje od 2013 roku" - powiedział red. Tomasz Krzyżak w Radiu Warszawa.

fot. Episkopat News/flickr.com

Rozmowa w programie „Poranek z Radiem Warszawa” dotyczyła wyborów papieża Franciszka na stanowiska metropolitów. Red. Tomasz Krzyżak opowiedział także o zbliżających się wyborach w Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ: Rok przełomu w polskim Kościele. Kto obejmie Warszawę, Kraków i Poznań

Na początku rozmowy prowadząca red. Ewa Pietrzak zapytała, która ze stolic metropolitalnych odgrywa dziś najważniejszą rolę.

Reklama

Red. Tomasz Krzyżak, kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej”, współpracujący z portalem Stacja7.pl podkreślił, że trudno jest powiedzieć o jednej konkretnej, ponieważ każda z nich jest równie ważna. Wszystkie stolice metropolitalne, ale i te sufragalne, czyli tak na dobrą sprawę wszystkie diecezje w Polsce odgrywają na konkretnym terenie, dla konkretnej grupy wiernych niebagatelną rolę – powiedział.

„Metropolici są daleko wysuniętym ramieniem Stolicy Apostolskiej”

Następnie poruszono temat zadań jakich podejmują się metropolici. Ja zauważył red. Tomasz Krzyżak, choć ich kompetencje wydają się „miękkie” to wykonują oni też w pewnym sensie zadania „usługowe”, nadzorcze. Pod ich opieką znajduję się oprócz diecezji metropolitalnej też te sufragalne. Gdybyśmy posłużyli się przykładem Warszawy, to metropolia warszawska składa się z trzech diecezji: archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej i diecezji płockiej. Metropolita warszawski ma dla tych trzech diecezji pewne funkcje usługowe. Oprócz tego, że cieszy się pierwszeństwem i nosi tytuł arcybiskupa metropolity, to pełni też niekiedy role nadzorcze, a niekiedy też zastępcze. To znaczy w sytuacji, w której np. kard. Kazimierz Nycz zobaczyłby coś niepokojącego, co dzieje się np. na terenie diecezji warszawsko-praskiej, a jej biskup ordynariusz nie reagowałby właściwie to powinien wtedy zawiadomić o tym nuncjusza apostolskiego, czyli Stolicę Apostolską – mówił red. Krzyżak.

Jak przyznał dalej, w ostatnich latach w pewien sposób zadania metropolitów zostały rozszerzone, szczególnie te dotyczące wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Metropolici dostali zadanie od Stolicy Apostolskiej, że w sytuacji w której pojawia się oskarżenie pod adresem jakiegoś biskupa, czy to o wykorzystanie seksualne jakiejś osoby małoletniej czy to o sprawy związane z zaniedbaniem danego biskupa przy wyjaśnianiu takiej sprawy, metropolici mają za zadanie wyjaśnić tego typu sprawy. Czyli są takim kolokwialnie mówiąc, zbrojnym, daleko wysuniętym ramieniem Stolicy Apostolskiej do zbadania sprawy na konkretnym terenie, w konkretnym miejscu – podkreślił.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Wkrótce zmiany w polskim Kościele. Kto stanie na czele Konferencji Episkopatu Polski?

„Konferencja Episkopatu Polski będzie się musiała na nowo poukładać”

W dalszej części rozmowy poruszono temat zbliżających się zmian w kilku stolicach metropolitalnych w Polsce. Prowadząca rozmowę zapytała czy papież Franciszek ma jakieś kryteria podejmowania w tych kwestiach decyzji. Jak podkreślił red. Tomasz Krzyżak, kryteria są jednak papież nie jest w żaden sposób związany nimi. Papież może nas w każdym momencie, każdej chwili zaskoczyć – powiedział, dodając, że takie historie już się zdarzały. To jest taka giełda nazwisk, która gdzieś chodzi. Pewne układanki próbujemy poskładać, obserwując politykę personalną papieża Franciszka, którą on realizuje od 2013 roku – dodał.

Na koniec poruszono jeszcze kwestię zbliżających się wyborów w Konferencji Episkopatu Polski, które odbędą się 13 i 14 marca podczas zebrania plenarnego biskupów. Dobiega końca druga kadencja abp. Stanisława Gądeckiego w roli przewodniczącego KEP i chociażby z tego powodu nie może on już brać udziały w wyborach na trzecią kadencję. Nie może brać udziału w tych wyborach też abp Marek Jędraszewski. Oboje w tym roku osiągają wiek emerytalny. Stąd wydaje mi się Konferencja Episkopatu Polski będzie się musiała na nowo poukładać – powiedział red. Tomasz Krzyżak.

Reklama

Całej rozmowy w audycji „Poranek z Radiem Warszawa” można wysłuchać >>>TUTAJ>>>.

pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę