Nasze projekty

Pogotowie duchowe. Gdzie księża i psychologowie udzielają wsparcia przez telefon

W wielu miejscach kraju uruchomione już zostały duszpasterskie telefony wsparcia, pod którymi dyżurują księża gotowi udzielić porady duchowej czy po prostu porozmawiać. Czasem można też umówić się w ten sposób na spowiedź w kościele.

FOT. Pexel

Szukając w tych dniach porady duchowej u duchownego warto rozpocząć od sprawdzenia na stronie internetowej swojej parafii lub kościoła w najbliższej okolicy. Często telefoniczne dyżury księży są wzmiankowane w ogłoszeniach parafialnych online, kapłani podają też numery telefonów, pod którymi można umówić się na spowiedź indywidualną przy kościele, z zachowaniem reguł bezpieczeństwa w czasie epidemii. 

Jeśli jednak nic takiego w naszej okolicy nie ma, warto sięgnąć po ogłaszane szerzej dyżury księży lub psychologów, z którymi można porozmawiać na tematy duchowe. W niektórych diecezjach zostały one uruchomione na stałe. Gdzieniegdzie taki dyżur pełnią też katolickie poradnie rodzinne lub psychologiczne. Zebraliśmy informacje o takich telefonach w całym kraju. Będziemy je uzupełniać na bieżąco o kolejne inicjatywy.

Poznań

Reklama

Ksiądz na sygnale

Księża czekać będą na telefon codziennie w godz. od 10.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 20.00. „Numer telefonu 61 102 0000

„Rodzą się pytania dotyczące sakramentu pokuty, Komunii Świętej duchowej, przeżywania transmisji Mszy Świętej on-line, liturgii domowej lub przygotowania i przeżywania Świąt Wielkanocnych. Niektórzy po prostu potrzebują duchowej rozmowy i umocnienia” — wyjaśnia koordynator inicjatywy „Ksiądz na sygnale”. Mamy nadzieję, że rozmowa z kapłanem przez telefon — na ile jest to możliwe — przyniesie pomoc, nadzieję, udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania i będzie duchowym umocnieniem dla wszystkich, którzy z tej formy pomocy skorzystają” — zauważa ks. Sammler.

Reklama

Warszawa

Telefon konsultacji duchownych z DA Sandał

DA Sandał uruchomiło akademicki telefon, pod którym dyżuruje kapłan. Można zarówno umówić się na spowiedź w konfesjonale, jak i porozmawiać i uzyskać wsparcie duchowe.

Reklama

poniedziałek – piątek 15.00 – 16.30

tel. 699 540 580

Telefon wsparcia psychologicznego DA Sandał

Dla osób doświadczających dyskomfortu psychicznego, zmagających się z kryzysami realizacji zadań życiowych, potrzebującymi pomocy w doskonaleniu swoich umiejętności społecznych, szukających sposobów aktywowania osobistych zasobów pomocą będzie absolwent naszego duszpasterstwa, psycholog – Andrzej Łuczycki.

poniedziałek – piątek

16.00 – 18.00

tel. 699 557 466

Diecezja sandomierska:

885 680 600 całodobowo

Dyżury będą pełnić ojcowie duchowni wraz z księżmi profesorami, którzy na co dzień posługują w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, księża z Caritas, siostry zakonne oraz osoby świeckie.

Łódź

Telefon wsparcia duchowego uruchomiony przez archidiecezję łódzką: 505 477 044

Działa codziennie w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz od 16.00 do 20.00. Dyżurują kapłani archidiecezji łódzkiej

Lublin

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie udziela porad online. Aby skorzystać z konsultacji, należy wcześniej zarejestrować się pod numerem telefonu poradni. Wówczas będzie można otrzymać szczegółowe namiary na specjalistów oraz wyznaczymy godzinę konsultacji. W sposób szczególny oferta skierowana jest do osób, które nie radzą sobie z emocjami w czasie pandemii. W poradni on-line dyżurują terapeuci, psychoterapeuci i terapeuci rodzin.

Dyżur psychologów z KUL: (81) 445 40 80

Grupa ponad trzydziestu specjalistów z Instytutu Psychologii KUL oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną, z której mogą skorzystać wszyscy, którzy w związku ogłoszonym stanem epidemii takiego wsparcia potrzebują. Pomoc jest świadczona telefonicznie. Grafik dyżurów tutaj: wsparcie.kul.pl

ad, KAI/Stacja7

Jeśli wiesz o podobnej inicjatywie, która nie została ujęta w powyższym oznaczeniu, napisz do nas na [email protected]

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę