Nasze projekty
domena publiczna/wikipedia.org

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Kim był Mikołaj Kopernik?

Wykształcenie otrzymał dzięki wujowi, który był wpływowym biskupem warmińskim. W Mikołaju widział zdolnego i pracowitego człowieka. Chciał, aby ten został jego następcą. Co więc się stało, że Kopernik nie przyjął święceń i nie został księdzem?

Reklama

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku. Choć znany jest przede wszystkim jako astronom, w rzeczywistości posiadał rozległą wiedzę z wielu dziedzin. Był prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem i niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmował się matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

Pierwsze nauki mały Mikołaj pobierał prawdopodobnie w szkole parafialnej przy kościele św. Janów w Toruniu. Później przyszedł czas na studia, najpierw w Krakowie na Akademii Krakowskiej, później we Włoszech.

Prawdopodobnie w czasie studiów w Krakowie, Kopernik przyjął tzw. niższe święcenia. Kopernik nie był księdzem i nie chciał być księdzem. Był kanonikiem, a wtedy gdy żył, kanonik był po prostu urzędnikiem kościelnym. Jego wujek, brat mamy był bardzo wpływowym biskupem warmińskim, Mikołaj był jego sekretarzem i prawą ręką – mówi w swoim filmie autor kanału „Nauka. To lubię”, dr Tomasz Rożek.

Reklama

PRZECZYTAJ: Czy Mikołaj Kopernik był księdzem?

„Mikołaj nędzy nigdy nie doświadczył”

We Włoszech Kopernik ukończył medycynę i prawo. Dość wcześnie został półsierotą. zmarł mu ojciec. W tamtych czasach oznaczało to nędzę dla rodziny. Mikołaj jednak nędzy nigdy nie doświadczył, ponieważ pod opiekę wziął ich brat mamy, czyli właśnie wujek biskup. Finansował drogą edukację Mikołaja, bo widział w nim bardzo zdolnego i pracowitego młodego człowieka – mówi dr Tomasz Rożek, dziennikarz, popularyzator nauki i autor kanału „Nauka. To lubię”.

W pewnym momencie Kopernik pokłócił się ze swoim wujem. Powodem najprawdopodobniej było to, że wujek chciał, aby Mikołaj został jego następcą, a ten nie chciał być duchownym. W wyniku kłótni, przeniósł się do Fromborku. Choć już wcześniej zajmował się obserwacjami nieba, to dopiero po przeprowadzce nabrały one rozpędu. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” było rewolucją, ponieważ burzyło dotychczasowy ustalony porządek. Mikołaj miał pełną świadomość, że dla wielu ludzi będzie to bardzo kontrowersyjna koncepcja, dlatego nie śpieszył się z jej opublikowaniem – podkreśla autor kanału „Nauka. To Lubię”.

Reklama

W grudniu 1542 roku Kopernik doznał udaru mózgu. Stracił mowę, a prawa strona jego ciała była sparaliżowana. W tym czasie została wydana jego książka. Według legendy dotarła do niego w ostatnim dniu życia. Astronom zmarł 21 maja 1543 roku we Fromborku. Swój księgozbiór zapisał w testamencie diecezji warmińskiej.

Więcej o Mikołaju Koperniku w filmie poniżej:

naukatolubie.pl, wikipedia.org/Stacja7

Reklama

Artykuł pierwotnie został opublikowany 19 lutego 2023 roku.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę